reklama

Po Petru Kellnerovi zůstaly čtyři děti, ale i obří majetek. Kdo byl nejbohatší Čech

Petr Kellner byl nejbohatší Čech a 123. nejbohatší člověk planety. Jeho jmění dosahovalo 15,7 miliardy dolarů, v přepočtu necelých 350 miliard korun. Podnikal v řadě oborů, které zastřešuje skupina PPF, jejímž byl Kellner majoritním vlastníkem. Se svou druhou manželkou Renátou založili nadaci The Kellner Family Foundation. Po Kellnerovi zůstaly čtyři děti, jednou z nich je parkurová jezdkyně Anna Kellnerová.

reklama

Petr Kellner se narodil 20. května 1964 v České Lípě, své mládí ale prožil v Liberci, kde v roce 1982 absolvoval Střední ekonomickou školu. Následně vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze v oboru ekonomika průmyslu. Po studiích pracoval jako referent v podniku zahraničního obchodu Strojimport Praha a poté jako asistent produkce a produkční ve Filmovém studiu Barrandov.

K tématu

Jeho cesta za obřím majetkem ovšem začala až po listopadové revoluci. V roce 1991 založil v Teplicích spolu s Milanem Maděryčem a Milanem Vinklerem investiční společnost PPF, v níž se Kellnerův podíl postupně zvýšil až na téměř 99 procent, ať už přímo, nebo nepřímo.

Byznys i charita

Skupina PPF se stala jedním z nejvýznamnějších hráčů českého byznysu a její aktivity už dávno překročily hranice České republiky. Vedle Evropy působí PPF zejména v Rusku, USA, Velké Británii, Číně, Vietnamu a dalších asijských zemích. PPF se pohybuje v bankovnictví, pojišťovnictví, ale i telekomunikacích, strojírenství, nemovitostech, maloobchodu nebo zemědělství. Součástí PPF jsou společnosti jako Air Bank, Home Credit, O2 Czech Republic, Mall Group nebo Škoda Transportation.

/ fotografií

Petr Kellner se ale věnoval také charitativní činnosti. Se svou manželkou Renátou založil v roce 2009 nadaci The Kellner Family Foundation. Z ní jsou například poskytována stipendia studentům gymnázia Open Gate. Nadace manželů Kellnerových však podporuje vzdělání obecně. Vedle projektu Open Gate financuje také Projekt Univerzity či Projekt Pomáháme školám k úspěchu. Nadace také přispívá dalším jednotlivcům a institucím na projekty z oblasti kultury a podpory zdraví. Mezi ně patří například Institut Václava Klause.

Soukromí nade vše

Kellner si celý život hlídal své soukromí. Podnikatel se téměř neúčastnil veřejného života a neposkytoval rozhovory, v médiích je i poměrně málo jeho fotografií. Soukromí si střeží i jeho manželka Renáta.

Majetek Petra Kellnera agentura Bloomberg odhaduje na 15,7 miliardy dolarů (skoro 350 miliard korun), což z Kellnera činí 123. nejbohatšího člověka na světě. Ještě před koncem loňského roku mu patřila 141. pozice s majetkem 14,3 miliardy dolarů (bezmála 305 miliard korun). Po Kellnerovi zůstaly čtyři děti, jedním z nich je parkurová jezdkyně Anna Kellnerová.

Vlivný podnikatel se téměř neúčastnil veřejného života a neposkytoval rozhovory.
Vlivný podnikatel se téměř neúčastnil veřejného života a neposkytoval rozhovory.
Zdroj: ČTK

K tématu

Další hlavní zprávy

Konec testování v mateřských školách? Hygienička prozradila, kdy se dětem uleví
reklama
reklama
Konečně spravedlnost, slaví Američané verdikt poroty v případu Floyda. Vyrazili do ulic

USA

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Hlavně nezmínit Klause. Petr Fiala nadělil ODS ke 30. výročí cancel culture
Spor o testování v semilské škole pokračuje. Po odvolání ředitele se zástupkyně neshodnou
Další články
reklama
reklama