reklama

Pokračuje privatizace státu do Babišových rukou, tepe opozice návrh o evidenci majitelů

Politici cupují zákon o evidenci skutečných majitelů, který v pondělí odpoledne schválila vláda. Podle opozičních poslanců návrh nahrává premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a holdingu Agrofert z jeho svěřenských fondů. Někteří zákonodárci už avizovali, že chtějí ve Sněmovně zákon změnit. Premiér odmítá, že by mu šel návrh na ruku.

reklama

„Je to pokračování privatizace českého státu do rukou Andreje Babiše a jeho zájmů,“ kritizovala šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Předloha, kterou schválila vláda, stanoví, že Babiš by byl považován za vlastníka svěřenských fondů, do kterých vložil holding Agrofert, ale už by nebyl považován za vlastníka samotného holdingu.

„S předlohou nesouhlasíme. Budeme se snažit to ve Sněmovně upravit,“ avizoval předseda lidovců Marian Jurečka. Podle něj nedává smysl, aby byl Babiš považován za majitele svěřenských fondů a nikoliv samotného holdingu.

„Budeme odmítat různé kličky, které by směřovaly k tomu, abychom vytvořili lex Babiš pro čerpání dotačních podpor,“ prohlásil dále Jurečka.

Piráti Babiše zkritizovali s tím, že premiér usoudil, že svůj potvrzený střet zájmů vyřeší „přizpůsobením zákonů k obrazu svému“.

Část opozice se obula i do koaliční ČSSD, která na vládě zákon nepodpořila. „Statečná, statečná ČSSD. Ono hodit to na Poslaneckou sněmovnu, ve které si komunisticko-populisticko-fašistická koalice schválí, co pro ni bude výhodné, je hrdinství v uvozovkách. Pozměňovací návrh máme a tímto vyzývám předsedy stran o jeho připodepsání. Spojme se proti tomu. Ať se ukáže, kdo je kdo,“ uvedl na Twitteru lídr hnutí STAN Vít Rakušan.

K tématu

Podobně se vyjádřila i Pekarová Adamová. Postup sociálních demokratů označila za alibistický. „Oni jsou koaličním partnerem, který má páky na hnutí ANO a který může ovlivnit znění zákonů,“ míní poslankyně.

Opozice má jen antibabiše, vzkazuje premiér

Babiš v úterý dopoledne odmítl, že by mu zákon nahrával. „Je to nesmysl. Myslím, že právníci to dostatečně vysvětlili. A podsouvat tady, že naši ministři mi jdou s něčím na ruku, to já zásadně odmítám,“ řekl na úterní tiskové konferenci premiér.

„Chápu, že opozice má stále jen antibabiše, to je jejich problém. Určitě to bude plamenná diskuse, ale já k tomu nemám co říct. Jen se divím, že stále někdo pokračuje jen v programu proti Babišovi a nic jiného neumí,“ prohlásil.

Další hlavní zprávy

Byznys

Bude mít Česko další státní banku? Nutnost, říká Alena Schillerová

Bude mít Česko další státní banku? Nutnost, říká Alena Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová plánuje založit státní banku po vzoru německého KfW. O záměru šéfky státní kasy informoval Deník N. Schillerovou k tomu vede zkušenost se zpracováním žádostí firem o státní finanční pomoc v průběhu koronavirové krize. Nebyl by to přitom první bankovní dům, který ve svých rukou drží český stát.

Koronavirus

Hygienička: Pokud je dítě na táboře, v ČR musí být přítomen i zákonný zástupce

Hygienička: Pokud je dítě na táboře, v ČR musí být přítomen i zákonný zástupce

O tomto víkendu se naplno rozbíhá sezóna dětských táborů. I ty letos poznamenala koronavirová krize. Jak hlásí mnozí vedoucí, dětí oproti loňsku jim ještě přibylo, protože lidé rušili dovolené v zahraničí a posílali náhradou děti právě na tábory. Hygienici už také vyrazili na kontroly, letos samozřejmě i se zaměřením na dodržování zvýšených hygienických požadavků kvůli prevenci nákazy koronavirem, jak potvrdila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých, Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Marie Nosková.

reklama
Prezidentské volby rozhoduje jen několik států USA. Jak tyto swing states fungují?
reklama
reklama
Japonsko má revoluční rychlovlak šinkansen, může jet i při zemětřesení

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Milion chvilek volá po společné opoziční stínové vládě. Nejde to, reagují politici
Šikana mezi vězni: Odsouzenému ostatní propichují ušní bubínky nebo strhávají nehty
Černý pátek na českých silnicích: Následkem nehod zemřelo šest lidí, letos nejvíce
Další články
reklama
reklama