reklama

Na zámek Lednice se vrací život. Návštěvníky zajímá okrasná zahrada i Minaret

Jihomoravský zámek Lednice přišel letos kvůli koronavirové krizi o sto tisíc návštěvníků. V posledních týdnech se ale turisté na oblíbenou památku zapsanou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO začínají vracet. V rámci televizního seriálu Po Česku se na jih Moravy vydali také redaktoři CNN Prima NEWS.

reklama

V loňském roce lednický zámek navštívilo téměř 400 tisíc turistů. To letos se začali lidé ve velkém k památce vracet až v červenci. Jen se změnilo jejich složení. Kromě Čechů jezdí také Slováci nebo Rakušané. Vedení zámku připravilo pro návštěvníky kromě zámeckých prostor, unikátních schodů vyřezaných z jednoho kusu dřeva a sbírky loutek už na nadcházející víkend noční prohlídky s živými obrazy.

„Společnost oblečená do kostýmů bude rozložená v reprezentačních sálech a bude lidem předvádět, jak to asi vypadalo za doby knížete Aloise II.,“ popsala CNN Prima NEWS kastelánka zámku Lednice Ivana Holásková.

K tématu

Před zámkem se rozkládají obrovské okrasné zahrady, návštěvníci se mohou vydat také k nedaleké atypické rozhledně – minaretu. Kdo chce za dobrého počasí dohlédnout třeba i na rakouskou Vídeň, musí zdolat 302 schodů. „Uvnitř minaretu jsou maorské salonky, kde jsou úžasné fresky. Je tady také sbírka orientálního umění. A také jsou zde stolky, které jsou kombinací pravého a umělého mramoru,“ řekl průvodce Jan Valeš.

Komu se k minaretu nechce jít pěšky, může si užít plavbu lodí. „Plavíme se na dvou trasách. Ta první, kratší, vede po zámecké Dyji, zámeckým parkem, od zámku k minaretu. Ta delší trasa potom pokračuje po staré řece Dyji, původním korytem řeky, lužními lesy od minaretu až k Janovu hradu,“ sdělil ředitel společnosti 1. plavební Jaroslav Martínek.

V říjnu pravděpodobně čeká rozsáhlý zámecký rybník náročný proces odbahňování. Uzavřena by ale měla být jen krátká trasa v parku.

K tématu

Další hlavní zprávy

Konec testování v mateřských školách? Hygienička prozradila, kdy se dětem uleví
reklama
reklama
Konečně spravedlnost, slaví Američané verdikt poroty v případu Floyda. Vyrazili do ulic

USA

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Hlavně nezmínit Klause. Petr Fiala nadělil ODS ke 30. výročí cancel culture
Spor o testování v semilské škole pokračuje. Po odvolání ředitele se zástupkyně neshodnou
Další články
reklama
reklama