Po Česku: Turisté na Znojemsku natrefí na rotundu nebo labyrint podzemních chodeb

Také čtvrtkem pokračuje televizní seriál Po Česku, ve kterém redaktoři CNN Prima NEWS přináší tipy na výlety. Tentokrát lákají na dovolenou na Znojemsku, kterou ocení vodáci, ale i příznivci středověkých památek.

Řeka Dyje patří mezi nejvyhledávanější prázdninové cíle na Znojemsku. Jinak to nevypadá ani letos. Ve čtvrtek ráno ale provozovatelé vodáckého centra varovali před vysokou hladinou vody.

Loni bylo kvůli suchu v řekách vody málo, teď je jí naopak místy tolik, že to pro ty méně zdatnější může být i nebezpečné – tak jako v případě moravské řeky Dyje. „Té vody není ale tolik, aby to zkušený vodák nezvládl. Dnes už ta voda půjde určitě dolů, takže zde může plout i úplný začátečník,“ sdělil pro CNN Prima NEWS David Gros, provozovatel vodáckého centra.

Pro rodiny s dětmi je nejvhodnější a nejbezpečnější úsek řeky mezi Znojmem a Krhovicemi. „Ta řeka je široká, klidná a vlastně i úplný začátečník se tu loď naučí během prvního dne ovládat,“ doplnil Gros.

Památky Znojemska

Po vystoupení na souš mohou turisté na Znojemsku navštívit také historické památky. Například rotundu svaté Kateřiny z 11. století. „Z období, ze kterého rotunda pochází, je těch památek skutečně velmi málo, a takto dochovaný nástěnný cyklus je skutečně jedinečnou záležitostí,“ popsal interiér stavby historik Petr Eckl. „Jestli bude rotunda svaté Kateřiny otevřená pro návštěvníky, záleží jednak na počasí venku a také na klimatických podmínkách přímo uvnitř stavby. Když prší, zvýší se vlhkost a rotunda je návštěvníkům uzavřena.“

Kdo by se chtěl v parném létě na Znojemsku zchladit, může navštívit jeden z největších labyrintů podzemních chodeb v celé střední Evropě. Na místě je příjemných 15 stupňů a celé chodby měří zhruba 27 kilometrů.

Tagy: