Vlna podvodů na internetu roste, denně se nechají napálit stovky lidí. Jak nenaletět?

O podvodnících, kteří řádí na internetových bazarech, už Krimi zprávy informovaly. Na výzvu pro poškozené, kteří se s podvodníky také setkali, se ozvala celá řada lidí se svou negativní zkušeností. Podle odborníků je v poslední době pokusů o podvod až desetkrát víc, než bývalo. A jak podvodníkům nenaletět?

Krimi zprávy informovaly o sedmi lidech, které se policistům za poslední týden podařilo pochytat. Byly to ale jen malé ryby, které byly až posledním dílkem ve skládačce, jen vybíraly peníze. To znamená, že nejde počítat s tím, že by díky tomuto úderu pražské kriminálky byl od podobných podvodníků pokoj. Vlna podvodů, které inzerenti na internetových bazarech čelí, má být nebývalá. Podle policistů může jít až o stovky podvedených lidí každý den.

„Částky jsou různé. Podívají se do vašeho bankovnictví a vybírají podle limitu. Je to od 1 500 korun, ale také máme paní, která prodávala lampu za 700 Kč a přišla o čtvrt milionu,“ uvedl vedoucí 8. oddělení hospodářské kriminality Policie ČR Michal Ihnát.

Už v pondělí přinesly Krimi zprávy příběh muže, který chtěl prodat starý počítač. Místo toho přišel o 50 tisíc korun. Na výzvu se pak přihlásili i další, kteří se s podobnými podvody setkali.

„Profilová fotka s dítětem, v profilu nic a cizinka, která údajně měla zájem o mnou prodávanou bundu. Tvrdila, že přijede kurýr ze Zásilkovny,“ popsala divačka Krimi zpráv. „S tímto jsem se setkala poprvé asi před třičtvrtěrokem když jsem nabízela plastové balkonové dveře. A teď během týdne se mi to stalo třikrát,“ řekla další divačka.

Podle policistů už nejsou podfuky na první pohled snadno rozeznatelné. Podvodníci využívají formuláře, které vypadají jako ty od přepravních firem a ze svých obětí tak vylákají citlivé údaje. Opatrnost je rozhodně na místě.

„Lidé si určitě mají dát pozor, když od nich někdo láká údaje o platební a debetní kartě,“ uvedl mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša. „Otázkou je, proč dávám tyto údaje, když jsem kupující. Ti lidé neumí odpovědět. Skutečně navodí absolutní důvěru. Důležité je nedávat nikdy nikomu PIN,“ řekl Ihnát

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:28

Neformální summit EU v pátek v Praze čeká diskuse o Ukrajině i energetice

00:02

U Aljašky zadrželi dva Rusy, údajně prchali na loďce před mobilizací

23:25

První summit EPC byl podle státníků prostorem pro diskusi o Ukrajině

22:56

Kreml se zlobí na Zelenského kvůli výzvě k preventivním úderům NATO

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Zápas o duši pomůže dětem. Charitativní akce se zúčastní hvězdy jako Hašek či Suchánek

Pandemie koronaviru i válka na Ukrajině. Tíživé situace ve světe se silně podepisují i na duševním zdraví dětí. Za poslední rok počet dětí s psychickými potížemi vzrostl až pětinásobně. České zdravotnictví přitom trpí značným nedostatkem dětských psychologů a psychiatrů. Zvýšit povědomí o této problematice a pomoci dětem se rozhodli české celebrity i sportovci prostřednictvím exhibičního hokejového utkání. Na koho se mohou v pražském Edenu návštěvníci těšit a jak dále můžete pomoci?

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.