reklama

Na zámek Lednice se vrací život. Návštěvníky zajímá okrasná zahrada i Minaret

Jihomoravský zámek Lednice přišel letos kvůli koronavirové krizi o sto tisíc návštěvníků. V posledních týdnech se ale turisté na oblíbenou památku zapsanou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO začínají vracet. V rámci televizního seriálu Po Česku se na jih Moravy vydali také redaktoři CNN Prima NEWS.

reklama

V loňském roce lednický zámek navštívilo téměř 400 tisíc turistů. To letos se začali lidé ve velkém k památce vracet až v červenci. Jen se změnilo jejich složení. Kromě Čechů jezdí také Slováci nebo Rakušané. Vedení zámku připravilo pro návštěvníky kromě zámeckých prostor, unikátních schodů vyřezaných z jednoho kusu dřeva a sbírky loutek už na nadcházející víkend noční prohlídky s živými obrazy.

„Společnost oblečená do kostýmů bude rozložená v reprezentačních sálech a bude lidem předvádět, jak to asi vypadalo za doby knížete Aloise II.,“ popsala CNN Prima NEWS kastelánka zámku Lednice Ivana Holásková.

K tématu

Před zámkem se rozkládají obrovské okrasné zahrady, návštěvníci se mohou vydat také k nedaleké atypické rozhledně – minaretu. Kdo chce za dobrého počasí dohlédnout třeba i na rakouskou Vídeň, musí zdolat 302 schodů. „Uvnitř minaretu jsou maorské salonky, kde jsou úžasné fresky. Je tady také sbírka orientálního umění. A také jsou zde stolky, které jsou kombinací pravého a umělého mramoru,“ řekl průvodce Jan Valeš.

Komu se k minaretu nechce jít pěšky, může si užít plavbu lodí. „Plavíme se na dvou trasách. Ta první, kratší, vede po zámecké Dyji, zámeckým parkem, od zámku k minaretu. Ta delší trasa potom pokračuje po staré řece Dyji, původním korytem řeky, lužními lesy od minaretu až k Janovu hradu,“ sdělil ředitel společnosti 1. plavební Jaroslav Martínek.

V říjnu pravděpodobně čeká rozsáhlý zámecký rybník náročný proces odbahňování. Uzavřena by ale měla být jen krátká trasa v parku.

K tématu

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

ŽIVĚ Finální střet Trumpa a Bidena: Sledujte dabovanou debatu i on-line reportáž

ŽIVĚ Finální střet Trumpa a Bidena: Sledujte dabovanou debatu i on-line reportáž

V noci na pátek se spolu naposledy střetnou v předvolební debatě kandidáti na prezidenta USA – Donald Trump a Joe Biden. Řečnické klání startuje v pátek ve 3:00 středoevropského času. Televize CNN Prima NEWS bude vysílat dabovanou debatu a po jejím skončení chystá mimořádné vysílání s experty. Na našem webu vám pak bude po celou dobu k dispozici on-line reportáž.

reklama
Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem
Kotleba měl pozitivní test. Jak je to možné, když tvrdí, že covid není? ptá se Matovič
Vláda jedná chaoticky. Působení Hřiba v Praze je hrůzostrašné, nešetřil Klaus kritikou
Komplikace pro české pendlery. Bavorsko od pátku vyžaduje negativní testy na koronavirus
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

Forejt o zrušení ceremoniálu: Prázdný sál by byl depresivní. Možná bude projev na dálku
Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Ve čtvrtek přibylo zatím 7511 případů nákazy. Za jediný den zemřelo 108 lidí s covidem
Další články
reklama
reklama