Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Zábranský vs. Duka

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

„Za posledních 10 let v Česku klesl počet lidí hlásících se k římskokatolické církvi o třetinu, tedy o 340 tisíc. To není špatná zpráva,“ napsal Pirát na Twitter.

Následně ještě vysvětluje, že důvodem je kardinál Dominik Duka. „Jsem přesvědčen, že římskokatolická církev pod vedením Duky má na naší společnost negativní dopady,“ doplňuje Zábranský.

„Jde mi hlavně o lidi typu kardinál Duka či Petr Piťha, jejichž veřejné působení ve mně opravdu pozitivní emoce vůči římskokatolické církvi nevyvolává. Vím, a jsem za to upřímně velmi rád, že jejich názory nesdílejí všichni její představitelé,“ doplnil pro CNN Prima NEWS pražský radní.

Zábranský vychází z dat Českého statistického úřadu s odkazem na loňské sčítání lidu. A skutečně, zatímco data z roku 2011 hovoří o tom, že k římskokatolické církvi se hlásilo 1 082 000 tisíc lidí, loni to bylo už jen 741 tisíc osob. Je otázkou, zda se lidé k náboženství například jen oficiálně nepřiznali, nebo je skutečně věřících méně. Data nahrávají spíše první hypotéze, protože otázku na téma víra zodpovědělo o 15 procent lidí více.

Duka čelí kritice i z vlastních řad

Problémy s Dominikem Dukou nemá jen Zábranský. Přestože je arcibiskup hlavním symbolem katolické církve v Česku, neznamená to, že s jeho přístupem všichni farníci či jiní faráři a kněží souhlasí. Často se Duka dostává do sporu například s pražským katolickým knězem a profesorem teologie Tomášem Halíkem.

Kritika Duky se v posledních deseti letech nese i z řad České biskupské konference za to, že úřad politizuje. A za politické spojení s Milošem Zemanem byl kritizován i zejména mladšími farníky. V roce 2018 dokonce několik farníků zaslalo do Vatikánu papeži Františkovi dopis s tím, aby mu nebyl prodloužen mandát pražského arcibiskupa. Nesouhlasili s jeho nekompromisním postojem k uprchlíkům i LGBT komunitě.

Katolický kněz Petr Piťha se zase nechvalně proslavil kritikou Istanbulské úmluvy, která by měla vést k prevenci domácího násilí i násilí na dětech. V roce 2018 tvrdil, že dokument povede k rozvratu tradiční rodiny.

Zábranského popíchnutí je překvapivé i proto, že jak v Praze, tak na celostátní úrovni jsou Piráti v koalici s lidovci i s TOP 09. Řada politiků z obou stran se dodnes ke katolické církvi aktivně hlásí a rozhodně to už teď dost rozjitřené koaliční vztahy nepomůže stmelit, spíše naopak.

Tagy: