Nový nástroj Velkého bratra? Česko pokukuje po digitálních měnách centrálních bank

BYZNYS (26)

Další díl pořadu Krypta se věnuje kontroverznímu tématu CBDC – pod touto zkratkou se skrývá spojení digitální měny centrálních bank. Jedná se o snahu vlád po celém světě vytvořit novou – čistě digitalizovanou – vrstvu finančního systému. O rizicích tohoto projektu v Kryptě mluvil Václav Holler, zakladatel společnosti Cryfin. Pořad Krypta můžete sledovat každý týden ve čtvrtek ve 14:40 na CNN Prima NEWS.

Zkratka CBDC znamená spojení Digitální měny centrálních bank. Ve zkratce jde o snahu vlád a centrálních bank vytvořit novou vrstvu finančního systému. V současnosti ještě tvoří globální peněžní objem zhruba z osmi procent hotovost, v případě CBDC už by šlo o výhradně digitalizované peníze.

V praxi by to mohlo fungovat tak, že by centrální banka pod dohledem vlády převzala pravomoci komerčních bank a spravovala by podstatnou část peněz v digitálním oběhu.

Každý občan by měl k CBDC přístup skrze vládní aplikaci. Kritici projektu upozorňují, že digitální měny centrálních bank mohou být velkým zásahem do soukromí a nástrojem Velkého bratra, protože by centrální banka mohla mít přehled o tom, za co člověk CBDC utrácí.

„CBDC spustily například Čína nebo Bahamy, o fungování projektu se ale zajímá řada států světa, mezi nimi i Česká republika,“ přiblížil v pořadu Krypta zakladatel společnosti Cryfin Václav Holler, který mluvil o pozitivech i negativech CBDC.

O pořadu Krypta

Kryptoměny patří mezi nejrizikovější investice, které definuje vysoká volatilita. Pořad Krypta má za cíl přístupnou a srozumitelnou formou zvýšit povědomí o bitcoinu a dalších digitálních mincích, které jsou dlouhá léta spojeny s řadou kontroverzí a mýtů.

Jde o první audiovizuální pořad o kryptoměnách v Česku, se kterým přichází velké médium. K 1. září roku 2022 odstartovala už druhá řada tohoto projektu.

Pořad Krypta sledujte každý čtvrtek ve 14:40 na CNN Prima NEWS nebo na webu cnn.iprima.cz, kde najdete odvysílané díly také ze záznamu. Pořad si můžete poslechnout i jako podcast:

Tagy:
byznys pořady CNN Prima NEWS Bitcoin CBDC kryptoměny Cryfin Krypta digitální měny centrálních bank