reklama

Zápas Brazílie–Argentina skončil po pár minutách. Hosté byli nařčeni ze lži

Brazílie–Argentina, jeden z největší fotbalových zápasů na světě, končí v neděli po šesti minutách a dvaceti sekundách. Na hřiště Neo Quimica Areny v brazilském São Paulu přicházejí policisté a zástupci zdravotnického úřadu. Hlavnímu rozhodčímu nařizují, aby utkání zastavil.

reklama

Z papíru čtou čtyři jména argentinských hráčů: Emiliano Buendía, Emiliano Martínez (oba Aston Villa), Cristian Romero a Giovani Lo Celso (oba Tottenham Hotspur), kteří musejí okamžitě opustit trávník, odebrat se do izolace a vzápětí odcestovat ze země. Důvod? Údajné porušení pravidel karantény platných v době pandemie koronaviru a uvedení lživých údajů při vstupu na brazilské území.

Všichni jsou v šoku, hráči protestují, sbíhají se ke střídačkám a u postranní čáry živě diskutují nejen se sudím Jesúsem Valenzuelou z Venezuely, ale také s úředníky a mezi sebou. Nikdo, ani největší hvězdy obou týmů a nově opět spoluhráči z francouzského klubu Paris Saint-Germain domácí Neymar a argentinský kapitán Lionel Messi, nechápe, co se děje.

Policisté a hygienici zůstávají neoblomní a…

… Argentinci opouštějí trávník, zavírají se v kabině. O chvíli později následuje oficiální informace Jihoamerické fotbalové asociace (Conmebol): „Rozhodnutím rozhodčího je zápas mezi Brazílií a Argentinou v kvalifikaci na mistrovství světa pořádané FIFA přerušen.“

Také Brazílie uplatňuje v současné době tzv. cestovatelský semafor, podle něhož tamní úřady rozřazují státy na základě vývoje nemoci COVID-19. U Velké Británie platí povinnost čtrnáctidenní karantény po příletu do Brazílie.

Argentinci údajně lhali úředníkům

Jenže Martínez, Romero a Lo Celso nastupují v základní sestavě, Buendía sedí na lavičce. Právě proto prý úředníci zasahují a jeden z nejprestižnějších fotbalových duelů zastavují. Své rozhodnutí brazilský zdravotnický úřad Anvisa odůvodňuje v prohlášení, které citují všem na hřišti: „Anvisa považuje situaci za vážné zdravotní riziko, a proto doporučila místním zdravotnickým orgánům, aby na hráče uvalily okamžitou karanténu a zakázaly jim účastnit se jakýchkoli aktivit.“

Zástupce Anvisa přidává ještě jeden důvod: „Dotyční hráči, kteří do Brazílie přiletěli letem z venezuelského Caracasu, prohlásili, že v posledních 14 dnech nebyli v žádné ze zakázaných zemí.“

Ano, to je pravda, protože všichni čtyři ještě týden před inkriminovaným utkáním hráli za své kluby anglickou Premier League. Do hry vstupují policisté a sdělují hráčům obvinění z podezření uvedení lživých informaci při vstupním pohovoru do země.

Přerušení zápasu nechápe ani trenér brazilské reprezentace Tite, kterého citují tamní média: „Měli 72 hodin před výkopem, kdy mohli zasáhnout. Proč to museli udělat v době zápasu?!“

Kapitán Argentiny Lionel Messi reaguje velmi podrážděně a stěžuje si: „O ničem nás neinformovali a ani s námi před tím nemluvili.“

Prezident argentinské federace Claudio Tapia krátce po „incidentu“ píše na Twitteru: „To, co se stalo, je politováníhodné pro celý fotbal.“ A vysvětluje, že všechny jihoamerické turnaje se řídí zdravotními předpisy. „Zdravotnické úřady jednotlivých zemí schválily protokol, který jsme plně respektovali,“ tvrdí.

Sami zástupci Brazilské fotbalové konfederace litují postupu zdravotního úřadu Anvisa a v prohlášení uvádějí, že jsou „naprosto překvapení“ načasováním tohoto opatření. „Anvisa mohla v několika dnech před zápasem uplatnit své pravomoci mnohem vhodněji,“ konstatují a dávají najevo nesouhlas s postupem orgánů vlastní země.

Brazilci místo zápasu trénovali

Čtyřem výše zmíněným argentinským hráčům prý hrozí i pokuta za lhaní před úředníky.

Mezinárodní fotbalové federace rozhodne až poté, co jeho disciplinární komise obdrží zprávu od rozhodčího a komisaře zápasu. Zatím nejsou k dispozici žádné informace o novém termínu utkání ani o možné ztrátě bodů pro jeden z týmů.

Diváci však o zábavu až tak úplně nepřišli. Domácí hráči ve svých tradičních žlutých dresech trávník neopustili a bavili je svými kousky s míči. A po oznámení, že se v neděli večer hrát nebude, na příkaz trenéra Tita trénovali. Nacvičovali standardní situace a souboje jeden na jednoho.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují
Koronavirus

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

KOMENTÁŘ: Král je stejně jako Babiš nahý. Pokud to spolu s Jágrem nevidíme, máme problém

Způsob, jakým se šéf českého hokeje Tomáš Král postavil k důkazům o své údajné estébácké minulosti, lze označit za slabošský. Následná reakce Jaromíra Jágra pak svědčí o tom, že se stále nedokážeme důstojně vypořádat s jizvami po nedávné minulosti. Přiznat si: I takové věci se v mém světě děly. A někdy též: Ano, pochybil jsem. Mrzí mě to.

reklama

Domácí zpravodajství

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Válek o členovi z TSS: Kdyby dělal zkoušku z epidemiologie, tak vyletí

„Chránit se proti koronaviru musíme, covid není žádná chřipečka,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poslanec Vlastimil Válek (TOP 09). Reagoval tak na slova bývalého místopředsedy Fotbalové asociace ČR Jindřicha Rajchla (TSS), který zpochybnil efektivitu očkování. „Kdybyste dělal zkoušku z epidemiologie, letíte i na třetí termín,“ dodal Válek.

reklama