reklama

Pochodoval tisíce kilometrů, aby vyhnal Putina. Sibiřského šamana poslal soud na léčení

Soud v Rusku v pondělí poslal do psychiatrické léčebny sibiřského šamana Alexandra Gabyševa, který proslul svým záměrem vyhnat z Kremlu ruského prezidenta Vladimira Putina a nastolit vládu lidu. S odvoláním na jeho právníka o tom informují média. Gabyšev čelí obvinění, že v lednu mečem zranil člena ruské Národní gardy, uvedla agentura Interfax.

reklama

Gabyšev podle soudu představuje „extrémní nebezpečí“ pro společnost a „je zapotřebí, aby podstoupil nucenou léčbu ve specializované nemocnici a byl pod stálým dohledem,“ řekl stanici Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda (RFE/RL) Gabyševův obhájce Alexej Prjanišnikov. „Znamená to, že bude držen v podmínkách podobajících se vězení,“ citovala šamanova právního zástupce agentura Reuters, podle níž délku pobytu v léčebně stanoví lékaři. „Zkušenosti naznačují, že nikdo neodchází dříve než za dva a půl až tři roky,“ dodal Prjanišnikov. Rozsudek soudu považuje na nepřiměřený a odvolá se proti němu.

Gabyšev zůstane až do nabytí právní moci verdiktu ve vazbě, podotkl Interfax. Samozvaný sibiřský šaman upoutal pozornost médií, když se v roce 2019 vydal se svými stoupenci pěšky na 8 000 kilometrů dlouhou cestu z Jakutska do Moskvy, aby z Kremlu „vyhnal Putina“, kterého označuje za démona, a aby – jak řekl – obnovil vládu lidu. Policie ho na cestě zadržela a vrátila do Jakutska. V zimě téhož roku vyrazil do Moskvy znovu. Policie ho opět zadržela a přerušila i jeho další pokusy. Zároveň ho úřady poslaly na čas do psychiatrické léčebny.

Když v lednu oznámil svou zatím poslední výpravu do metropole, bezpečnostní složky přišly k němu domů a zatkly ho. Podle Interfaxu členové gardy doprovázeli lékaře, který ho šel zkontrolovat, protože šaman přestal docházet na kontroly a odmítl psychiatrickou léčbu. Když vstoupili do jeho domu, Gabyšev jednoho člena gardy napadl a zranil mečem, píše ruská agentura s odvoláním na vyšetřovatele.

Gabyševova sestra mezitím letos v dubnu RFE/RL řekla, že zdravotní stav jejího bratra se dramaticky zhoršil. Ona sama se domnívá, že se tak stalo kvůli blíže neurčeným injekcím, které dostával na psychiatrické klinice.

Ochránci lidských práv proti Gabyševově předchozímu držení v ústavu protestovali a tvrdili, že Rusko nastoluje praxi sovětského režimu. Ten zavíral některé disidenty do psychiatrických léčeben, aby se zbavil svých kritiků.

Tagy:

Hlavní zprávy

Tihle šílenci fakt ne, hlásá Babiš v novém videu. Straší migranty a nízkými důchody
Andrej Babiš

Tihle šílenci fakt ne, hlásá Babiš v novém videu. Straší migranty a nízkými důchody

Premiér Andrej Babiš (ANO) vytáhl nový předvolební klip. V něm jsou zachyceny zakuklenci s transparenty s nápisy „nižší důchody“, „ať o nás rozhoduje Brusel“ či „uprchlíci, vítejte“. Následuje střih na předsedu vlády, který tvrdí, že bude proti těmto „šílencům“ bojovat. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík pod příspěvkem, který byl zveřejněn na sociálních sítích, napsal, že Babiš lže a skončí ve vězení.

Kanáry dál pustoší tekoucí láva, vlila se i do bazénu. Lidé se nesmí přibližovat

Španělská vláda i kabinet regionu Kanárské ostrovy v úterý vyzvaly kvůli nedělní erupci sopky Cumbre Vieja na ostrově La Palma všechny obyvatele, aby se nepřibližovali k tekoucí lávě. Ta se dostala mimo jiné do dříve obydlené obce Todoque, kde pustoší vše, co jí přijde do cesty. Záběry z dronu ukazují, jak se láva mimo jiné vlévá do bazénu rodinného domku.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Drsná rvačka v nechvalně známém Molenbeeku: Muž zmlátil pět policistů, vzdal se zásahovce

Incident, který se jen tak nevidí, se odehrál v nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek. Během kontroly špatně parkujícího vozidla se policisté dostali do konfliktu s agresivním řidičem. Muž pět strážců zákona zranil, z toho tři vážně. Fyzicky dobře vybaveného násilníka musela zpacifikovat až zásahová jednotka. A důvod jeho řádění? Prý neštěstí v lásce.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Herečka Kuklová o manželství s Pomejem: Uvědomila jsem si, že umřu. Musela jsem utéct

Herečka Michaela Kuklová chtěla být pro Jiřího Pomeje dokonalou manželkou, milenkou i herečkou. Když si však uvědomila, že už to nezvládá, čekal ji bouřlivý rozvod. V té době se navíc dozvěděla, že její manžel nadělal dluhy v rozmezí několika desítek milionů korun a hrozilo, že je bude splácet ona. „Náš vztah připomínal italské manželství,“ uvedla v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS Kuklová. Dnes přiznává, že za mnohé svému bývalému partnerovi vděčí.

reklama