reklama

Pochodoval tisíce kilometrů, aby vyhnal Putina. Sibiřského šamana poslal soud na léčení

Soud v Rusku v pondělí poslal do psychiatrické léčebny sibiřského šamana Alexandra Gabyševa, který proslul svým záměrem vyhnat z Kremlu ruského prezidenta Vladimira Putina a nastolit vládu lidu. S odvoláním na jeho právníka o tom informují média. Gabyšev čelí obvinění, že v lednu mečem zranil člena ruské Národní gardy, uvedla agentura Interfax.

reklama

Gabyšev podle soudu představuje „extrémní nebezpečí“ pro společnost a „je zapotřebí, aby podstoupil nucenou léčbu ve specializované nemocnici a byl pod stálým dohledem,“ řekl stanici Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda (RFE/RL) Gabyševův obhájce Alexej Prjanišnikov. „Znamená to, že bude držen v podmínkách podobajících se vězení,“ citovala šamanova právního zástupce agentura Reuters, podle níž délku pobytu v léčebně stanoví lékaři. „Zkušenosti naznačují, že nikdo neodchází dříve než za dva a půl až tři roky,“ dodal Prjanišnikov. Rozsudek soudu považuje na nepřiměřený a odvolá se proti němu.

Gabyšev zůstane až do nabytí právní moci verdiktu ve vazbě, podotkl Interfax. Samozvaný sibiřský šaman upoutal pozornost médií, když se v roce 2019 vydal se svými stoupenci pěšky na 8 000 kilometrů dlouhou cestu z Jakutska do Moskvy, aby z Kremlu „vyhnal Putina“, kterého označuje za démona, a aby – jak řekl – obnovil vládu lidu. Policie ho na cestě zadržela a vrátila do Jakutska. V zimě téhož roku vyrazil do Moskvy znovu. Policie ho opět zadržela a přerušila i jeho další pokusy. Zároveň ho úřady poslaly na čas do psychiatrické léčebny.

Když v lednu oznámil svou zatím poslední výpravu do metropole, bezpečnostní složky přišly k němu domů a zatkly ho. Podle Interfaxu členové gardy doprovázeli lékaře, který ho šel zkontrolovat, protože šaman přestal docházet na kontroly a odmítl psychiatrickou léčbu. Když vstoupili do jeho domu, Gabyšev jednoho člena gardy napadl a zranil mečem, píše ruská agentura s odvoláním na vyšetřovatele.

Gabyševova sestra mezitím letos v dubnu RFE/RL řekla, že zdravotní stav jejího bratra se dramaticky zhoršil. Ona sama se domnívá, že se tak stalo kvůli blíže neurčeným injekcím, které dostával na psychiatrické klinice.

Ochránci lidských práv proti Gabyševově předchozímu držení v ústavu protestovali a tvrdili, že Rusko nastoluje praxi sovětského režimu. Ten zavíral některé disidenty do psychiatrických léčeben, aby se zbavil svých kritiků.

Tagy:

Hlavní zprávy

Je načase zrušit opatření proti covidu. Následujme Británii, vyzývají někteří experti

Jen za pátek přibylo v Česku téměř 30 tisíc nakažených koronavirem. Počty hospitalizovaných ale zatím nijak zvlášť nerostou. Není pochyb, že tento trend způsobuje nová varianta omikron, která je sice mnohonásobně nakažlivější než předešlé mutace, ale také výrazně méně patogenní. Někteří odborníci dokonce vyzývají vládu, aby zrušila veškerá opatření, podobně jako to udělala Velká Británie.

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Další mrazivé záběry z nehody na D5: Utekli za svodidla, jejich auto smetl kamion

Na sociálních sítích se objevilo další video ze čtvrteční hromadné nehody na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku. Kvůli špatnému počasí a nezodpovědnosti některých řidičů tam havarovalo 36 aut a šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin. Poslední video názorně ukazuje, jak je důležité při havárii na dálnici ihned opustit vozidlo a dostat se od něj co nejdál.

Zápasníka Procházku čeká životní zápas. V UFC se utká o titul s Teixeirou

Elitní český MMA bojovník Jiří Procházka zná termín svého životního zápasu. 7. května ho čeká titulový souboj proti úřadujícímu UFC šampionovi v polotěžké váze. Tím je v současnosti Brazilec Glover Teixeira. Dějiště akce UFC 274 ještě promotér oficiálně neoznámil, galavečer by se ale měl uskutečnit v Riu de Janeiru. Teixeira by tak měl obhajovat titul v domácím prostředí.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama