reklama

Farský o Zemanovi: Není zdravý a zdálo se mi, že trpí. Je mi líto, jak se k němu okolí chová

Ideální by bylo, kdybychom slyšeli něco konkrétního, řekl 1. místopředseda hnutí STAN Jan Farský k plánovanému středečnímu prohlášení Hradu o postupu Miloše Zemana při sestavování vlády. Farský v pořadu K věci na CNN Prima NEWS prohlásil, že vyjádřením mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka ne vždy věří. Zároveň prozradil, o jaká ministerstva mají Starostové při případném sestavování vlády zájem.

reklama

Pražský hrad by se měl ve středu na sociálních sítích vyjádřit k tomu, jak bude prezident Miloš Zeman postupovat při sestavování vlády. Hlava státu je od neděle hospitalizovaná v Ústřední vojenské nemocnici na pracovišti intenzivní medicíny. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka komunikuje, sleduje politickou situaci a seznamuje se s nejnovějšími událostmi.

Farský očekává, že se situace kolem stavu prezidenta někam posune. „Tajnosti vyvolávají další otázky. Prezident je klíčovou osobou v povolebním vyjednávání a nikdo jiný za něj nést roli nemůže. Ideální by bylo, kdybychom slyšeli něco konkrétního. Dozvídáme se, co má prezident na stole a co pije, ale jestli je schopen roli ustát, nevíme. Nestabilita a nejistota škodí všem,“ řekl Farský v pořadu K Věci.

Prezident pověřuje budoucího premiéra prvními dvěma pokusy o sestavení vlády. Podle svých dřívějších vyjádření by měl pověřit lídra nejsilnější politické strany Andreje Babiše z hnutí ANO. Jenže volby vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), jejíž lídr Petr Fiala z ODS ještě v den voleb oznámil, že koalice bude o vládě jednat jen s Piráty a Starosty. Všichni dohromady dají ve Sněmovně pohodlnou většinu 108 z 200 mandátů.

Není to poprvé, kdy si Ovčáček dělá srandu

„Nepotřebujeme vyjádření mluvčího na sítích. Potřebujeme, aby se prezident setkal ideálně s panem Fialou, za kterým stojí 108členná většina Sněmovny. Pokud ruší schůzku za schůzkou, tak je otázka, zda je schopen svou ústavní povinnost vykonat. Věřím, že ano, ale spíše než vyjádření chceme, aby konal,“ podotkl Farský.

K plánovanému vyjádření je proto skeptický. „Nevíme, jestli to bude pravda. Okolí prezidenta se nedá moc věřit. Když tvrdí, že je prezident v pořádku, tak ho převáželi do nemocnice a zůstal na JIP,“ kritizoval místopředseda STAN. „Není to poprvé, kdy si z nás mluvčí dělá srandu. V takto vážné situaci, kdy pan prezident určitě není zdráv, a zdálo se mi, že trpí, mi je líto, jak se k němu jeho okolí chová,“ dodal.

Starostové chtějí vnitro a školství

Obě opoziční koalice, které oznámily, že by chtěly společně vládnout, už jednaly o společném programu. Budou řešit také případné personální obsazení ministerstev. Starostové, kteří budou mít ve Sněmovně 33 poslanců, chtějí minimálně dva resorty.

„Určitě máme zájem o ministerstvo vnitra. Poté školství, které nemusí vypadat tak zajímavě, ale určuje, jak bude naše země vypadat za 10 až 15 let. Další téma blízké Starostům jsou rozdíly mezi regiony, není možné, že se někde bude přistupovat k lidem jako občanům druhé kategorie. Je to o zdravotní, sociální, dopravní nebo datové dostupnosti. Nesmíme vládnout jen pro naše voliče, ne všichni volili opoziční koalice,“ prozradil Farský. Zároveň ale podotkl, že ještě neví, jaká bude nabídka od vítězné koalice Spolu.

Tagy:
politika Jan Farský K věci vláda volby 2021 Piráti a Starostové

Hlavní zprávy

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou
Rusko

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Kobercový nálet politických náměstků, auta, sekretářky. Tak vláda šetří, kritizuje opozice

Nová vláda měla šetřit, místo toho nechává nabobtnávat resorty o další úředníky. Je to kobercový nálet politických náměstků, kritizovali opoziční politici kabinet Petra Fialy (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy bude potřeba při šetření sáhnout také do legislativy – po odstranění zbytečné byrokracie a odborů by pak bylo možné propustit nepotřebnou lidskou sílu.

Gott, Hrušínský, Werich. Kdo před 45 lety podpisem označil chartisty za odpadlíky a zrádce?

V pátek 28. ledna 1977 zažilo Národní divadlo v Praze asi nejpotupnější akci v normalizační éře. Režim do divadla svolal populární herce, zpěváky a další umělce, aby s jejich pomocí zdiskreditoval signatáře Charty 77. A zatímco protirežimní Chartu k 1. lednu podepsalo 242 odvážných občanů, Antichartu na sklonku stejného měsíce signovalo 7 250 umělců. Vlastně téměř všichni, kdo tvořili oficiální kulturu.

Osmitýdenní holčička zemřela s více než 60 zlomenými kostmi. Rodiče jsou už ve vězení

Velkou Británií otřásá další případ krutého týrání dítěte. Teprve osmitýdenní Aminy-Faye Johnsovou její rodiče dlouhodobě trýznili. Na konci dubna v roce 2019 dívenka přestala dýchat a ani přes snahu lékařů se ji nepodařilo oživit. Po následném rentgenu se zdravotníkům naskytl šokující snímek, holčička měla přes 60 zlomenin. Nyní byli její rodiče odsouzeni k pobytu za mřížemi.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama