Sonda Evropské kosmické agentury (ESA) Mars Express objevila pod vrstvou ledu v jižní polární oblasti několik jezer tekuté vody, která je zřejmě slaná. ESA o tom informuje na svých webových stránkách.
Satelit Mars Express obíhá kolem rudé planety od prosince 2003. Její pokročilý radar pro zkoumání podzemí a ionosféry (MARSIS) odhalil na Marsu už v roce 2018 pod ledovou vrstvou v hloubce jeden a půl kilometru rezervoár vody. Nyní, s přihlédnutím k většímu množství údajů a po jejich analýze jiným způsobem, byla zjištěna tři další jezera, uvádí ESA.
NASA vyslala na Mars další sondu pro hledání známek života
Na Mars z americké Floridy odstartoval rover Perseverance (Vytrvalost). V rámci třetí a poslední mise na „rudou planetu“ letošního léta vyslal NASA do vesmíru nejsofistikovanější rover pro hledání známek života, který má k dispozici. Po Číně a Spojených arabských emirátech tak na Mars míří i USA.
Největší z těchto vodních nádrží má velikost 30 x 20 kilometrů a je obklopená několika menšími jezery. Předpokládá se, že voda uvnitř jezer bude velmi slaná vzhledem k tomu, že v mrazivých teplotách zůstává tekutá.
Podpovrchová jezera existují i na Zemi
Mars býval kdysi teplejší a vlhčí a voda tekla po povrchu podobně jako na Zemi. Ačkoliv v současnosti není možné, aby na povrchu Marsu voda zůstala stabilní, je možné, že pod vrstvou ledu může existovat ještě celá řada pradávných jezer, starých možná miliony nebo dokonce miliardy let. Byly by ideálním místem pro hledání důkazů o životě na Marsu, i když velmi obtížně dosažitelným.
Jezera, která se ukrývají pod ledovci, jsou známá i na Zemi, například jezero Vostok na Antarktidě. Podle vědců je pod ledem uzavřené možná až 35 milionů let. V takových jezerech se mohou skrývat jedinečné ekosystémy. Jezera navíc mohou poskytovat užitečné analogie pro astrobiology, kteří zkoumají, jak může život přežít v extrémních podmínkách, konstatuje ESA.