Výjimka šitá na míru Babišovi, odsoudil Ondráčka zákon o evidenci skutečných majitelů

Premiér Andrej Babiš

Výjimka dělaná na míru Babišovi, řekl o zákoně o evidenci skutečných majitelů Ondráčka

Vláda v pondělí schválila zákon o evidenci skutečných majitelů. Podle ministryně spravedlnosti Marie Benešové je zákon v pořádku. Podle opozice a protikorupčních organizací však směrnice zvýhodňuje premiéra Andreje Babiše.

Korporace vložené do svěřenských fondů nemusejí určovat své koncové vlastníky. I když jsou vlastníci nejasní, mohou se takové firmy ucházet o dotace, státní zakázky anebo dostávat investiční pobídky. Tak zní jeden ze zásadních protikorupčních zákonů o evidenci skutečných majitelů. Příkladem takové korporace vložené do svěřenských fondů je Agrofert.

„Nepřekvapuje mě, že se na zákoně od března nezměnila ani čárka. Je to výjimka dělaná na míru premiéru Babišovi a jeho situaci. Za jistých okolností ho může vyvinit z problémů se střetem zájmů. On ví, že mu teče do bot, a tak se rozhodli přidat do návrhu zákona o evidenci skutečných majitelů výjimku, kterou nikdo nevyžaduje, v evropské směrnici není, je uměle udělaná a udělali ji natvrdo. Prosadili ji na vládě i přes odpor ČSSD a doufají, že to projde,“ vysvětlil o zákoně David Ondráčka, ředitel Transparency International ČR v pořadu CNN Prima NEWS 360⁰ Pavlíny Wolfové.

Návrh projedná ještě Sněmovna. „Je možné výjimku vyhodit, je tam zbytečná a není vůbec potřebná. I bez ní bude zákon dávat smysl. Naopak s ní jen zvýhodňuje premiéra Babiše,“ dodal Ondráčka.

Agrofert rovná se Andrej Babiš

Místopředseda poslaneckého klubu Leo Luzar (KSČM) uvedl, že zákon ještě nemá pořádně prostudovaný, přesto uvedl: „Vypadá to, jako kdyby někdo v České republice nevěděl, že Agrofert rovná se Andrej Babiš. Evropská unie určila pravidla k vlastnění a ovládání, tak se Česká republika přizpůsobila a vytvořila Lex Babiš. Na základě toho vznikly svěřenské fondy, kdy premiér převedl majetek na tyto fondy“.

Luzar dodal, že v Česku mohou přijmout jakýkoliv zákon a hádat se o něm dva dny, ale rozhodující bude stanovisko Evropské unie. „Pokud řekne, že zákon vyhovuje, tak je to v pořádku.“

Podle Luzara je nejdůležitější zabezpečit transparentnost. „Vnímám jako velký problém, že lidé dali důvěru Andreji Babišovi a zvolili ho premiérem, i když věděli, že jeho majetkové poměry jsou takové, jaké jsou. Že je to multimilionář. Musíme zabezpečit transparentnost, abychom to alespoň v maximálně možné právní míře vymysleli tak, aby nemohlo docházet k ovlivňování klientelismu a zneužívání státních dotací v rámci podniků,“ tvrdí místopředseda poslaneckého klubu.

Účelově navrtaná díra do evropského zákona

Podle europoslance Mikuláše Peksy (Piráti) představitelé vládních stran zcela účelově vrtají díru do evropského zákona, aby ho tak bylo možné obcházet. Této výhody pak má zneužívat přímo premiér České republiky za pomoci hnutí ANO.

„Obávám se, že to je srozumitelné i jim, ale budou jednat podle pokynů svého stranického šéfa bez ohledu na vlastní svědomí a morální závazky, tedy aby se v České republice nekradlo a aby se tu neobcházely zákony,“ řekl Peksa.

Tagy: