CNN Prima News Venuše

Venuše

Výpis příspěvků ke štítku „Venuše“

Zřítí se na Česko neovladatelná sovětská sonda? Na povrch Země dopadne v sobotu ráno

Aktualizováno

Sovětská vesmírná sonda Kosmos 482, která v 70. letech minulého století mířila k Venuši, ale kvůli poruše se nedostala z oběžné dráhy kolem Země, v sobotu nekontrolovaně dopadne na zemský povrch. Evropské centrum trasování a dohledu nad vesmírem (EU SST) nevylučuje pád na pevninu včetně Česka, zároveň ale poznamenává, že je větší pravděpodobnost zřícení do oceánu či neobydlených oblastí.

K Zemi míří sovětská družice ze 70. let. Nikdo neví, kam půltunový kolos dopadne

Příští týden zřejmě dopadne nekontrolovaně na Zemi část sovětské vesmírné sondy Kosmos 482, která v 70. letech minulého století vyrazila k Venuši, ale kvůli poruše se nedostala dále z oběžné dráhy Země. V pátek to napsal deník The Guardian. Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se přistávací modul vesmírného prostředku dostane do atmosféry někdy mezi 7. a 13. květnem.

Ojedinělá podívaná: Oblohu rozzáří hned sedm planet soustavy. Jak mít nejlepší výhled?

Pozorovatelům večerní oblohy se tento týden naskytne zajímavá podívaná. Na nebi bude totiž k vidění hned sedm planet Sluneční soustavy: Merkur, Venuše, Mars, Jupiter, Saturn, Uran i Neptun. Nejlepší podmínky pro pozorování neobvyklého jevu začaly panovat v úterý a potrvají do pátku. BBC informuje, že až do roku 2040 to bude naposledy, co se všech sedm ostatních planet na obloze ukáže současně.

Ambiciózní plány Číny: Ovládnout vesmír, postavit měsíční základnu a dovézt atmosféru z Venuše

Jako první dovezli vzorky z odvrácené strany Měsíce. To jim ale nestačí, Číňané ve svých vesmírných plánech míří ještě dál. V nově představené koncepci chtějí do roku 2050 být nejsilnějším státem ve vesmíru. Mezi jejich záměry dále patří vybudování měsíční výzkumné stanice, dovezení vzorků z atmosféry Venuše nebo sestrojení optického dalekohledu pro zkoumání exoplanet, hvězd a vzdálených galaxií. V nejbližší době asijská velmoc vyzve Američany v souboji o návrat lidstva na Měsíc.

Záhada nad Antarktidou. Vědci zveřejnili záznam neznámých zvuků zachycených ve stratosféře

Záhada. Novou výzvu před sebou mají američtí vědci, kterým se prostřednictvím infrazvukových rekordérů na solárních výzkumných balonech podařilo zachytit podivné zvuky ve stratosféře. Sondy do výšky 21 kilometrů vyslali experti ze Sandia National Laboratories v Novém Mexiku. Informovala o tom americká stanice CNN s tím, že odborníci pro získané nahrávky nenacházejí vysvětlení.