reklama

Po Česku: Turisté na Znojemsku natrefí na rotundu nebo labyrint podzemních chodeb

Také čtvrtkem pokračuje televizní seriál Po Česku, ve kterém redaktoři CNN Prima NEWS přináší tipy na výlety. Tentokrát lákají na dovolenou na Znojemsku, kterou ocení vodáci, ale i příznivci středověkých památek.

reklama

Řeka Dyje patří mezi nejvyhledávanější prázdninové cíle na Znojemsku. Jinak to nevypadá ani letos. Ve čtvrtek ráno ale provozovatelé vodáckého centra varovali před vysokou hladinou vody.

Loni bylo kvůli suchu v řekách vody málo, teď je jí naopak místy tolik, že to pro ty méně zdatnější může být i nebezpečné – tak jako v případě moravské řeky Dyje. „Té vody není ale tolik, aby to zkušený vodák nezvládl. Dnes už ta voda půjde určitě dolů, takže zde může plout i úplný začátečník,“ sdělil pro CNN Prima NEWS David Gros, provozovatel vodáckého centra.

K tématu

Pro rodiny s dětmi je nejvhodnější a nejbezpečnější úsek řeky mezi Znojmem a Krhovicemi. „Ta řeka je široká, klidná a vlastně i úplný začátečník se tu loď naučí během prvního dne ovládat,“ doplnil Gros.

Památky Znojemska

Po vystoupení na souš mohou turisté na Znojemsku navštívit také historické památky. Například rotundu svaté Kateřiny z 11. století. „Z období, ze kterého rotunda pochází, je těch památek skutečně velmi málo, a takto dochovaný nástěnný cyklus je skutečně jedinečnou záležitostí,“ popsal interiér stavby historik Petr Eckl. „Jestli bude rotunda svaté Kateřiny otevřená pro návštěvníky, záleží jednak na počasí venku a také na klimatických podmínkách přímo uvnitř stavby. Když prší, zvýší se vlhkost a rotunda je návštěvníkům uzavřena.“

Kdo by se chtěl v parném létě na Znojemsku zchladit, může navštívit jeden z největších labyrintů podzemních chodeb v celé střední Evropě. Na místě je příjemných 15 stupňů a celé chodby měří zhruba 27 kilometrů.

Další hlavní zprávy

Domácí

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Nemůžeme spoléhat na politiky, protože se řídí jinou logikou, než co nejlépe pečovat o své občany. Ekonom a bývalý poradce prezidenta Václava Havla Tomáš Sedláček se na Facebooku opřel do vlády a jejího řešení koronavirové situace v Česku. Mimo jiné naši zemi srovnal se sousedním Slovenskem, které se podle něj dokázalo z předešlých ekonomických nebo politických krizí vymanit a v současnosti je na tom v mnoha ohledech lépe než Česko. To prý poprvé za 30 let poznává, jaké to je „rýt tak trošku držkou v zemi“.

Zdraví

Děti mohou z kojeneckých lahví polykat miliony mikroplastů denně, upozorňují vědci

Děti mohou z kojeneckých lahví polykat miliony mikroplastů denně, upozorňují vědci

Miminka krmená z plastových lahví mohou denně spolykat miliony částeček mikroplastů, uvádí nová studie, kterou citoval zpravodajský server The Guardian. Mnoho z těchto částeček se z těla vyloučí na závěr trávicího procesu, soudí vědci. Ve výzkumu hodlají pokračovat, aby zjistili, kolik z takto přijatých mikroplastů se může dostat do krevního oběhu a dalších částí těla.

reklama
Byl to Putinův povel, aby mě otrávili. Roky mě šikanuje, říká Alexej Navalnyj
Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
reklama
reklama
Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Domácí

Domácí zpravodajství

Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
Další články
reklama
reklama