Podívejte se na film Pozemšťané, vyzval prezident Ukrajiny a únosce propustil rukojmí

Na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se snesla kritika poté, co vyplnil požadavek ozbrojeného únosce, který v úterý několik hodin držel jako rukojmí cestující z autobusu v ukrajinském Lucku.

Muž, jenž při vyjednávání ustavičně opakoval, že není spokojený se systémem v zemi, vznesl na ukrajinské představitele různé požadavky. Zelenského vyzval, aby natočil video, ve kterém by všem doporučil zhlédnutí filmu Pozemšťané amerického režiséra Shauna Monsona, což prezident udělal.

Zelenskyj svým činem ve skutečnosti nezachránil dvacet životů, ale naopak ohrozil na životě neznámý počet lidí

Ani ne hodinu poté, co Zelenskyj na žádost únosce Maxima Krivoše umístil na svůj facebookový účet video, na kterém říká: „Všichni by se měli podívat na film Pozemšťané z roku 2005,“ se útočník vzdal a rukojmí propustil. Zelenskyj se však za to, že porušil nepsané pravidlo o nevyjednávání s teroristy, a muži označovanému v médiích za teroristu vyhověl, stal terčem kritiky.

Prezident se brání tím, že dosáhl kýženého výsledku a všichni unesení v autobusu přežili. Podle tamního internetového magazínu Meduza se ale mnozí ztotožňují s názorem autora textu, který napsal, že Zelenskyj svým činem ve skutečnosti nezachránil dvacet životů, ale naopak ohrozil na životě neznámý počet lidí. Teroristům a únoscům tak prý dal na srozuměnou, že pokud budou dostatečně dlouho opakovat své požadavky, nakonec jim bude vyhověno.

Maxim Krivoš ve čtvrtek u soudu, který jej vzal do vazby, ocenil prezidenta jako jediného člověka, který byl ochoten něco podniknout „kvůli záchraně života lidí“ poté, co podle něj devět hodin „nikdo ani nehnul prstem“.

„Jedině Zelenskyj mi zavolal. Promluvili jsme si a potom jsem propustil lidi,“ citoval Krivoše deník Ukrajinska pravda a napsal, že další podrobnosti o telefonátu s hlavou státu prozradí až na konci procesu. Únos autobusu plného lidí pokládal ze jedinou účinnou metodu vůči státu, který se mu jeví „hlavním teroristou“ a který „rozumí jen síle“. Ujišťoval, že celou akci vymyslel sám a neměl žádné společníky. Odmítl ale odpovědět na otázku, odkud si opatřil zbraně.

O čem je film Pozemšťané?

Dokumentární film Pozemšťané odsuzuje násilí páchané lidmi na zvířatech. Ve filmu je mnoho záběrů, které podle médií dokážou člověka přesvědčit, aby se stal vegetariánem, autoři natočili skrytou kamerou. Na stránce KinoPoisk, což je největší ruská internetová stránka o kinematografii, byli Pozemšťané ve středu, den po incidentu, nejhledanějším snímkem.

Tvůrci filmu se podle listu Ukrajinska pravda od únosce v Lucku distancovali a ujistili, že Pozemšťané neschvalují a nepodporují teroristické metody. Soucítí se všemi lidmi, kteří trpěli, jakož i s úřady, které se postaraly o to, že nikdo nepřišel o život. „Musíme postupovat kupředu bez násilí,“ zdůraznili.

Pseudonym Špatný jsem si vybral proto, aby mi nevytýkali, že se dělám lepším než ostatní

Doporučení filmu prezidentem Zelenským nebyl jediný z originálních požadavků recidivisty, který se při úterních vyjednáváních původně představil pod pseudonymem Maxim Špatný. Útočník také vyzval politické představitele včetně Zelenského, aby natočili video, ve kterém by řekli, že jsou „teroristy zákona“. Krivoš vysvětlil u soudu, že pseudonym Špatný si vybral proto, aby mu nevytýkali, že se dělá lepším než ostatní.

Tagy:
film autobus Ukrajina únos Volodymyr Zelenskyj Luck Pozemšťané Maxim Krivoš Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj