reklama

Po Česku: Turisté na Znojemsku natrefí na rotundu nebo labyrint podzemních chodeb

Také čtvrtkem pokračuje televizní seriál Po Česku, ve kterém redaktoři CNN Prima NEWS přináší tipy na výlety. Tentokrát lákají na dovolenou na Znojemsku, kterou ocení vodáci, ale i příznivci středověkých památek.

reklama

Řeka Dyje patří mezi nejvyhledávanější prázdninové cíle na Znojemsku. Jinak to nevypadá ani letos. Ve čtvrtek ráno ale provozovatelé vodáckého centra varovali před vysokou hladinou vody.

Loni bylo kvůli suchu v řekách vody málo, teď je jí naopak místy tolik, že to pro ty méně zdatnější může být i nebezpečné – tak jako v případě moravské řeky Dyje. „Té vody není ale tolik, aby to zkušený vodák nezvládl. Dnes už ta voda půjde určitě dolů, takže zde může plout i úplný začátečník,“ sdělil pro CNN Prima NEWS David Gros, provozovatel vodáckého centra.

K tématu

Pro rodiny s dětmi je nejvhodnější a nejbezpečnější úsek řeky mezi Znojmem a Krhovicemi. „Ta řeka je široká, klidná a vlastně i úplný začátečník se tu loď naučí během prvního dne ovládat,“ doplnil Gros.

Památky Znojemska

Po vystoupení na souš mohou turisté na Znojemsku navštívit také historické památky. Například rotundu svaté Kateřiny z 11. století. „Z období, ze kterého rotunda pochází, je těch památek skutečně velmi málo, a takto dochovaný nástěnný cyklus je skutečně jedinečnou záležitostí,“ popsal interiér stavby historik Petr Eckl. „Jestli bude rotunda svaté Kateřiny otevřená pro návštěvníky, záleží jednak na počasí venku a také na klimatických podmínkách přímo uvnitř stavby. Když prší, zvýší se vlhkost a rotunda je návštěvníkům uzavřena.“

Kdo by se chtěl v parném létě na Znojemsku zchladit, může navštívit jeden z největších labyrintů podzemních chodeb v celé střední Evropě. Na místě je příjemných 15 stupňů a celé chodby měří zhruba 27 kilometrů.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

  • Aktualizováno

Stát bude firmám i živnostníkům kompenzovat plošné testování, za test jim dá až 60 korun. Nárok na příspěvek bude na čtyři testy na zaměstnance nebo osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) měsíčně. Testování bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Po středečním mimořádném jednání vlády to v tiskové zprávě uvedl úřad vlády. O schválení testování na Twitteru informoval i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama