CNN Prima News Oxfordská univerzita

Oxfordská univerzita

Výpis příspěvků ke štítku „Oxfordská univerzita“

Češi patří k nejšťastnějším lidem světa, ukázal průzkum. V zásadní kategorii porážíme i Západ

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném OSN pro rok 2024 opět stalo Finsko. Česko se drží ve druhé desítce na 18. příčce, zatímco Slovensko se propadlo na 45. místo. Češi obhájili 18. místo druhý rok po sobě. Na opačném konci žebříčku 143 zemí skončil jako nejméně šťastná země Afghánistán. Jen o málo lépe se cítí obyvatelé Libanonu, Lesotha a Sierry Leone.

Obří kytce páchnoucí po mrtvolách hrozí vyhynutí. V Asii z ní vyrábějí energy drinky

Parazitické rostlině, která má největší květy na světě a páchne jako hnijící maso, hrozí vyhynutí. O vzácnou raflézii se botanici zajímají po staletí, nyní se ale o budoucnost květiny obávají a vyzývají k její záchraně. Rostlinu s květy o průměru přes jeden metr a váze více než deset kilogramů se totiž nedaří rozmnožit a kvůli kácení lesů v jihovýchodní Asii zřejmě brzy nebude mít kde růst. Místní ji přitom využívají k výrobě léčiv nebo energetických nápojů. Píší o tom weby The Guardian či Sky News.

Zemřel nejstarší laureát Nobelovy ceny. Jeho objev umožnil vznik mobilů a notebooků

Ve věku 100 let zemřel v neděli americký vědec německého původu John Goodenough. V roce 2019 získal jako nejstarší laureát Nobelovu cenu za chemii za vývoj lithium-iontových baterií, které se v současné době využívají po celém světě k napájení přenosných elektronických zařízení. Oznámila to Texaská univerzita v Austinu, na níž Goodenough dlouhá léta působil.

CNN Prima NEWS je v TOP 5 nejdůvěryhodnějších médií v Česku. Uspěla televize i web

CNN Prima NEWS patří mezi pětici nejdůvěryhodnějších médií v Česku. Vyplývá to z analýzy výzkumné organizace Reuters Institut, který je spjat s tiskovou agenturou Reuters. Výzkum uvádí, že CNN Prima NEWS považuje za důvěryhodnou 52 procent respondentů. Vysoko se CNN Prima NEWS objevila rovněž v hodnocení týdenního zásahu, a to jak u on-line čtenosti, tak i off-line, kam výzkumníci zařadili televizi, rádio či tisk. Na druhou stranu ovšem klesá důvěra Čechů v média samotná.

Vědci odhalili nakažlivější variantu HIV. Může napáchat větší škody, obávají se

Vědci v Nizozemsku při dlouhodobé studii objevili dosud neznámou a nakažlivější variantu viru HIV, který způsobuje nemoc AIDS. Varianta nazvaná VB s sebou podle nich nese 3,5krát až 5,5krát vyšší virovou nálož, je snadněji přenosná a může napáchat větší škody v imunitním systému nakaženého. Odborníci z Oxfordské univerzity své závěry zveřejnili v článku pro časopis Science.

Omikron je jiná nemoc než covid před rokem. Děsivé scény už neuvidíme, věří imunolog

Přední imunolog a britský vládní poradce John Bell si myslí, že vysoká úmrtnost na covid je již minulostí. „Omikron není stejnou nemocí, jakou jsme pozorovali před rokem,“ podotkl s odkazem na varianty delta či alfa. Jeho nadšení však nesdílí mnozí vědci, kteří britskou vládu kritizují za to, že před vánočními svátky nepřijala přísnější opatření.