reklama

Drama na Ukrajině skončilo. Ozbrojenec se vzdal a všechna rukojmí propustil

V centru západoukrajinského města Lutsk se v úterý ráno ozbrojený muž s výbušninou zmocnil autobusu se 20 lidmi, které zajal jako rukojmí a v autobuse se zabarikádoval. Večer s útočníkem telefonoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, agresor poté nejprve propustil tři rukojmí, poté se vzdal a nechal odejít i ostatní. Policie ho zatkla. Prezident Volodymyr Zelenskyj nedlouho předtím splnil požadavek zločince a zveřejnil na Facebooku krátký vzkaz.

reklama

Podle ukrajinských bezpečnostních složek muž na sociálních sítích ustavičně opakoval, že „je nespokojen se systémem v zemi“. Na dění v Lutsku osobně dohlížel prezident Volodymyr Zelenskyj, který kolem poledne ohlásil, že „dělá se vše pro to, aby se situace vyřešila bez obětí“. K večeru s útočníkem podle portálu Liveuamap prezident telefonoval. Agresor posléze propustil tři a nakonec i ostatní rukojmí. Ministr vnitra Arsenij Avakov na Twiteru zveřejnil video, na kterém jsou vidět osvobozená rukojmí.

Hned ráno místo únosu obklíčili příslušníci speciálních jednotek s automatickými zbraněmi. Dopravu v centru policie zastavila. Podle náměstka ministra vnitra Antona Heraščenka únosce sám zavolal na policii a představil se jako Maxim Špatný. Tvrdil, že je ozbrojen a že v autobuse je nastražena výbušnina.

/ fotografií

„Podezřelým je Maxim Krivoš, narozený v roce 1975 v Orenburgské oblasti v Rusku,“ upřesnil Heraščenko na Facebooku. Krivoš byl podle něj dvakrát odsouzen, dohromady si odpykal asi deset let za mřížemi za řadu těžkých zločinů. Krivoš se podle médií také psychiatricky léčil.

Útočník střílel a vyhodil i ruční granát

Ozbrojenec podle agentury Interfax-Ukrajina také zveřejnil video, na kterém muž se zkrácenou verzí útočné pušky kalašnikov v ruce ohlašuje „den antisystému“ a nabádá: „Neobelhávejte se a slavte pravdu.“ Úřady podle agentury potvrdily, že na videu je skutečně pachatel. Muž čas od času vystřelil a také vyhodil z autobusu ruční granát.

Dotyčný podle Heraščenka na internetu také popsal své zážitky z uvěznění a životní názory: „Už mě 15 let napravují, ale nenapravil jsem se, spíše naopak –⁠ ještě více jsem se stal tím, kým jsem.“

Terorista požadoval, aby šéfové soudů, ministerstev, prokuratury, parlamentu a církví nahráli na YouTube video, ve kterém by přiznali, že právě oni jsou teroristé. „Pravda ze 24 úst zachrání stovky životů,“ vzkázal s tím, že druhou improvizovanou bombu schoval na jiném místě Lutsku s velkou hustotou obyvatel. Město má více než 200 tisíc obyvatel.

Vzkazy na Facebooku

Podle kanceláře hlavy státu se únosce vzdal po zveřejnění požadovaného vzkazu prezidentem na Facebooku. Zelenskyj nahrál šest vteřin trvající příspěvek, v němž řekl: „Každý by měl vidět film Pozemšťané z roku 2005.“ Po propuštění rukojmích byl vzkaz ze sociální sítě zase odstraněn.

Pozemšťané je dokumentární film, který se zabývá zneužíváním zvířat pro lidské účely. Snímek, který je poskládán z velkého množství záběrů pořízených skrytou kamerou, natočil ekologický aktivista a ochránce zvířat Shaun Monson. Dokument se zabývá tématy rasismu, sexismu, druhové diskriminace a práv zvířat.

Zelenskyj poté publikoval na Facebooku úplně jiný, tentokrát svůj, vzkaz: „Blahopřeji všem, kdo celý den bojovali za záchranu lidí v Lutsku – a fakticky za jejich životy. Všichni jsme se báli a sledovali všechno dění, vymýšleli plány a měnili je podle aktuální situace. Lidský život je nejcennější hodnotou. O nikoho jsme nepřišli. Dnes příbuzní a blízcí mohou obejmout všechny, kteří v autobuse celý den trpěli a na které bylo mířeno. Pro terorismus není v žádné zemi místo.“

K tématu

Tagy: autobus Ukrajina Volodymyr Zelenskyj Luck

Další hlavní zprávy

Domácí

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Nemůžeme spoléhat na politiky, protože se řídí jinou logikou, než co nejlépe pečovat o své občany. Ekonom a bývalý poradce prezidenta Václava Havla Tomáš Sedláček se na Facebooku opřel do vlády a jejího řešení koronavirové situace v Česku. Mimo jiné naši zemi srovnal se sousedním Slovenskem, které se podle něj dokázalo z předešlých ekonomických nebo politických krizí vymanit a v současnosti je na tom v mnoha ohledech lépe než Česko. To prý poprvé za 30 let poznává, jaké to je „rýt tak trošku držkou v zemi“.

Zdraví

Děti mohou z kojeneckých lahví polykat miliony mikroplastů denně, upozorňují vědci

Děti mohou z kojeneckých lahví polykat miliony mikroplastů denně, upozorňují vědci

Miminka krmená z plastových lahví mohou denně spolykat miliony částeček mikroplastů, uvádí nová studie, kterou citoval zpravodajský server The Guardian. Mnoho z těchto částeček se z těla vyloučí na závěr trávicího procesu, soudí vědci. Ve výzkumu hodlají pokračovat, aby zjistili, kolik z takto přijatých mikroplastů se může dostat do krevního oběhu a dalších částí těla.

reklama
Byl to Putinův povel, aby mě otrávili. Roky mě šikanuje, říká Alexej Navalnyj
Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
reklama
reklama
Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Domácí

Domácí zpravodajství

Advokátka: Výtržníkům z demonstrace hrozí přísnější tresty, Hamáček ať se ale mírní
Další články
reklama
reklama