reklama

Farský o Zemanovi: Není zdravý a zdálo se mi, že trpí. Je mi líto, jak se k němu okolí chová

Ideální by bylo, kdybychom slyšeli něco konkrétního, řekl 1. místopředseda hnutí STAN Jan Farský k plánovanému středečnímu prohlášení Hradu o postupu Miloše Zemana při sestavování vlády. Farský v pořadu K věci na CNN Prima NEWS prohlásil, že vyjádřením mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka ne vždy věří. Zároveň prozradil, o jaká ministerstva mají Starostové při případném sestavování vlády zájem.

reklama

Pražský hrad by se měl ve středu na sociálních sítích vyjádřit k tomu, jak bude prezident Miloš Zeman postupovat při sestavování vlády. Hlava státu je od neděle hospitalizovaná v Ústřední vojenské nemocnici na pracovišti intenzivní medicíny. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka komunikuje, sleduje politickou situaci a seznamuje se s nejnovějšími událostmi.

Farský očekává, že se situace kolem stavu prezidenta někam posune. „Tajnosti vyvolávají další otázky. Prezident je klíčovou osobou v povolebním vyjednávání a nikdo jiný za něj nést roli nemůže. Ideální by bylo, kdybychom slyšeli něco konkrétního. Dozvídáme se, co má prezident na stole a co pije, ale jestli je schopen roli ustát, nevíme. Nestabilita a nejistota škodí všem,“ řekl Farský v pořadu K Věci.

Prezident pověřuje budoucího premiéra prvními dvěma pokusy o sestavení vlády. Podle svých dřívějších vyjádření by měl pověřit lídra nejsilnější politické strany Andreje Babiše z hnutí ANO. Jenže volby vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), jejíž lídr Petr Fiala z ODS ještě v den voleb oznámil, že koalice bude o vládě jednat jen s Piráty a Starosty. Všichni dohromady dají ve Sněmovně pohodlnou většinu 108 z 200 mandátů.

Není to poprvé, kdy si Ovčáček dělá srandu

„Nepotřebujeme vyjádření mluvčího na sítích. Potřebujeme, aby se prezident setkal ideálně s panem Fialou, za kterým stojí 108členná většina Sněmovny. Pokud ruší schůzku za schůzkou, tak je otázka, zda je schopen svou ústavní povinnost vykonat. Věřím, že ano, ale spíše než vyjádření chceme, aby konal,“ podotkl Farský.

K plánovanému vyjádření je proto skeptický. „Nevíme, jestli to bude pravda. Okolí prezidenta se nedá moc věřit. Když tvrdí, že je prezident v pořádku, tak ho převáželi do nemocnice a zůstal na JIP,“ kritizoval místopředseda STAN. „Není to poprvé, kdy si z nás mluvčí dělá srandu. V takto vážné situaci, kdy pan prezident určitě není zdráv, a zdálo se mi, že trpí, mi je líto, jak se k němu jeho okolí chová,“ dodal.

Starostové chtějí vnitro a školství

Obě opoziční koalice, které oznámily, že by chtěly společně vládnout, už jednaly o společném programu. Budou řešit také případné personální obsazení ministerstev. Starostové, kteří budou mít ve Sněmovně 33 poslanců, chtějí minimálně dva resorty.

„Určitě máme zájem o ministerstvo vnitra. Poté školství, které nemusí vypadat tak zajímavě, ale určuje, jak bude naše země vypadat za 10 až 15 let. Další téma blízké Starostům jsou rozdíly mezi regiony, není možné, že se někde bude přistupovat k lidem jako občanům druhé kategorie. Je to o zdravotní, sociální, dopravní nebo datové dostupnosti. Nesmíme vládnout jen pro naše voliče, ne všichni volili opoziční koalice,“ prozradil Farský. Zároveň ale podotkl, že ještě neví, jaká bude nabídka od vítězné koalice Spolu.

Tagy:
politika Jan Farský K věci vláda volby 2021 Piráti a Starostové

Hlavní zprávy

Měli bychom Zemana zbavit pravomocí, shodli se lídři koalic. Chtějí další zprávu ÚVN
Politika

Měli bychom Zemana zbavit pravomocí, shodli se lídři koalic. Chtějí další zprávu ÚVN

Lídři koalice Spolu a Pirátů se Starosty se seznámili s informacemi o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, které Ústřední vojenská nemocnice poskytla vedení Senátu. O aktivaci článku 66 ústavy, která by prezidenta zbavila pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu. Podle šéfa ODS Petra Fialy by Sněmovna na horní komoru Parlamentu měla navázat do deseti dnů. Pokud se Zemanův stav do té doby nezlepší, lídři obou koalic se vysloví pro aktivaci zmíněného článku.

Sledujte ŽIVĚ: Koalice ladí noty na budoucí vládu. Už má jasno, kdo budou noví ministři?
Politika

Sledujte ŽIVĚ: Koalice ladí noty na budoucí vládu. Už má jasno, kdo budou noví ministři?

Zástupci koalice Spolu (ODS, TOP 09 a lidovci) společně s Piráty a STAN opět ladí budoucí podobu vlády Petra Fialy. V úterý odpoledne se v širším složení podruhé oficiálně sešli, aby pokročili v jednáních o tom, jaké bude programové prohlášení nové pětikoalice, kdo usedne ve vládě a kdo na posty ve vedení Poslanecké sněmovny. Tiskovou konferenci po jednání můžete sledovat živě na CNN Prima NEWS i v tomto článku.

Před rokem se Berbr z vazby rozloučil s fotbalem. Co všechno se od té doby změnilo?

Přesně před rokem rezignoval na všechny funkce v českém fotbale muž vzbuzující dlouhé roky kontroverze. Roman Berbr neopustil posty v čele s místopředsedou FAČR zčistajasna – o tři dny dříve ho totiž kvůli rozsáhlé úplatkářské aféře zatkla policie. Co všechno se po pádu funkcionáře přezdívaného „Lord Voldermort“ v jeho někdejším království událo a jak probíhá proces „deberbrizace“?

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Sledujte ŽIVĚ: Poslanci ANO řešili Vondráčkovu návštěvu Zemana. Jak na situaci zareagují?

Poslanecký klub hnutí ANO se v úterý odpoledne sešel k volbě svých zbývajících místopředsedů. Jednat měl také o návštěvě předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana. Poslanci při příchodu na jednání nechtěli komentovat, koho navrhnou do vedení Sněmovny. Tiskovou konferenci po jednání klubu sledujte živě v tomto článku. Měla začít v 18:30, ale bude mít zpoždění.

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

ON-LINE: Právo mě odvolat má jen prezident, reagoval Mynář na výzvy k rezignaci

Aktualizováno

Prezident Miloš Zeman je v nemocnici už více než týden. Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pondělí uvedl, že podle zprávy, kterou dostal od Ústřední vojenské nemocnice, není Zeman schopen vykonávat svou funkci. Ještě předtím na tiskové konferenci vystoupil také hradní kancléř Vratislav Mynář, který Vystrčila obvinil, že se chce jen zviditelnit a předvádí pokrytectví. Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý vyzval Mynáře k rezignaci, ten reagoval, že odvolat ho může jen prezident.

reklama

Domácí zpravodajství

Tempel musí být okamžitě propuštěn. Ústavní soud se zastal odsouzeného vraha

Ústavní soud (ÚS) v úterý vyhověl stížnosti Roberta Tempela, jenž po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu na Sokolovsku zůstával ve vězení kvůli dřívějšímu trestu. Okresní soud v Sokolově by měl dát bezodkladně pokyn k propuštění Tempela na svobodu, starší tresty si již odpykal, plyne z nálezu ústavních soudců. Další držení ve výkonu trestu je neústavní, zdůraznil soudce Jaroslav Fenyk.

Okamura: Aktivovat článek 66? Z 12 řádků to nepůjde. Zeman dostal nejvíce hlasů v historii

Chceme více informací, řekl předseda SPD Tomio Okamura před schůzkou, na které šéfové sněmovních stran jednali s vedením Senátu o postupu při předání prezidentských pravomocí. Okamura zdůraznil, že k aktivaci ústavního článku 66 není zatím důvod. Lídři koalic Spolu a Pirátů se STAN se ale shodli na tom, že by měli zbavit Miloše Zemana prezidentských pravomocí.

Babiš: Válek lže, opozice podklady a data k pandemii má. Pořád hrají politiku

S koncem současné vlády Andrej Babiš (ANO) nabídl svému kritikovi Vlastimilu Válkovi (TOP 09) post ministra zdravotnictví místo Adama Vojtěcha (za ANO). „Opozice měla plno řečí, co všechno budou dělat, tak mohl Válek nastoupit. Bral to jako vtip a evidentně o to nestojí,“ řekl pobouřeně Babiš v rozhovoru redakci CNN Prima NEWS. Následně Válka osočil ze lži. Podle premiéra neříká poslanec pravdu, že opozice nedostává data a podklady k pandemii.

reklama