Po setkání motorkářů v USA je 260 tisíc osob nově nakažených koronavirem

Až 260 tisíc osob nově infikovaných koronavirem hlásí experti amerického Centra pro zdravotnickou ekonomiku a politické studie Univerzity San Diego. Jde o následky tradičního setkání motorkářů „Sturgis Motorcycle Rally“, kterého se během deseti dnů v polovině srpna v Jižní Dakotě zúčastnilo na 460 tisíc lidí.

Podle dostupných informací šlo o celosvětově největší sešlost od březnového nástupu pandemie koronaviru. Vědci před akcí varovali a po měsíci jim následný počet infikovaných dal za pravdu. „Potvrdily se nejhorší možné scénáře,“ uvedli lidé z Centra, které citoval německý deník Bild, a popsali, co způsobilo tak masivní rozšíření nákazy. „Celá akce trvala deset dnů a táhla se přes dva víkendy. Šlo o nejnavštěvovanější setkání motorkářů v době pandemie. Lidé nerespektovali povinnost nosit roušky. A navíc příznivci motorek přicestovali z celých Spojených států.“

K vidění byly dokonce i takové scény, kdy si jeden z účastníků akce, Brandon Letourneau, nasadil masku amerického prezidenta Donalda Trumpa a vítal tak motorkáře na jejich ohromném srazu ve městě Sturgis.

Metodika a závěry studie se setkaly se silnou kritikou některých vědců. Např. na webu Slate.com studii rozporovala Jennifer Beam Dowdová z Oxfordské univerzity.

Tagy: