Blatný navrhne opakované testování rizikových skupin, například učitelů

Učitel ve třídě

PARTIE Terezie Tománkové 22.11.2020

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) chce v úpravě testovací strategie navrhnout opakované testování vytipovaných skupin antigenními testy. Řekl to v neděli v pořadu Partie na CNN Prima NEWS. Stát by podle Blatného mohl také například dotačními programy přispívat odpovědným firmám, které kvůli prevenci testují zaměstnance na vlastní náklady.

Testování se týká mimo jiné pedagogů. „Učitelé jsou jednou z těch skupin, na které se chceme zaměřit,“ uvedl Blatný. O konkrétních krocích se má rozhodnout ve středu. Jsou podle něj dvě varianty, buď se otestují vzorky mezi zaměstnanci ve školství v různých oblastech a v případě vysoké míry nákazy budou následně otestováni všichni, nebo velká část. Druhou možností je podle Blatného od počátku považovat učitele za rizikovou skupinu. Ministr zdůraznil, že testování je dobrovolné.

Blatný také řekl, že současně nastavený systém testování v Česku stojí asi dvě až tři miliardy měsíčně. „To jsou velké peníze, které je třeba investovat rozumně,“ řekl. Dodal, že se chystá aktualizace testovací strategie. „V současné situaci má smysl zaměřit se na rizikové skupiny,“ uvedl. Více má podle něj také smysl testovat tam, kde se setkává větší počet lidí.

Na pondělí plánuje Blatný jednání o své strategii s premiérem Andrejem Babišem (ANO). „Záměr je takový, že by měly být vytipované skupiny pro opakované testování antigenními testy, které jsou daleko levnější. A tyto skupiny by byly opakovaně testované,“ uvedl.

Výsledek antigenního testu je znám po provedení výtěru z nosu zhruba do 15 minut. Vyšetření je levnější, ale méně spolehlivé než běžné testování. Blatný vedle širšího antigenního testování chce také navrhnout, aby stát například dotačními systémy podporoval firmy, které samy provádějí testování. Připravenou má od minulého týdne vakcinační strategii, která je v současnosti v připomínkovém řízení.

Člen senátního výboru pro zdravotnictví Ondřej Šimetka (za ODS) zdůraznil, že o vakcíně je nutné kvalitně informovat. „Vím, jak je těžké populaci přesvědčit. To antivakcinační hnutí u nás je velmi silné a narážíme opět na absolutní nedůvěru ve vládu,“ řekl na Primě. Šimetka opakovaně uvedl, že kabinet v létě ještě před příchodem Blatného svým chováním ztratil důvěru.

Tagy: