reklama

Po Česku: Turisté na Znojemsku natrefí na rotundu nebo labyrint podzemních chodeb

Také čtvrtkem pokračuje televizní seriál Po Česku, ve kterém redaktoři CNN Prima NEWS přináší tipy na výlety. Tentokrát lákají na dovolenou na Znojemsku, kterou ocení vodáci, ale i příznivci středověkých památek.

reklama

Řeka Dyje patří mezi nejvyhledávanější prázdninové cíle na Znojemsku. Jinak to nevypadá ani letos. Ve čtvrtek ráno ale provozovatelé vodáckého centra varovali před vysokou hladinou vody.

Loni bylo kvůli suchu v řekách vody málo, teď je jí naopak místy tolik, že to pro ty méně zdatnější může být i nebezpečné – tak jako v případě moravské řeky Dyje. „Té vody není ale tolik, aby to zkušený vodák nezvládl. Dnes už ta voda půjde určitě dolů, takže zde může plout i úplný začátečník,“ sdělil pro CNN Prima NEWS David Gros, provozovatel vodáckého centra.

Pro rodiny s dětmi je nejvhodnější a nejbezpečnější úsek řeky mezi Znojmem a Krhovicemi. „Ta řeka je široká, klidná a vlastně i úplný začátečník se tu loď naučí během prvního dne ovládat,“ doplnil Gros.

Památky Znojemska

Po vystoupení na souš mohou turisté na Znojemsku navštívit také historické památky. Například rotundu svaté Kateřiny z 11. století. „Z období, ze kterého rotunda pochází, je těch památek skutečně velmi málo, a takto dochovaný nástěnný cyklus je skutečně jedinečnou záležitostí,“ popsal interiér stavby historik Petr Eckl. „Jestli bude rotunda svaté Kateřiny otevřená pro návštěvníky, záleží jednak na počasí venku a také na klimatických podmínkách přímo uvnitř stavby. Když prší, zvýší se vlhkost a rotunda je návštěvníkům uzavřena.“

Kdo by se chtěl v parném létě na Znojemsku zchladit, může navštívit jeden z největších labyrintů podzemních chodeb v celé střední Evropě. Na místě je příjemných 15 stupňů a celé chodby měří zhruba 27 kilometrů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Při explozi domu v Liberci se zranilo 10 lidí včetně dětí. Někteří mají popáleniny
Požáry

Při explozi domu v Liberci se zranilo 10 lidí včetně dětí. Někteří mají popáleniny

Zranění po čtvrtečním ranním výbuchu v bytovém domě na okraji Liberce s následným požárem utrpělo deset lidí, mezi nimi i děti. Zranění jedné ženy je vážné, s popáleninami ji vrtulník přepravil do vinohradské nemocnice v Praze. V třípatrovém domě v Kateřinské ulici bylo v době výbuchu 15 lidí. Příčina a výše škod se bude teprve zjišťovat. Řekli to mluvčí záchranné služby a hasičů. Regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský na webu policie uvedl, že přijali oznámení o možném výbuchu propanbutanové lahve.

Hromadná nehoda u Brna. Srazil se kamion a dalších šest vozů, na místě jsou zranění

Nehoda kamionu, dodávky a pěti osobních aut ve čtvrtek krátce před 7:00 uzavřela dálnici D52 za Pohořelicemi na Brněnsku ve směru na Brno, vyplývá z informací hasičů. Policisté dopravu odklánějí přes sjezd 23 na Pohořelice a Židlochovice, řekl mluvčí policistů David Chaloupka. Na místě jsou podle prvních informací dva zranění, uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

reklama

Domácí zpravodajství

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

reklama