reklama

Po dvou měsících se otevřelo Národní technické muzeum v Praze. Jaké výstavy představí?

V úterý v devět hodin ráno se po dvou měsících veřejnosti opět otevřelo Národní technické muzeum (NTM) na Letné. Kromě stálých expozic teď mohou příchozí nově navštívit i speciální výstavu Děkujeme českým technikům.

reklama

„Je to výstava, o které jsme před více jak dvěma měsíci vůbec netušili, že ji budeme dělat a že získáme úžasné sbírkové předměty,“ uvedl generální ředitel NTM Karel Ksandr v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Výstava Děkujeme českým technikům představuje vybavení vyvinuté českými technickými univerzitami na ochranu před koronavirem. „ČVUT zde prezentuje CoroVent, ventilátor, který vyvinul profesor Roubík z Fakulty biomedicínského inženýrství a který se dnes vyrábí v Třebíči. Dále je tu celý program výroby nanomateriálu, ze kterého se šijí nanoroušky, z Technické univerzity v Liberci,“ pokračoval Ksandr.

Zájemci si v hlavní budově muzea budou moci prohlédnout také devět stálých expozic včetně Dopravní haly s cennou sbírkou dopravních prostředků. Zpřístupněná je například výstava Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte a do konce června také výstava Technika v diktaturách věnovaná přístrojům z doby totalitní.

Zvýšená hygienická opatření zůstávají

Návštěvníci budou muset dodržovat zvýšená hygienická opatření. Kromě ochrany dýchacích cest si před vstupem do budovy budou povinni dezinfikovat ruce. V muzeu bude maximální kapacita sto lidí.

Z provozních důvodů nebude možné navštívit expozice Architektura, stavitelství a design, Televizní studio, Hernu Merkur, Měření času a Chemie kolem nás. Nekonají se ani komentované prohlídky Uhelného a rudného dolu a doprovodné programy či akce pro školní skupiny. Uzavřena zůstává studovna knihovny a badatelna archivu NTM.

🏁 OTEVÍRÁME V ÚTERÝ 19. 5. 🏁 Muzeum otevře v běžné otevírací době (denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00) a provoz bude...

Posted by Národní technické muzeum on Friday, May 8, 2020

Pražské jaro i výročí úmrtí Václava Havla

18. května je datum známé jako Mezinárodní den muzeí. Na ten NTM každoročně připravuje speciální akce. „Letos jsme o tom také přemýšleli. Bylo ale potřeba muzeum velmi dobře připravit na návštěvníky, tak jsme od předčasného otevření upustili,“ uvedl Ksandr pro pořad Nový den na CNN Prima NEWS. Podle něj ale návštěvníci nebudou ochuzeni. „Máme připraveny dvě zcela mimořádné akce během tohoto roku,“ avizoval Ksandr.

První bude koncert v Dopravní hale v rámci Pražského jara v neděli 31. května. „Bude to už po deváté, kdy tento mezinárodní a velmi významný festival zavítá do Dopravní haly,“ sdělil generální ředitel NTM. Druhou akcí bude výročí úmrtí prvního polistopadového prezidenta Václava Havla 18. prosince.

Otevřou i další pobočky NTM

Ksandr na oficiálních stránkách NTM mimo jiné uvedl, že se na opětovné fungování muzea těší. Mimo jiné poděkoval zaměstnancům za jejich práci v době koronavirové krize a budoucím návštěvníkům za dodržování hygienických podmínek. „Především bych ale chtěl poděkovat zdravotníkům, hasičům a policistům za jejich mimořádné úsilí v posledních týdnech. Pro členy Integrovaného záchranného systému jsme jako alespoň malé poděkování připravili volné vstupenky do muzea.“

V následujících týdnech se otevřou i další pobočky muzea. Centrum stavitelského dědictví Plasy zahájí provoz 26. května a Železniční depozitář Chomutov 5. června, který bude ale nově otevřen od pátku do neděle.

Další hlavní zprávy

Partie

Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem

Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem

Miloš Zeman je přesvědčen, že za současný stav epidemie nikdo konkrétní nemůže. Připustil sice, že vláda dělala chyby, ale těch by se podle něj dopustil každý. Kabinet prý několikrát podlehl tlaku veřejnosti, opozice, ale i některých odborníků. „A to už ani nemluvím o takových zrůdných pseudoodbornících, jako je paní Soňa Peková, která nám vykládala, že covid vychcípá v létě,“ řekl prezident republiky v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. A zmínil také své plány s Romanem Prymulou či jak potrestal svého kancléře za sledování fotbalu na stadionu Slavie.

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Peníze pro strádající umělce? Na kulturní kompenzace jen tak někdo nedosáhne
Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová
Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem
Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama