reklama

Po dvou měsících se otevřelo Národní technické muzeum v Praze. Jaké výstavy představí?

V úterý v devět hodin ráno se po dvou měsících veřejnosti opět otevřelo Národní technické muzeum (NTM) na Letné. Kromě stálých expozic teď mohou příchozí nově navštívit i speciální výstavu Děkujeme českým technikům.

reklama

„Je to výstava, o které jsme před více jak dvěma měsíci vůbec netušili, že ji budeme dělat a že získáme úžasné sbírkové předměty,“ uvedl generální ředitel NTM Karel Ksandr v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Výstava Děkujeme českým technikům představuje vybavení vyvinuté českými technickými univerzitami na ochranu před koronavirem. „ČVUT zde prezentuje CoroVent, ventilátor, který vyvinul profesor Roubík z Fakulty biomedicínského inženýrství a který se dnes vyrábí v Třebíči. Dále je tu celý program výroby nanomateriálu, ze kterého se šijí nanoroušky, z Technické univerzity v Liberci,“ pokračoval Ksandr.

Zájemci si v hlavní budově muzea budou moci prohlédnout také devět stálých expozic včetně Dopravní haly s cennou sbírkou dopravních prostředků. Zpřístupněná je například výstava Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte a do konce června také výstava Technika v diktaturách věnovaná přístrojům z doby totalitní.

Zvýšená hygienická opatření zůstávají

Návštěvníci budou muset dodržovat zvýšená hygienická opatření. Kromě ochrany dýchacích cest si před vstupem do budovy budou povinni dezinfikovat ruce. V muzeu bude maximální kapacita sto lidí.

Z provozních důvodů nebude možné navštívit expozice Architektura, stavitelství a design, Televizní studio, Hernu Merkur, Měření času a Chemie kolem nás. Nekonají se ani komentované prohlídky Uhelného a rudného dolu a doprovodné programy či akce pro školní skupiny. Uzavřena zůstává studovna knihovny a badatelna archivu NTM.

🏁 OTEVÍRÁME V ÚTERÝ 19. 5. 🏁 Muzeum otevře v běžné otevírací době (denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00) a provoz bude...

Posted by Národní technické muzeum on Friday, May 8, 2020

Pražské jaro i výročí úmrtí Václava Havla

18. května je datum známé jako Mezinárodní den muzeí. Na ten NTM každoročně připravuje speciální akce. „Letos jsme o tom také přemýšleli. Bylo ale potřeba muzeum velmi dobře připravit na návštěvníky, tak jsme od předčasného otevření upustili,“ uvedl Ksandr pro pořad Nový den na CNN Prima NEWS. Podle něj ale návštěvníci nebudou ochuzeni. „Máme připraveny dvě zcela mimořádné akce během tohoto roku,“ avizoval Ksandr.

První bude koncert v Dopravní hale v rámci Pražského jara v neděli 31. května. „Bude to už po deváté, kdy tento mezinárodní a velmi významný festival zavítá do Dopravní haly,“ sdělil generální ředitel NTM. Druhou akcí bude výročí úmrtí prvního polistopadového prezidenta Václava Havla 18. prosince.

Otevřou i další pobočky NTM

Ksandr na oficiálních stránkách NTM mimo jiné uvedl, že se na opětovné fungování muzea těší. Mimo jiné poděkoval zaměstnancům za jejich práci v době koronavirové krize a budoucím návštěvníkům za dodržování hygienických podmínek. „Především bych ale chtěl poděkovat zdravotníkům, hasičům a policistům za jejich mimořádné úsilí v posledních týdnech. Pro členy Integrovaného záchranného systému jsme jako alespoň malé poděkování připravili volné vstupenky do muzea.“

V následujících týdnech se otevřou i další pobočky muzea. Centrum stavitelského dědictví Plasy zahájí provoz 26. května a Železniční depozitář Chomutov 5. června, který bude ale nově otevřen od pátku do neděle.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili
Domácí

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili

Ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nově usedne bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, senátor Roman Kraus (ODS) či náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). O obměně členů správní a dozorčí rady největší tuzemské zdravotní pojišťovny rozhodla vláda, vyplývá z výsledků zasedání zveřejněných na webu. Proti zvolení Kalouska se v minulých dnech vyslovili Piráti.

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

reklama