reklama

Na zámek Lednice se vrací život. Návštěvníky zajímá okrasná zahrada i Minaret

Jihomoravský zámek Lednice přišel letos kvůli koronavirové krizi o sto tisíc návštěvníků. V posledních týdnech se ale turisté na oblíbenou památku zapsanou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO začínají vracet. V rámci televizního seriálu Po Česku se na jih Moravy vydali také redaktoři CNN Prima NEWS.

reklama

V loňském roce lednický zámek navštívilo téměř 400 tisíc turistů. To letos se začali lidé ve velkém k památce vracet až v červenci. Jen se změnilo jejich složení. Kromě Čechů jezdí také Slováci nebo Rakušané. Vedení zámku připravilo pro návštěvníky kromě zámeckých prostor, unikátních schodů vyřezaných z jednoho kusu dřeva a sbírky loutek už na nadcházející víkend noční prohlídky s živými obrazy.

„Společnost oblečená do kostýmů bude rozložená v reprezentačních sálech a bude lidem předvádět, jak to asi vypadalo za doby knížete Aloise II.,“ popsala CNN Prima NEWS kastelánka zámku Lednice Ivana Holásková.

Před zámkem se rozkládají obrovské okrasné zahrady, návštěvníci se mohou vydat také k nedaleké atypické rozhledně – minaretu. Kdo chce za dobrého počasí dohlédnout třeba i na rakouskou Vídeň, musí zdolat 302 schodů. „Uvnitř minaretu jsou maorské salonky, kde jsou úžasné fresky. Je tady také sbírka orientálního umění. A také jsou zde stolky, které jsou kombinací pravého a umělého mramoru,“ řekl průvodce Jan Valeš.

Komu se k minaretu nechce jít pěšky, může si užít plavbu lodí. „Plavíme se na dvou trasách. Ta první, kratší, vede po zámecké Dyji, zámeckým parkem, od zámku k minaretu. Ta delší trasa potom pokračuje po staré řece Dyji, původním korytem řeky, lužními lesy od minaretu až k Janovu hradu,“ sdělil ředitel společnosti 1. plavební Jaroslav Martínek.

V říjnu pravděpodobně čeká rozsáhlý zámecký rybník náročný proces odbahňování. Uzavřena by ale měla být jen krátká trasa v parku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých
Vláda

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Měli jste omikron? Vláda chystá nové opatření, výjimka z testů se má ale týkat jen někoho

Prodělali jste omikron? Na měsíc se zřejmě vyhnete testům i karanténám. Ve středu večer by měla nová pravidla schválit vláda. Podle informací CNN Prima NEWS se ladí poslední detaily. Diskuze se vede o to, zda by mělo opatření platit i retrospektivně a zda se omikronem už znovu nakazit nemůžete. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je taková šance alespoň po dobu 30 dnů téměř nulová.

Detaily podezřelé smrti slovenského generálmajora: Svázané ruce i muž blízký Kočnerovi

Smrt Petera Bučky, bývalého šéfa slovenského vojenského zpravodajství, začala vyšetřovat Národní kriminální agentura (NAKA) jako úkladnou vraždu. Slovenskými médii totiž prolétla informace, že měl svázané ruce. Tamější ministr obrany navíc naznačil, že by za případem mohl stát muž blízký Marianu Kočnerovi a straně SMER. Co přesně se stalo? A kdo Peter Bučka vlastně byl?

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Omikronem se lidé mohou nakazit opakovaně. Vědec vysvětlil, jak je to možné

S variantou omikron se už potýká téměř celý svět. Nově se ale ukázalo, že se touto koronavirovou mutací může člověk nakazit i opakovaně. Podle slovenského matematika Richarda Kollára je to dáno variantou BA.2, která je s omikronem částečně podobná. Například ve Francii proto místo poklesu počtu nakažených toto číslo nadále stoupá. Pozitivních testů je denně v zemi ještě zhruba o čtvrtinu více. Rekordy padají také v Česku. Pozitivních testů bylo za úterý téměř 40 tisíc.

reklama