
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
obloha
Výpis příspěvků ke štítku „obloha“

Evropu zasypal oranžový sníh, padal i v Česku. Zbarvil ho písek ze Sahary
- Téma: Počasí
- Aktualizováno
Nad Střední Evropu dorazil saharský písek, díky kterému se obloha zbarvuje do oranžova a čerstvě napadaný sníh má jeho vlivem teplé barevné tóny. První fotografie apokalyptického nebe už ráno dorazily například ze švýcarských Alp. Přes den se ale sociální sítě zaplnily fotografiemi netradiční podívané i z Česka. Kde všude napadl oranžový sníh?

Důkaz o existenci UFO? Pilot letounu natočil na obloze zářivý předmět
Pilot pákistánských mezinárodních aerolinek (PIA) při sobotním vnitrostátním letu zachytil na obloze záběry silně zářivého předmětu. Tvrdí, že šlo o neidentifikovaný létající objekt (UFO), píše web geo.tv.

Lidé by mohli spatřit v noci tisíc meteorů. Pozorování nebude rušit ani Měsíc
V noci z neděle na pondělí nastane maximum meteorického roje Geminidy. Pozorování meteorů tentokrát nebude rušit ani Měsíc, který je v novu. Lidé by mohli spatřit až tisíc meteorů za noc. Nejlepší podmínky pro pozorování by měly být mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní. Geminidy budou aktivní do 17. prosince.

Mars bude dnes nejblíže Zemi. Lze ho vidět i běžnýma očima? A kde ho hledat?
Planeta Mars se v úterý přiblíží Zemi na vzdálenost zhruba 62 milionů kilometrů. Taková příležitost pro jeho pozorování bude zase až v roce 2035. „Je to výjimečný okamžik, protože jde o třetí největší přiblížení za posledních 49 let,“ uvedl v pořadu Nový den astronom Pavel Suchan. Mars budeme moci vidět i vlastníma očima. Nevadí ani světelné znečištění.

Perseidy po roce opět v akci. Kdy a kde je můžeme pozorovat?
V těchto dnech opět vrcholí každoroční nebeská podívaná, kdy můžeme na obloze sledovat meteorický roj Perseid. Letos jeho maximum připadá na středeční noc z 12. na 13. srpna, kdy by měl oblohu rozzářit největší počet meteorů. K vidění budou ovšem již v úterý v noci. Kde a kdy bude přesně nejvhodnější doba pro jejich pozorování? A bude letos k vidění i nějaký další zajímavý kosmický úkaz? V pořadu Nový den odpovídá Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy.

Nejjasnější kometa za 13 let je od pondělí obzvlášť dobře pozorovatelná
Neowise patří k nejjasnějším kometám za posledních 13 let. K vidění je pouhým okem již od 9. července. Podle astronoma a fotografa Petra Horáka má být obzvláště dobře pozorovatelná od začátku týdne, tedy od pondělí 13. července.

Na obloze bude vidět jedna z nejjasnějších komet za posledních 13 let
Dne 9. července nastaly nejlepší podmínky pro pozorování komety Neowise. Nad obzorem zůstane po celou noc, lidé by ji mohli vídat až do poloviny srpna. Podle astronoma a fotografa Petra Horálka má být kometa obzvlášť dobře pozorovatelná tento týden. Neowise patří k nejjasnějším kometám za posledních 13 let.

VIDEO: Oblohu ve středu nad ránem rozzáří meteorický roj Lyridy
Milovníci astronomie každoročně koncem dubna pozorují rozzářenou oblohu. Planeta Země totiž kříží meteorický roj Lyridů mezi 19. až 25. dubnem. Ve středu nad ránem by měl být roj nejlépe viditelný, protože začne na oblohu vystupovat i Mléčná dráha, a astronomický úkaz umocní i měsíc ve fázi novu a jasná obloha.

Vybuchne rudý veleobr – hvězda Betelgeuse? Pokud ano, budeme svědky události, která se odehrála už před 700 lety
Betelgeuse ze souhvězdí Orionu, jedna z nejjasnějších hvězd na obloze, pohasíná a začíná se mluvit o tom, že možná uvidíme i její explozi. K hvězdě směřují oči profesionálních i amatérských astronomů, kteří doufají, že zahlédnou mimořádný astronomický jev.