Odborníci varují před dluhy. Nabídky bank před Vánoci ale připomínají kobercové bombardování
Jupiter
Výpis příspěvků ke štítku „Jupiter“
Vesmírný úkaz rozzáří oblohu. Jupiter zasvítí jako nikdy předtím, uvidíte ho dalekohledem
V nadcházejícím týdnu budou moci lidé na obloze pozorovat zajímavý vesmírný úkaz. V sobotu pozdě večer se Jupiter, největší planeta Sluneční soustavy, ocitne na opačné straně oblohy než Slunce a bude nejjasnější v celém roce, sdělil Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Zájemci ho mohou vidět dalekohledem i z měst.
Noční obloha nabídne působivou podívanou. K vidění budou hned tři planety. Kdy a kde je hledat?
V úterý a ve středu nad ránem bude na obloze k vidění série nebeských uskupení tvořených trojicí planet Sluneční soustavy, Měsícem a hvězdokupami Plejády a Hyády. Působivá nebeská podívaná bude nejlépe viditelná krátce před rozbřeskem, ale nízko nad obzorem bude možné tato nebeská uskupení pozorovat už zhruba hodinu po půlnoci. Informoval o tom astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.
NASA odhalila obsah vzkazu pro mimozemšťany. Má i výraznou českou stopu
Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) odhalil obsah vzkazu pro mimozemšťany, který plánuje letos v říjnu vyslat do vesmíru. Mise Message in a Bottle, tedy vzkaz v láhvi, zacílí na Jupiterův ledový měsíc Europa. Ten podle vědců poskytuje vhodné podmínky pro život. Zprávu má doručit kosmická loď Europa Clipper, informuje britský web The Mirror.
Kometa třikrát větší než Mount Everest explodovala a míří k Zemi. Vědci odhadli její dráhu
Pozorovatele noční oblohy čeká v první polovině roku 2024 výjimečná podívaná. Po druhé explozi během několika málo měsíců se k Zemi řítí kometa 2P/Pons-Brooks. Vesmírné těleso pyšnící se úctyhodnými rozměry přesahujícími trojnásobek výšky Mount Everestu naši planetu sice neohrozí, ale přesto se dostane dost blízko na to, aby bylo možné ho pozorovat pouhým okem. Zatímco nejblíže kometa kolem Země proletí 21. dubna příštího roku, nejjasněji by měla na nebi zářit až 2. června. Píše o tom web Daily Mail.
Druhý start se vydařil. K Jupiteru míří raketa Ariane 5 se sondou Juice, pracovali na ní i Češi
Z kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně v pátek po čtvrtečním neúspěšném pokusu odstartovala raketa Ariane 5 se sondou Juice, která tím zahájila své osmileté putování k Jupiteru. Úkolem první evropské mise k této největší planetě sluneční soustavy je prozkoumat místní systém a trojici ledových měsíců, kde se pokusí zjistit, zda by na nich mohl existovat život. Na projektu pod hlavičkou Evropské kosmické agentury (ESA) pracovaly tisíce lidí z desítek zemí světa, svou stopu od nosné rakety až po měřicí čidla zanechal také český průmysl a vědecká pracoviště.
Večerní obloha nabídne zajímavý úkaz. Planety se seřadí, vzácně půjde zahlédnout i Uran
Hlavy vzhůru! A to doslova. Kdo se totiž hned po západu Slunce zahledí na oblohu, může spatřit hned pět planet Sluneční soustavy. Merkur, Jupiter, Venuše, Uran a Mars budou k vidění pěkně v řadě kousek od Měsíce.
Obloha nabídne netradiční setkání Měsíce, Venuše a Jupitera. Kdy a kde bude k vidění?
Ve středu se k sobě na večerní obloze přiblíží planety Venuše a Jupiter s Měsícem. Takzvaná konjunkce nastává v momentě, kdy se k sobě objekty na obloze přiblíží z pozice pozorovatele. Trojitá konjunkce bude viditelná už za soumraku po 17:00 nízko nad západo-jihozápadním obzorem, uvedl Fyzikální ústav v Opavě.
Noční obloha nabídne unikátní podívanou. Jupiter bude k Zemi nejblíže za desítky let
Na noční obloze se v pondělí večer zřetelně objeví druhý nejjasnější objekt na nebi. Jupiter bude k vidění nejlépe od roku 1963. Od Země bude planeta vzdálená asi 367 milionů mil. Informoval o tom web The Daily Mail.
Další skalp pro Webbův teleskop. Dalekohled vyfotil impozantní prstence Neptunu
Vesmírný dalekohled Jamese Webba se toulá vesmírem sotva tři čtvrtě roku, ale přesto se mu podařilo zachytit už několik přelomových snímků. Naposledy pořídil dechberoucí fotografii, která zachycuje planetu Neptun a její prstence. Podobně detailní fotografii nemělo lidstvo k dispozici od roku 1989, kdy ledového obra vyfotila sonda Voyager 2.
Meteorický roj Perseidy dosáhl svého maxima. Pozorování může ztížit oblačnost a Měsíc
V noci na sobotu se na obloze vyskytla úchvatná podívaná, meteorický roj Perseidy. Ten právě v tomto týdnu dosahuje svého maxima. Kromě něj jsou ve skvělém postavení pro pozorování některé z planet naší Sluneční soustavy.
Život na Hvězdě smrti? Vědci zřejmě natrefili na vodní plochu na měsíci Saturnu
Astronomové možná objevili další vesmírné těleso, kde se nachází podpovrchová voda. Má jít o jeden z měsíců Saturnu – Mimas, který svým zjevem připomíná Hvězdu smrti z populární sci-fi série Star Wars (Hvězdné války). Pokud by se předpoklad expertů potvrdil, změnilo by to podle nich chápání vesmírných procesů.
Astronomové nahlédli do budoucnosti Země. Co se stane, až vyhoří Slunce?
Astronomové objevili vůbec první planetární systém, který se podobá očekávanému osudu naší sluneční soustavy. Dlouhá léta si kladli otázku, co ji čeká, až Slunce za zhruba pět miliard let dosáhne konce svého života. Nyní mají „křišťálovou kouli“, která jim náš osud nastíní.