Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, „aby se vrátil domů ke konzultacím“. Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Rusko také zakázalo vstup osmi činitelům USA, mimo jiné šéfovi FBI, ředitelce tajných služeb, ministru vnitřní bezpečnosti či generálnímu prokurátorovi.
„Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi,“ citovala agentura AFP Lavrova.
Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na téměř čtyři desítky jednotlivců a firem.
Zákaz vstupu pro osm Američanů
Moskva v pátek také zakázala vstup na své území osmi současným i bývalým předním americkým činitelům. Je mezi nim šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, ředitelka tajných služeb (DNI) Avril Hainesová, ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas, ministr spravedlnosti Merrick Garland, bezpečnostní poradce administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa John Bolton či někdejší ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) James Woolsey.
Ruský ministr zahraničí také zmínil další odvetná opatření, například zpřísnění restrikcí pro pohyb amerických diplomatů na ruském území.
„Další opatření: omezíme a ukončíme aktivity amerických nadací a nevládních organizací na našem území, které se otevřeně vměšují do našeho domácího politického života,“ dodal Lavrov. Šéf diplomacie také ujistil, že Moskva má „možnost přijmout bolestivá opatření pro americké společnosti“, ale zatím si je ponechá v rezervě.
Johnu Sullivanovi, americkému velvyslanci v Moskvě, Rusko podle Lavrova „doporučilo“ vrátit se do Washingtonu k „hlubokým a vážným konzultacím“. Sullivanův ruský protějšek Anatolij Antonov byl povolán zpět do Moskvy rovněž ke konzultacím 17. března, připomíná AFP.
Odveta zasáhla i Polsko
Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.
„Všimli jsme si, jak rychle Varšava přistoupila na hru americké administrativy a požádala o odchod tři ruské diplomaty. V reakci na to vyhostíme pět polských diplomatů,“ uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. Agentura DPA zpočátku informovala o třech vyhoštěných polských diplomatech.
Americký prezident Joe Biden i přes napjaté vzájemné vztahy tento týden svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi navrhl summit na neutrálním území. Ruské ministerstvo zahraničí v pátek v prohlášení uvedlo, že návrh vnímá pozitivně a momentálně ho zvažuje.
„Vyslechli jsme prohlášení prezidenta J. Bidena ohledně jeho zájmu o ‚stabilní, konstruktivní a předvídatelné‘ vztahy s Ruskem, obzvlášť o pořádání rusko-amerického summitu,“ uvedla ruská diplomacie.