CNN Prima News obloha

obloha

Výpis příspěvků ke štítku „obloha“

Sledujte RADAR: Do Česka vtrhne silný vítr a hory zasype mokrý sníh. Kde platí výstraha?

Před tvorbou ledovky v oblasti jižní Moravy varovali meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha před nebezpečným jevem platí pro části Jihomoravského, Olomouckého a Zlínského kraje do středečních devíti hodin ranních. Odborníci rovněž předběžně varovali před nárazy silného větru. Ve středu se teploty vyšplhají ke 3 až 7 °C, v horských oblastech spadnou k nule. Již v noci ze středy na čtvrtek by měl vítr zesilovat – v nárazech dosáhne rychlosti 20 až 25 m/s.

Šance na spatření polární záře v Česku. ČHMÚ radí, jak ji zahlédnout, zmiňuje ale i háček

V Česku by v neděli po setmění mohla být vidět polární záře. Na síti X na to upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na většině území ale panuje velká oblačnost, zmenšená bude podle meteorologů na jihu České republiky. K pozorování je nutný dobrý výhled nad severní obzor a temná obloha. Podle astronoma Petra Horálka z Fyzikálního ústavu v Opavě je možné, že se polární záře nad českým obzorem občas objeví do pátku 10. listopadu.

K Zemi závratnou rychlostí míří nová kometa Nišimura. Kdy a kde ji lze nejlépe pozorovat?

Nově objevená kometa označená C/2023 P1 a pojmenovaná Nišimura po svém objeviteli, vesmírném fotografovi Hideo Nišimurovi. Příští týden se nejvíce přiblíží k Zemi. V úterý bude vzdálená „pouhých“ 125 milionů kilometrů, informoval web televize CNN. Její pozorování ale nebude nic jednoduchého a bude vyžadovat určité vybavení.

Roj Perseid vrcholí. Experti radí, kdy a kde ideálně sledovat padající „slzy svatého Vavřince“

O víkendu bude vrcholit každoroční meteorický roj Perseid. V noci na neděli bude možné na obloze mimo města pozorovat mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní až 80 meteorů za hodinu, z toho deset až dvacet může být opravdu jasných. Za pozorováním je potřeba vycestovat daleko od měst, do oblastí s minimem rušivého světelného znečištění. Uvedl to Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.

Noční nebe rozzáří Perseidy. Letos je třeba pozorovat je jinak, radí astronomové

Nebe zdobí Perseidy. Každoroční meteorický roj, který mají lidé v oblibě pozorovat, bude vrcholit v polovině měsíce. Podle odborníků ho lidé nejlépe uvidí do 10. srpna. Počkat se vždy vyplatí do časných ranních hodin, kdy meteorů létá nejvíce. Pozorovat ho mohou nadšenci i bez dalekohledu. Podmínky ale budou oproti předchozím letům složitější, měsíc totiž bude v úplňku.