Podle Bidena Trump podněcuje násilí. Ten se mu vysmál a zastal se střelce z Kenoshy

Joe Biden konečně promluvil o nepokojích ve Spojených státech. Podle něj je současný prezident Donald Trump „toxický“ a „není schopen říkat pravdu“. Společně se svými příznivci prý navíc vyhrocuje násilí v amerických městech. Trump slova svého rivala razantně odmítl. Podle něj Biden viní z nepokojů mnohem více policii než výtržníky. Šéf Bílého domu se také zastal bělocha, který během protestů v Kenoshe zastřelil dva lidi. Podle něj jednal v sebeobraně a sám by pravděpodobně byl v opačném případě zabit.

„Tento prezident dávno nemůže vést z morálního hlediska tuto zemi. Nemůže zastavit násilí, protože jej roky podněcuje,“ řekl v pondělí Biden při návštěvě ocelárny v Pittsburghu. Trumpa navíc odsoudil, za neschopnost říkat pravdu nebo čelit jakýmkoliv faktům. „Může věřit tomu, že slova o zákonu a pořádku z něj dělají tvrďáka, ale jeho neschopnost vyzvat své vlastní příznivce, aby přestali v této zemi působit jako ozbrojené milice, vám ukazuje, jak slabý ve skutečnosti je,“ zdůraznil.

Biden pod tlakem vlastní strany

Joe Biden se tématu rasových nepokojů do nedávna vyhýbal a snažil se vytěžit, co nejvíce z obav z koronavirové pandemie. V posledních týdnech se však dostal pod tlak médií i samotných demokratů. Ti jej vyzvali, aby odsoudil rasovou nespravedlnost a vyjádřil se k současným protestům, které někde přerostly v intenzivní rabování a zanechaly doslova v troskách obchody v některých částech měst jako Minneapolis, Chicago nebo New York.

„Chci to vyjádřit jasně: rabování nejsou protesty,“ ozval se nakonec Biden. „Drancování není forma protestu. Založení požárů není forma protestu. Nic z toho není protest, ale prostě a jednoduše bezpráví. A ti, kdo to dělají, by měli být stíháni. Násilí nepřinese změnu, ale pouze ničení. Ve všech směrech je to špatné, namísto jednoty to (společnost) rozděluje,“ prohlásil bývalý viceprezident. Dodal, že v případě svého zvolení by chtěl s policií řešit „rasovou nespravedlnost“.

Biden se snaží hodit vinu na pravici a policii

Prezident s reakcí na Bidenův projev dlouho neotálel. „Právě jsem viděl, co Biden říkal,“ napsal na Twitter. „Podle mě viní mnohem více policii než výtržníky, anarchisty, agitátory a rabující, které by nikdy nemohl vinit, jelikož by ztratil podporu radikálních levičáků Bernieho (Sanderse, letošního neúspěšného demokratického kandidáta na prezidenta, pozn. red.),“ uvedl Trump.

Pětačtyřicátý prezident již dříve mnohokrát zopakoval, že největší výtržnosti se dějí ve městech, která dlouhodobě vedou demokraté. Zodpovědnost podle něj „kvůli naprosté neschopnosti“ padá primárně na jejich hlavu. Trump také potvrdil, že chce v týdnu navštívit Kenoshu navzdory protestům místních politiků.

Trump: Střelec asi jednal v sebeobraně

Trump se v pondělí zároveň zastal sedmnáctiletého Kyla Rittenhouse. Ten v Kenoshe ve Wisconsinu před týdnem zastřelil poloautomatickou puškou dva demonstranty a dalšího zranil. „Pozorně to sledujeme. Byla to velmi zajímavá situace. Viděla jste to samé video, co my“ řekl prezident. Spolu s tím poukázal na skutečnost, že pravděpodobně jednal v sebeobraně. „Myslím si, že měl opravdu velké potíže. Pravděpodobně by byl zabit, ale to je nyní předmětem vyšetřování,“ dodal.

Rittenhouse pochází ze sousedního státu Illinois. V nedávné době veřejně proklamoval podporu policii a hnutí Blue Lives Matter (Na modrých – policejních – životech záleží, parafráze hnutí Black Lives Matter, tedy Na černošských životech záleží). Do Wisconsinu se vydal „bránit Kenoshu“ před demonstranty, kteří protestovali na podporu sedmkrát postřeleného Afroameričana Jacoba Blakea. Při následném střetu, který je částečně zachycen na videu, zastřelil Rittenhouse šestatřicetiletého Josepha Rosenbauma a šestadvacetiletého Anthonyho Hubera. Šestadvacetiletého Gaige Grosskreutze poté postřelil do paže. Okresní prokurátor obvinil Rittenhouse z pěti zločinů včetně úmyslné vraždy prvního stupně, lehkomyslné vraždy prvního stupně a pokusu o úmyslné zabití.

Tagy: