Vlna podvodů na internetu roste, denně se nechají napálit stovky lidí. Jak nenaletět?

Další podvedení seniorky

Jak nenaletět podvodníkům?

O podvodnících, kteří řádí na internetových bazarech, už Krimi zprávy informovaly. Na výzvu pro poškozené, kteří se s podvodníky také setkali, se ozvala celá řada lidí se svou negativní zkušeností. Podle odborníků je v poslední době pokusů o podvod až desetkrát víc, než bývalo. A jak podvodníkům nenaletět?

Krimi zprávy informovaly o sedmi lidech, které se policistům za poslední týden podařilo pochytat. Byly to ale jen malé ryby, které byly až posledním dílkem ve skládačce, jen vybíraly peníze. To znamená, že nejde počítat s tím, že by díky tomuto úderu pražské kriminálky byl od podobných podvodníků pokoj. Vlna podvodů, které inzerenti na internetových bazarech čelí, má být nebývalá. Podle policistů může jít až o stovky podvedených lidí každý den.

„Částky jsou různé. Podívají se do vašeho bankovnictví a vybírají podle limitu. Je to od 1 500 korun, ale také máme paní, která prodávala lampu za 700 Kč a přišla o čtvrt milionu,“ uvedl vedoucí 8. oddělení hospodářské kriminality Policie ČR Michal Ihnát.

Už v pondělí přinesly Krimi zprávy příběh muže, který chtěl prodat starý počítač. Místo toho přišel o 50 tisíc korun. Na výzvu se pak přihlásili i další, kteří se s podobnými podvody setkali.

„Profilová fotka s dítětem, v profilu nic a cizinka, která údajně měla zájem o mnou prodávanou bundu. Tvrdila, že přijede kurýr ze Zásilkovny,“ popsala divačka Krimi zpráv. „S tímto jsem se setkala poprvé asi před třičtvrtěrokem když jsem nabízela plastové balkonové dveře. A teď během týdne se mi to stalo třikrát,“ řekla další divačka.

Podle policistů už nejsou podfuky na první pohled snadno rozeznatelné. Podvodníci využívají formuláře, které vypadají jako ty od přepravních firem a ze svých obětí tak vylákají citlivé údaje. Opatrnost je rozhodně na místě.

„Lidé si určitě mají dát pozor, když od nich někdo láká údaje o platební a debetní kartě,“ uvedl mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša. „Otázkou je, proč dávám tyto údaje, když jsem kupující. Ti lidé neumí odpovědět. Skutečně navodí absolutní důvěru. Důležité je nedávat nikdy nikomu PIN,“ řekl Ihnát

Tagy: