Mars bude dnes nejblíže Zemi. Lze ho vidět i běžnýma očima? A kde ho hledat?

Planeta Mars se v úterý přiblíží Zemi na vzdálenost zhruba 62 milionů kilometrů. Taková příležitost pro jeho pozorování bude zase až v roce 2035. „Je to výjimečný okamžik, protože jde o třetí největší přiblížení za posledních 49 let,“ uvedl v pořadu Nový den astronom Pavel Suchan. Mars budeme moci vidět i vlastníma očima. Nevadí ani světelné znečištění.

Maximální přiblížení nastane v 16:19 odpoledne středoevropského času. V noci ze 13. na 14. října se pak rudá planeta dostane do opozice se Sluncem. „Opozice znamená, že Mars je na obloze proti Slunci. Ze Země se na jednu stranu koukáme na Slunce, které právě zapadá, a na druhé straně vidíme vycházející Mars,“ vysvětlil Suchan, proč bude planeta dobře vidět celou noc.

Za posledních 49 let se Mars takto k Zemi přiblížil jen třikrát. „Blíž byl v roce 2018 a nejblíž v roce 2003,“ řekl Suchan s tím, že tehdy šlo o rekordní přiblížení po 73 tisících letech. Vzdálenost Marsu od Země se může podle Suchana lišit od 400 milionů kilometrů „někde za Sluncem až po 101 a případně 56 a teď 62 milionů kilometrů v opozici“.

Moderátorku Soňu Porupkovou zajímalo, zda můžeme Mars vidět i pouhýma očima, nebo jen dalekohledem. „Tohle je snad jedno z mála pozorování, u kterého nemusíme světelné znečištění řešit. Mars je teď po Slunci, Měsíci a Venuši nejjasnějším objektem na obloze. Je dokonce jasnější než Jupiter, což se nestává. Nelze ho tedy přehlédnout. Hledejte z večera nad východním obzorem takovou načervenalou ‚hvězdu‘,“ radí Suchan.

„Planeta se při svém největším přiblížení bude nacházet v souhvězdí Ryb a nad naším územím vystoupá do výšky více než 45 stupňů nad obzorem,“ uvádí Suchan s tím, že dobré podmínky pro pozorování potrvají několik dalších týdnů.

Do konce století se odehrají ještě další čtyři velké opozice v letech 2050, 2067, 2082 a 2097. Největší přiblížení od roku 2003 nastane 29. srpna 2287, kdy bude Mars 55,7 milionu kilometrů od Země.

Tagy: