Dyje

Výpis příspěvků ke štítku „Dyje“

Zatopené sklepy i knihovna. Povodňová situace na většině míst kulminuje

Hladiny řek nebezpečně stoupají i během druhého svátku vánočního, podle meteorologů hrozí jejich vzestup po celém Česku. Po 11:00 byl některý z povodňových stupňů na více než 130 místech, z toho na 14 místech byl zaznamenán nejvyšší, třetí stupeň. Někde hladiny řek začaly klesat, uvedli odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Rozvodněné řeky způsobují problémy zvláště v severovýchodní části Čech, například v Děčíně museli začít vyklízet knihovnu. Hasiči vyjíždějí k odčerpávání vody zvláště ze sklepů.

Stav pohotovosti na Dyji. Déšť zvedl hladiny řek po celém Česku, ve střehu je i Praha

Po vydatných deštích z druhé poloviny minulého týdne platil v pondělí ráno první povodňový stupeň ještě na přibližně 20 místech v Česku, a to včetně Prahy. Dyje na dvou místech dosahovala druhého stupně. Vyplývá to z údajů na povodňovém webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Hladiny některých řek v Česku mohou být podle meteorologů zvýšené až do úterního poledne.

Přes 42 tun mrtvých ryb v Dyji. Akademie věd zveřejnila, co ekologickou katastrofu způsobilo

Za loňský úhyn ryb v Dyji pod Novomlýnskými nádržemi mohly podle Biologického centra Akademie věd (AV) ČR znečištěné povrchové vody a vyčerpání kyslíku. Podle závěrů vědců úhyn nezpůsobil provoz malé vodní elektrárny. V tiskové zprávě o tom v pátek informovala mluvčí kraje Alena Knotková. Rybáři a hasiči tehdy zlikvidovali asi 42 tun uhynulých ryb na jezu v Bulharech a v Břeclavi. Procesy odehrávající se v Dyji budou odborníci dále zkoumat.

Smrt na Dyji: Před 85 lety se na řece převrhla pramice, zemřely tři desítky školáků

Před 85 lety došlo u Nových Mlýnů na Břeclavsku k tragédii: 26. května 1936 se zde potopila pramice, která převážela přes rozvodněnou Dyji povoz se školáky z nedalekých Rakvic. V prudkém říčním proudu, který ještě posílila jarní bouřka, se tehdy utopily tři desítky malých dětí z rakvické školy. Pohřbu školáků se zúčastnily tisíce lidí. Tragédii na místě připomíná pomník.