Politická kampaň zblízka: Knihy Babiš rozdává s úsměvem, nepříjemné otázky odmítá

Andrej Babiš

Den s Babišem

Premiér Andrej Babiš (ANO) ukazuje, že jeho kampaň nikdy nekončí. Desítky svých knih rozdal i na vládním výjezdu. Za den navštívil několik firem a také nádraží, které se má rekonstruovat. Štáby CNN Prima NEWS sledují, jak vypadá kampaň všech stran a hnutí, které by se podle průzkumů měly dostat do Sněmovny. Uvidíte je v abecedním pořadí.

Lovosice v šest hodin ráno. U snídaně na sobě ještě premiér tričko s nápisem „lithium“ nemá. Kontroluje, jaké podklady mu jeho lidé přichystali. Naší kamery, která s ním bude celý den, si okamžitě všímá.

První zastávka je v sedm hodin ráno v cementárně. „Toto je můj kraj – tady mám rodinu, našel si manželku, přišel sem 3. ledna 1991 a začal jsem podnikat,“ vysvětlil Babiš.

Trumf lithium

V Ústeckém kraji Babišovi patří 28 chemických, zemědělských a potravinářských firem. Má je ve svěřenském fondu. O chvíli později už vytahuje z rukávu trumf, který mu před čtyřmi lety pomohl vyhrát – lithium.

Když přijdou nepříjemné otázky, vtipný a nadšený premiér je rázem pryč. „Na shledanou. Jste schopen to pochopit? Nechci tady teď žádnou televizi,“ řekl premiér jednomu z novinářů.

Na cyklostezce už je zase ve svém živlu. V tričku vyráží na elektrokolo s baterií z lithia. „Jdeme na kola, kde je ministr? Tady je ministr. Ten je stejně opálený jako já. Jako syrovátka,“ řekl o ministru průmyslu a obchodu Karlu Havlíčkovi (za ANO) Babiš.

Kudy chodí i jezdí, tam rozdává svoji knížku. Hnutí ANO už za knížky zaplatilo přes tři miliony korun. Ale pozor. Není to prý kampaň. Oficiální autogramiáda se nekoná, ale důchodci knížek berou, co jim síly stačí. Jestli to je kampaň, posuďte sami. „Dostanete moji knížku. Kolik máte sousedek? Čtyři sousedi, tak pět (knih),“ sděloval šéf hnutí ANO.

Kritika i podpora

Další zastávka je na nádraží v Teplicích. „Nic se nezměnilo, vypadá to tady stejně hrozně,“ usoudil Babiš. Tady ho čeká podpora i kritika. A sliby rozhodně nešetří. „Budete tady mít krásné nádraží,“ řekl premiér. „Podle mě jenom slibuje,“ řekla jedna z místních. „Je to spíš na oko, protože je před volbami. Mě to nepřesvědčilo,“ přidává další.

Premiér miliardář si dává záležet na tom, aby působil jako obyčejný chlap. „Nikdy jsem neletěl vrtulníkem a nikdy nepoletím,“ dodává Babiš.

Už za pár dní se ukáže, jak jeho kampaň byla úspěšná.

Tagy: