reklama
CNN Prima News Vrbětice

Vrbětice

Výpis příspěvků ke štítku „Vrbětice“

Moskva si kvůli Vrběticím předvolala velvyslance Pivoňku. Česká diplomacie to popírá

Moskva ve čtvrtek oznámila, že si kvůli kauze Vrbětice předvolala českého velvyslance. Podle ruských tiskových agentur o tom na briefingu informovala mluvčí ruské diplomacie. Praha tuto zprávu popřela. České velvyslanectví v Moskvě odmítlo ČTK sdělit podrobnosti. „Mohu vyvrátit, že by pan velvyslanec měl být předvolán, jak uvedly zahraniční agentury,“ řekla později mluvčí Černínského paláce Eva Davidová.

Zeman trvá na více vyšetřovacích verzích kauzy výbuchů ve Vrběticích

Prezident Miloš Zeman i nadále trvá na více vyšetřovacích verzích v kauze výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích v roce 2014. Bezpečnostní informační služba (BIS) společně s premiérem Andrejem Babišem (ANO) či vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) za viníka jednoznačně označilo agenty ruské tajné služby GRU. Zeman své pochybnosti vysvětlil v pořadu Partie Terezie Tománkové.

Kulhánek: Dialog s Ruskem? Musí nás stáhnout ze seznamu nepřátelských zemí

Jedním z předpokladů pro seriózní politický dialog s Ruskem by bylo stažení České republiky ze seznamu zemí, které nejsou přátelské, na němž je Česko po boku Spojených států. Řekl to ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Vztahy s Ruskem by měly podle něj být pragmatické a postavené na vzájemném respektu. Rozhodnutí o jejich směřování ale bude až na příští vládě, míní ministr.

Vrbětice: Obce a kraj si rozdělí stovky milionů. Na odškodné dosáhnou i obyvatelé

Mezi obce v okolí Vlachovic-Vrbětic na Zlínsku, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, a Zlínský kraj by se podle návrhu zákona mělo při odškodnění v souvislosti s výbuchy rozdělit asi 350 milionů korun. Kraj a obce Vlachovice, Lipová, Haluzice, Bohuslavice nad Vláří a město Slavičín by peníze měly dostat do konce roku. Tamní obyvatelé by měli o odškodnění požádat. Pokud tak učiní všichni a za celé období, mělo by se mezi ně rozdělit asi 300 milionů korun, řekl v pondělí ve Zlíně novinářům europoslanec a advokát čtyř postižených obcí Stanislav Polčák (STAN).

Pospíšil: Prezident svými výroky o Vrběticích úmyslně nahrává ruské propagandě

Prezident Miloš Zeman svými výroky o Vrběticích úmyslně nahrává ruské propagandě, kritizoval hlavu státu europoslanec TOP 09 a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v pořadu Partie Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS. Podle europoslance TOP 09 je ostuda, že ústavní činitelé státu se u kauzy neshodli, a to tak Českou republiku silně poškodilo v Bruselu.

Vláda nebyla k Vrběticím schopná mluvit jednotně a spojenci to vidí, říká Rakušan

Česká republika nedokázala mezi spojenci vyjednat dostatečnou koordinaci diplomatické reakce vůči Kremlu poté, co bylo odhaleno zapojení ruských tajných služeb do výbuchů ve Vrběticích. V Partii Terezie Tománkové to řekl předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Spojenci podle něj vidí, že nejvyšší státní představitelé u nás zpochybňují tajné služby. Česko proto musí ukázat, že má v zahraniční politice jeden hlas.

reklama