reklama

Politické špičky o Vrběticích věděly, tvrdí bývalý důstojník rozvědky

Bezpečnostní specialista, pedagog pražského CEVRO Institutu a bývalý důstojník zahraniční rozvědky Jan Paďourek se domnívá, že o vyšetřování výbuchu muničního skladu ve Vrběticích už české politické špičky nějakou dobu věděly. Řekl to ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Paďourek je přesvědčený, že informace zpravodajských služeb jsou důvěryhodné. „Věřím, že by neuvolnili informace, o nichž by nebyli stoprocentně přesvědčeni,“ řekl. Totéž podle něj platí i pro policii. To, zda ministr vnitra a premiér o výsledcích vyšetřování věděli předem, je podle něj na úrovni spekulací, nepochybuje ale, že minimálně o jeho průběhu politické elity věděly.

Zeman nedává dobrý signál

Další bezpečnostní expert a bývalý ministr vnitra František Bublan dodal, že akci Ruska lze nazvat státním terorismem. „Bylo to vykonáno na našem území a je to řízeno státem, nedá se to jinak nazvat,“ soudí.

Bývalý ministr vnitra František Bublan považuje akci Ruska za státní terorismus.
Bývalý ministr vnitra František Bublan považuje akci Ruska za státní terorismus.
Zdroj: Profimedia.cz

Obavy, že by ekonomické sankce vůči Rusku negativně dopadly zejména na Českou republiku, Bublan nesdílí. Podle něj je škoda, že se prezident ke kauze nevyjádřil okamžitě a svůj projev odkládá na konec týdne. Možná se chce s někým poradit, do jeho hlavy nevidím, ale není to dobrý signál,“ dodal.

Vyhošťování diplomatů je v Moskvě rutina

Podle spolupracovníka CNN Prima NEWS v Moskvě Jiřího Justa Kreml nedůvěřuje závěrům českých zpravodajských služeb. „Tvrdí, že se Česká republika stala prostředníkem hry mezi západem a východem a jde o součást snahy vyvinout tlak na Rusko,“ vysvětlil. Situaci podle něj vnímá spíše geopoliticky.

Tamní média prý kauzu nijak zvlášť nepokrývají, podle Justa to může být i proto, že vyhošťování diplomatů je pro Moskvu téměř rutinou. Nedávno muselo deset ruských diplomatů opustit USA a tři sousední Polsko.

Ruská ambasáda v Praze
Ruská ambasáda v Praze
Zdroj: Wikimedia

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Mám hodně protilátek na covid a nechci se očkovat. Budu moct cestovat?

Mám hodně protilátek na covid a nechci se očkovat. Budu moct cestovat?

Lidé, kteří prodělali COVID-19, a mají tak přirozeně vytvořené protilátky, stojí před dilematem, zda není zbytečné se v jejich případě očkovat. Přestože jim již mnohdy vypršelo období 90 dnů po prodělání nemoci, hladina protilátek je u nich nadále vysoká, a lékaři jim proto často ani nedoporučují očkování. Tito lidé však mohou mít do budoucna praktické problémy, protože se nelze spolehnout na to, že například chystaný covid pas bude brát naměřené protilátky v úvahu.

Odtrhne se Skotsko od Británie? Stoupenci nezávislosti získali v parlamentu většinu
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je
Sobotní oslava i zmatky v pražské zoo. Počitadlo je matoucí, zoufají si lidé ve frontě
Další články
reklama
reklama