Počet covidových případů přesáhl 10 tisíc. Nakažených je o 2000 víc než před týdnem

Testování na covid

Aktuální covidová statistika

Ve čtvrtek přibylo v Česku potřetí v týdnu přes 10 tisíc nových případů nemoci COVID-19. Laboratoře jich potvrdily 10 395, což je zhruba o 2 000 více než před týdnem. Údaje poskytl mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. V porovnání s úterým a středou byl ale čtvrteční nárůst počtu nakažených koronavirem zhruba o 4 000, respektive 3 000 nižší.

Hospitalizováno s covidem je podle dat na webu ministerstva 3 557 lidí, zhruba stejně jako v předchozích dnech. Proti minulému čtvrtku jich je ale o devět stovek více.

Počet zemřelých s covidem od začátku epidemie se zvýšil na 31 355, ve čtvrtek podle dosavadních dat přibylo 28 nakažených. To je tento týden zatím nejméně, při pozdějších aktualizacích se ale údaj většinou mění. Nejvíce zemřelých v týdnu evidují statistiky zatím za středu, a to 65.

Na 100 tisíc obyvatel ČR připadá za posledních sedm dní 614 nakažených. Takzvané incidenční číslo se tak proti předchozímu dni zvýšilo o 18. Nejhorší epidemická situace je dál na Moravě a ve Slezsku. Naopak relativně nejlépe je na tom severozápad Čech.

Vláda zpřísní opatření

Kvůli horšící se epidemické situaci vláda ANO a ČSSD v demisi od rána projednává návrhy zpřísňujících opatření a podle informací ministra školství Roberta Plagy (za ANO) již schválila plošné testování žáků základních a středních škol antigenními testy, které se uskuteční 22. a 29. listopadu.

Uvažuje se ale také o tom, že by na kulturní a sportovní akce nebo do restaurací mohli jen lidé, kteří jsou proti koronaviru očkováni nebo jsou do půl roku po prodělání nemoci. Už by nestačilo předložit negativní výsledek testu. Ve hře je ale i mírnější varianta, že by se uznával jen přesnější PCR test. Návrhy kabinet v pátek projednává také s experty pětikoalice, která sestavuje příští vládu. Konečné rozhodnutí má padnout v úterý.

Tagy: