Kritizovaný nákup státního podniku byl dokončen. ČEPS převzal společnost NET4GAS
Venuše
Výpis příspěvků ke štítku „Venuše“
Záhada nad Antarktidou. Vědci zveřejnili záznam neznámých zvuků zachycených ve stratosféře
Záhada. Novou výzvu před sebou mají američtí vědci, kterým se prostřednictvím infrazvukových rekordérů na solárních výzkumných balonech podařilo zachytit podivné zvuky ve stratosféře. Sondy do výšky 21 kilometrů vyslali experti ze Sandia National Laboratories v Novém Mexiku. Informovala o tom americká stanice CNN s tím, že odborníci pro získané nahrávky nenacházejí vysvětlení.
Večerní obloha nabídne zajímavý úkaz. Planety se seřadí, vzácně půjde zahlédnout i Uran
Hlavy vzhůru! A to doslova. Kdo se totiž hned po západu Slunce zahledí na oblohu, může spatřit hned pět planet Sluneční soustavy. Merkur, Jupiter, Venuše, Uran a Mars budou k vidění pěkně v řadě kousek od Měsíce.
Obloha nabídne netradiční setkání Měsíce, Venuše a Jupitera. Kdy a kde bude k vidění?
Ve středu se k sobě na večerní obloze přiblíží planety Venuše a Jupiter s Měsícem. Takzvaná konjunkce nastává v momentě, kdy se k sobě objekty na obloze přiblíží z pozice pozorovatele. Trojitá konjunkce bude viditelná už za soumraku po 17:00 nízko nad západo-jihozápadním obzorem, uvedl Fyzikální ústav v Opavě.
Meteorický roj Perseidy dosáhl svého maxima. Pozorování může ztížit oblačnost a Měsíc
V noci na sobotu se na obloze vyskytla úchvatná podívaná, meteorický roj Perseidy. Ten právě v tomto týdnu dosahuje svého maxima. Kromě něj jsou ve skvělém postavení pro pozorování některé z planet naší Sluneční soustavy.
Kometa Leonard ozdobí vánoční nebe. Viditelná je pouhým okem, nejlépe po západu slunce
Kometa s názvem Leonard, která naposledy prolétla kolem Země před 80 tisíci lety, doslova zdobí noční oblohu před Vánoci. K vidění pouhým okem už bude jen pár dní, než z naší oblohy zmizí úplně. Zahlédnout ji lze do konce letošního roku, a to těsně po západu slunce.
Čeká nás úchvatná noční podívaná. Měsíc vytvoří trojúhelník s Jupiterem a Saturnem
O víkendu nastane na obloze působivé setkání planet a Měsíce v úplňku. Koncem července bude nejhezčí pohled na Mléčnou dráhu a lidé mohou také vyhlížet meteory z roje Perseidy, řekl astronom Petr Horálek. Úplněk nastane 24. července.
NASA se chystá vyslat po třiceti letech sondy k Venuši, vyrazí koncem této dekády
Americká vesmírná agentura NASA plánuje dvě vědecké mise s cílem studovat atmosféru a povrch planety Venuše. Oznámila to ve středu v tiskové zprávě s tím, že jejich vyvrcholení očekává mezi lety 2028 a 2030. Podle médií se NASA chystá vyslat sondy k naší sousední planetě poprvé po více než 30 letech.
Vědci našli planetu, která může objasnit život ve vesmíru. Splňuje zásadní podmínku
Vědci zkoumají ve vesmíru exoplanetu, která by mohla mnohé napovědět o budoucí kolonizaci jiných světů. Exoplaneta Gliese 486 b má totiž povrch tvořený horninami, a právě takové světy jsou pro budoucí obývání lidmi nutné. Její zkoumání by mohlo vědců pomoci pochopit život na takovýchto planetách.
Venuše jako symboly plodnosti? Možná šlo jen o návod pro přežití, tvrdí vědci
Nová teorie o ikonických historických soškách venuší zobrazujících nahé obézní ženy naznačuje, že nemuselo jít o symboly plodnosti, krásy či sexuality. Studie amerických vědců přichází s vysvětlením, že „se mohlo jednat o totemy přežití v extrémních podmínkách“, informuje web CNN.
Mars bude dnes nejblíže Zemi. Lze ho vidět i běžnýma očima? A kde ho hledat?
Planeta Mars se v úterý přiblíží Zemi na vzdálenost zhruba 62 milionů kilometrů. Taková příležitost pro jeho pozorování bude zase až v roce 2035. „Je to výjimečný okamžik, protože jde o třetí největší přiblížení za posledních 49 let,“ uvedl v pořadu Nový den astronom Pavel Suchan. Mars budeme moci vidět i vlastníma očima. Nevadí ani světelné znečištění.
Nespoléhejme na to, že se k nám mimozemšťané budou chovat hezky, varuje astrobiolog
Vědci našli v atmosféře Venuše důkazy o tom, že by na téhle planetě mohl být život. Astrobiolog Tomáš Petrásek vysvětluje, co od takového objevu můžeme očekávat. A také varuje, že bychom měli být opatrnější, pokud se tak moc těšíme na setkání s mimozemšťany.
Jsou na Venuši mimozemšťané? Podle vědců tam živé organismy produkují plyn fosfan
Žijeme ve vesmíru sami? Na odvěkou otázku možná brzy odpoví tým vědců, který v atmosféře planety Venuše detekoval přítomnost fosfanu – tedy plynu, který může svědčit o přítomnosti mikrobů a dalších forem života.