Stát nedá dávky nespolehlivým rodičům. Půjdou přímo na obědy nebo kroužky, plánuje Jurečka
Venuše
Výpis příspěvků ke štítku „Venuše“
Polární záře v Česku: Na silvestra rozzáří oblohu velká podívaná. Míří k nám erupce ze Slunce
Poslední den letošního roku bude na území České republiky pravděpodobně možné sledovat na obloze polární záři. Velmi dobře bude navíc pozorovatelná Venuše, informoval Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Podrobné informace o vesmírných úkazech v nadcházejícím roce najdou zájemci na webu ústavu.
Vesmírný úkaz rozzáří oblohu. Jupiter zasvítí jako nikdy předtím, uvidíte ho dalekohledem
V nadcházejícím týdnu budou moci lidé na obloze pozorovat zajímavý vesmírný úkaz. V sobotu pozdě večer se Jupiter, největší planeta Sluneční soustavy, ocitne na opačné straně oblohy než Slunce a bude nejjasnější v celém roce, sdělil Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Zájemci ho mohou vidět dalekohledem i z měst.
V Pompejích objevili domek s erotickými freskami. Podívejte se, co na nich je
Archeologové při průzkumu zasypaných starověkých Pompejí odkryli malý dům, jehož stěny zdobí erotické fresky. Nález je podle nich důkazem proměn architektonického stylu v průběhu 1. století našeho letopočtu a také zájmu Pompejanů o erotické umění, píše The Guardian.
Ambiciózní plány Číny: Ovládnout vesmír, postavit měsíční základnu a dovézt atmosféru z Venuše
Jako první dovezli vzorky z odvrácené strany Měsíce. To jim ale nestačí, Číňané ve svých vesmírných plánech míří ještě dál. V nově představené koncepci chtějí do roku 2050 být nejsilnějším státem ve vesmíru. Mezi jejich záměry dále patří vybudování měsíční výzkumné stanice, dovezení vzorků z atmosféry Venuše nebo sestrojení optického dalekohledu pro zkoumání exoplanet, hvězd a vzdálených galaxií. V nejbližší době asijská velmoc vyzve Američany v souboji o návrat lidstva na Měsíc.
Záhada nad Antarktidou. Vědci zveřejnili záznam neznámých zvuků zachycených ve stratosféře
Záhada. Novou výzvu před sebou mají američtí vědci, kterým se prostřednictvím infrazvukových rekordérů na solárních výzkumných balonech podařilo zachytit podivné zvuky ve stratosféře. Sondy do výšky 21 kilometrů vyslali experti ze Sandia National Laboratories v Novém Mexiku. Informovala o tom americká stanice CNN s tím, že odborníci pro získané nahrávky nenacházejí vysvětlení.
Večerní obloha nabídne zajímavý úkaz. Planety se seřadí, vzácně půjde zahlédnout i Uran
Hlavy vzhůru! A to doslova. Kdo se totiž hned po západu Slunce zahledí na oblohu, může spatřit hned pět planet Sluneční soustavy. Merkur, Jupiter, Venuše, Uran a Mars budou k vidění pěkně v řadě kousek od Měsíce.
Obloha nabídne netradiční setkání Měsíce, Venuše a Jupitera. Kdy a kde bude k vidění?
Ve středu se k sobě na večerní obloze přiblíží planety Venuše a Jupiter s Měsícem. Takzvaná konjunkce nastává v momentě, kdy se k sobě objekty na obloze přiblíží z pozice pozorovatele. Trojitá konjunkce bude viditelná už za soumraku po 17:00 nízko nad západo-jihozápadním obzorem, uvedl Fyzikální ústav v Opavě.
Meteorický roj Perseidy dosáhl svého maxima. Pozorování může ztížit oblačnost a Měsíc
V noci na sobotu se na obloze vyskytla úchvatná podívaná, meteorický roj Perseidy. Ten právě v tomto týdnu dosahuje svého maxima. Kromě něj jsou ve skvělém postavení pro pozorování některé z planet naší Sluneční soustavy.
Kometa Leonard ozdobí vánoční nebe. Viditelná je pouhým okem, nejlépe po západu slunce
Kometa s názvem Leonard, která naposledy prolétla kolem Země před 80 tisíci lety, doslova zdobí noční oblohu před Vánoci. K vidění pouhým okem už bude jen pár dní, než z naší oblohy zmizí úplně. Zahlédnout ji lze do konce letošního roku, a to těsně po západu slunce.
Čeká nás úchvatná noční podívaná. Měsíc vytvoří trojúhelník s Jupiterem a Saturnem
O víkendu nastane na obloze působivé setkání planet a Měsíce v úplňku. Koncem července bude nejhezčí pohled na Mléčnou dráhu a lidé mohou také vyhlížet meteory z roje Perseidy, řekl astronom Petr Horálek. Úplněk nastane 24. července.
NASA se chystá vyslat po třiceti letech sondy k Venuši, vyrazí koncem této dekády
Americká vesmírná agentura NASA plánuje dvě vědecké mise s cílem studovat atmosféru a povrch planety Venuše. Oznámila to ve středu v tiskové zprávě s tím, že jejich vyvrcholení očekává mezi lety 2028 a 2030. Podle médií se NASA chystá vyslat sondy k naší sousední planetě poprvé po více než 30 letech.
Vědci našli planetu, která může objasnit život ve vesmíru. Splňuje zásadní podmínku
Vědci zkoumají ve vesmíru exoplanetu, která by mohla mnohé napovědět o budoucí kolonizaci jiných světů. Exoplaneta Gliese 486 b má totiž povrch tvořený horninami, a právě takové světy jsou pro budoucí obývání lidmi nutné. Její zkoumání by mohlo vědců pomoci pochopit život na takovýchto planetách.