CNN Prima News Jupiter

Jupiter

Výpis příspěvků ke štítku „Jupiter“

Kometa třikrát větší než Mount Everest explodovala a míří k Zemi. Vědci odhadli její dráhu

Pozorovatele noční oblohy čeká v první polovině roku 2024 výjimečná podívaná. Po druhé explozi během několika málo měsíců se k Zemi řítí kometa 2P/Pons-Brooks. Vesmírné těleso pyšnící se úctyhodnými rozměry přesahujícími trojnásobek výšky Mount Everestu naši planetu sice neohrozí, ale přesto se dostane dost blízko na to, aby bylo možné ho pozorovat pouhým okem. Zatímco nejblíže kometa kolem Země proletí 21. dubna příštího roku, nejjasněji by měla na nebi zářit až 2. června. Píše o tom web Daily Mail.

Druhý start se vydařil. K Jupiteru míří raketa Ariane 5 se sondou Juice, pracovali na ní i Češi

Aktualizováno

Z kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně v pátek po čtvrtečním neúspěšném pokusu odstartovala raketa Ariane 5 se sondou Juice, která tím zahájila své osmileté putování k Jupiteru. Úkolem první evropské mise k této největší planetě sluneční soustavy je prozkoumat místní systém a trojici ledových měsíců, kde se pokusí zjistit, zda by na nich mohl existovat život. Na projektu pod hlavičkou Evropské kosmické agentury (ESA) pracovaly tisíce lidí z desítek zemí světa, svou stopu od nosné rakety až po měřicí čidla zanechal také český průmysl a vědecká pracoviště.

K Jupiterovým asteroidům míří Lucy. Vědci do ní vkládají naděje, požehnal jí Ringo Starr

Z floridského Mysu Canaveral v sobotu odstartovala raketa Atlas V, která vynesla americkou sondu Lucy do vesmíru. Lucy míří k asteroidům doprovázejícím planetu Jupiter na oběžné dráze kolem Slunce. Její mise má trvat 12 let a má přispět k pochopení formování naší Sluneční soustavy. Jak kosmická loď vypadá, jaké skrývá zajímavosti a co všechno bude zkoumat? Podívejte se na reportáž CNN v úvodním videu.