
Squid Game je fenomén: Dětské tábory převzaly „vražedné“ hry, podle psychologů to není vhodné
Rusko historicky ani nyní nemělo zájem útočit na Evropu, prohlásil europoslanec Ivan David (SPD) ve vysílání CNN Prima NEWS. „V srpnu 1968 okupovali svrchované Československo skřítci nebo šmoulové?“ reagoval sarkasticky na jeho slova europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). V kontextu okupace David zpochybnil svrchovanost ČSSR, podle něj zde byla sovětská vojska umístěna, „protože se hovořilo o ohrožení Západem“. Jeho slova kritizoval i český zástupce v europarlamentu Luděk Niedermayer (TOP 09).
Pohled na průběh předvolební kampaně už nyní leckoho nutí k tomu vzít si do rukou pytlík na zvracení. Dva největší političtí rivalové – tedy představitelé hnutí ANO a koalice Spolu – už dávno sundali rukavičky, nebo si je spíš od volebního roku 2021 ještě nenandali. A je to znát... Některé výpady už jsou skutečně za hranou – třeba když Spolu pokrytecky plísní Adama Vojtěcha a Roberta Plagu, přičemž opozičnímu hnutí vyčítá tisíce mrtvých kvůli covidu. ANO si také nebere servítky. A tak je otázkou, kdy bude ten pytlík skutečně třeba.
Do Moskvy poprvé od prosince 2022 míří český velvyslanec. Nově se jím stane Daniel Koštoval. Do Ruska zamíří již za týden, o víkendu 17. a 18. května, sdělil na briefingu novinářům. Česká ambasáda za sebou podle něj má řadu bezpečnostních opatření. Nyní je potřeba s Rusy mluvit, bez ohledu na protichůdné názory, říká.
Obávám se, že uzavřené jednání ve Sněmovně o obraně bylo sešito horkou jehlou spolupracovníky ministryně obrany Jany Černochové (ODS), nařkla šéfku resortu v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poslankyně Margita Balaštíková (ANO). Co tedy skrývá obrana? ptala se. Poslanec Karel Haas (ODS) jí však oponoval, že to bylo dáno charakterem citlivých informací a je to zcela v souladu s jednacím řádem. Rovněž zmínil, že za vlády ANO proběhly dvě utajené schůze kvůli Vrběticím a cestě exministra vnitra Jana Hamáčka do Moskvy.
Rusko se muselo podle ředitele Vojenského zpravodajství (VZ) Petra Bartovského v posledních letech vrátit ke klasickým metodám práce svých tajných služeb, ke změnám bylo donuceno také v souvislosti s vyhoštěním řady svých zpravodajců s diplomatickým krytím. S ohledem na to, o jaké informace mají ruské rozvědky zájem, změnily také své cíle. Soustředí se například na lidi ze středního managementu, experty, kteří mají přístup k systémům ve státní správě, nebo novináře a obchodníky, řekl Bartovský v rozhovoru s ČTK.
Obavy z možného pohybu ruských a běloruských občanů v schengenském prostoru prostřednictvím maďarských víz vyjádřili autoři výzvy směřované šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové. Pod dokumentem je podepsána i europoslankyně Danuše Nerudová (STAN). Ta pro CNN Prima NEWS uvedla, že Česko by bylo rozhodnutím Maďarska extrémně ohroženo a mohlo by dojít i k horším událostem, než byly Vrbětice. Europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) reagovala, že maďarská víza nepředstavují riziko.
Policie v pátek vyhlásila pátrání po generálovi ruské tajné služby GRU Andreji Averjanovovi. Důstojníky jeho jednotky Anatolije Čepigu a Alexandra Miškina považuje český vyšetřovací tým za strůjce výbuchů skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014, při kterých zemřeli dva lidé. Britští vyšetřovatelé podezírají jeho muže také z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury v roce 2018. Na pátrání upozornil server Seznam Zprávy.
Pokud by přišla informace o přímém ohrožení České republiky, jsme schopni reagovat, řekl CNN Prima NEWS premiér Petr Fiala (ODS). Reagoval tak na článek Financial Times, podle kterého tajné služby v různých evropských zemích varují vlády, že Rusko plánuje sabotážní akce napříč kontinentem včetně bombových a žhářských útoků.
Sérii výbuchů a dalších incidentů v Evropě, včetně explozí v muničním areálu v českých Vrběticích z roku 2014, pomáhali koordinovat ruští špioni manželé Šapošnikovovi, kteří na přelomu tisíciletí získali s pomocí podvrhů a zkreslených údajů české občanství. Napsal to v pondělí s odkazem na české vyšetřování server The Insider v obsáhlém materiálu popisujícím aktivity manželského páru. O možném napojení dvojice na ruskou vojenskou tajnou službu GRU už dříve psala česká i zahraniční média.
Případ vyšetřování výbuchů ve Vrběticích z roku 2014 byl odložen jen proto, že Ruská federace odmítá spolupracovat. Je ale nepochybné, kdo a proč výbuchy způsobil. Máme jasné důkazy, že se jednalo o agenty GRU, řekl na pondělní tiskové konferenci ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Zdůraznil, že Rusko je stát s teroristickým režimem, který je „zodpovědný za smrt dvou českých občanů“. „Násilnou akci státu namířenou proti civilistům lze bez pochybností považovat za válečný zločin a akt terorismu,“ uvedl.
Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu odložili případ výbuchů skladů v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku, při kterém v roce 2014 zemřeli dva lidé. Policisté považují za prokázané, že výbuchy uskutečnili příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU. Chtěli zabránit dodání munice do oblastí, kde provádělo Rusko vojenské operace.
V provozu už lze běžně potkat osobní auta, která dokážou sama zaparkovat nebo se držet v jízdním pruhu. Autonomní řízení se už ale začíná dostávat také do nákladních vozidel. A první náklaďák, který zvládne jet bez řidiče, vzniká i v Česku.