reklama

Mars bude dnes nejblíže Zemi. Lze ho vidět i běžnýma očima? A kde ho hledat?

Planeta Mars se v úterý přiblíží Zemi na vzdálenost zhruba 62 milionů kilometrů. Taková příležitost pro jeho pozorování bude zase až v roce 2035. „Je to výjimečný okamžik, protože jde o třetí největší přiblížení za posledních 49 let,“ uvedl v pořadu Nový den astronom Pavel Suchan. Mars budeme moci vidět i vlastníma očima. Nevadí ani světelné znečištění.

reklama

Maximální přiblížení nastane v 16:19 odpoledne středoevropského času. V noci ze 13. na 14. října se pak rudá planeta dostane do opozice se Sluncem. „Opozice znamená, že Mars je na obloze proti Slunci. Ze Země se na jednu stranu koukáme na Slunce, které právě zapadá, a na druhé straně vidíme vycházející Mars,“ vysvětlil Suchan, proč bude planeta dobře vidět celou noc.

Za posledních 49 let se Mars takto k Zemi přiblížil jen třikrát. „Blíž byl v roce 2018 a nejblíž v roce 2003,“ řekl Suchan s tím, že tehdy šlo o rekordní přiblížení po 73 tisících letech. Vzdálenost Marsu od Země se může podle Suchana lišit od 400 milionů kilometrů „někde za Sluncem až po 101 a případně 56 a teď 62 milionů kilometrů v opozici“.

K tématu

Moderátorku Soňu Porupkovou zajímalo, zda můžeme Mars vidět i pouhýma očima, nebo jen dalekohledem. „Tohle je snad jedno z mála pozorování, u kterého nemusíme světelné znečištění řešit. Mars je teď po Slunci, Měsíci a Venuši nejjasnějším objektem na obloze. Je dokonce jasnější než Jupiter, což se nestává. Nelze ho tedy přehlédnout. Hledejte z večera nad východním obzorem takovou načervenalou ‚hvězdu‘,“ radí Suchan.

„Planeta se při svém největším přiblížení bude nacházet v souhvězdí Ryb a nad naším územím vystoupá do výšky více než 45 stupňů nad obzorem,“ uvádí Suchan s tím, že dobré podmínky pro pozorování potrvají několik dalších týdnů.

Do konce století se odehrají ještě další čtyři velké opozice v letech 2050, 2067, 2082 a 2097. Největší přiblížení od roku 2003 nastane 29. srpna 2287, kdy bude Mars 55,7 milionu kilometrů od Země.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Kapacitu máme už jen pro tři pacienty. Sestry mohou mít trvalé následky, říká primář

Kapacitu máme už jen pro tři pacienty. Sestry mohou mít trvalé následky, říká primář

Podle primáře Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Dušana Mormana je Krajská nemocnice Liberec blízko stropu svých možností v péči o pacienty s covidem ve vážném stavu. Kvůli tomu nemocnice eliminuje i běžnou péči, poskytuje jen tu akutní k záchraně života. Především zdravotní sestry jsou podle Mormana psychicky vyčerpané a časem z toho mohou mít trvalé duševní poruchy.

reklama
Policistka mohla zabránit teroristickému útoku, ale udělala si přestávku na kebab
Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
reklama
reklama
Jepičí kariéra Romana Prymuly. Zařadí se mezi ministry s nejkratším funkčním obdobím?

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Kdo povede zdravotnictví? Sázková kancelář favorizuje Prymulu, ve hře i Flegr s Havlíčkem
Dekontaminace v polní nemocnici je v režii pražských hasičů, vybudovali stanoviště
 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19
Další články
reklama
reklama