reklama

Kasparov: Trump závidí Putinovi diktátorskou moc, ruský prezident se nebojí krve

Patřil mezi nejlepší šachisty své generace, opakovaně se stal mistrem světa. V roce 2007 Garri Kasparov oznámil, že se hodlá zúčastnit ruských prezidentských voleb, ale kandidaturu údajně nestihl podat kvůli vládním obstrukcím znemožňujícím mu uspořádat nezbytný formální nominační kongres. Emigroval z Ruska, patří mezi kritiky současného prezidenta Vladimira Putina a momentálně žije v New Yorku.

reklama

Garri Kasparov mluvil s moderátorkou pořadu Interview televize CNN Prima NEWS Petrou Vintrovou o pandemii koronaviru v USA i v Rusku, porovnal vládnutí prezidentů obou zemí a mluvil i o kufříku s jedem, se kterým měl do Prahy přijet ruský agent otrávit české komunální politiky Zdeňka Hřiba, Ondřeje Koláře a Pavla Novotného. Údajně kvůli jejich „nepřátelským“ činům vůči Rusku.

New York, kde Kasparov v současné době žije, je stále nejvíce zasaženou oblastí nemocí COVID-19 v USA. „Všichni se bojíme, že virus chytíme. Dostali jsme se na vrchol pomyslné pyramidy a čísla pomalu klesají. A tak je New York teď možná jedním z nejbezpečnějších míst. Myslím ale, že nikdo v současnosti není v bezpečí, protože virus se může kdykoliv vrátit,“ popsal Kasparov.

Dodal, že podle něj je Donald Trump špatným lídrem do každé doby a ani při pandemii si nevede dobře. „Stal se prezidentem náhodou a jeho zvolení ukazuje, že s americkým politickým systémem je něco špatně. V současnosti jsme svědky toho, že jeho vláda není schopná najít správný algoritmus a Donald Trump určitě přispěl velkou měrou k chaosu a k nejistotě, která ničí snahy rozumných lidí zadržet tuto pandemii. Ale i v zemích, které mají silné a slušné vedení, virus způsobil mnoho problémů. A samozřejmě nekompetentní autoritářské řízení věci zhoršuje,“ pravil bez okolků bývalý šachista.

V Rusku lžou občanům i zbytku světa

Rusko má nyní přes 262 tisíc nakažených koronavirem, což je třetí nejvyšší počet na světě. „Máme různá data, co se týče Ruska. V nějakém grafu je Rusko na druhém místě, v jiném je na třetím. Můžeme říct, že situace v Rusku je jedna z nejhorších, ne-li nejhorší, protože tamním oficiálním číslům nemůžeme věřit. Počet testů v Rusku je téměř šest milionů, to je nemožné. Je skutečně smutné, že lžou svým občanům a zbytku světa i při takových okolnostech,“ nelíbí se Kasparovi.

Kasparovova matka i jeho syn z předchozího manželství žijí v Moskvě, on sám tam má dále mnoho příbuzných. „Informace, které z Ruska přicházejí, ukazují zoufalý obrázek. Testy jsou nedostupné, zdravotnictví bylo Putinovou vládou zdevastováno a Rusové teď platí vysokou cenu za dvacet let Putinovy diktatury,“ ohodnotil situaci velký kritik současného ruského prezidenta Vladimira Putina.

Je pravděpodobné, že do Česka přijel ruský agent s jedem

Kasparov, známý svým přímým vystupováním a neotřelými názory, porovnal vládnutí amerického a ruské prezidenta. „Trump je prezidentem Spojených států, které jsou pořád demokratickou zemí. Vládne nám tu právo a on ani jiný prezident nemůže změnit americkou ústavu a základy této země. Trump ale páchá hodně škod a nepochybuji, že Putinovi závidí jeho moc a to, že se chová jako diktátor. Chtěl by vládnout jako Putin. Ale nemůže. Naopak Putin se nebojí krve. Už ukázal, že nemá strach zabíjet lidi, ničit země nebo bombardovat civilisty. Nebojí se používat tajné služby k tomu, aby eliminoval své politické oponenty i mimo Rusko,“ popsal zcela otevřeně v pořadu Interview Garri Kasparov.

Zaměřil se i na situaci v Česku, jehož vztahy s Ruskem se poslední roky neustále zhoršují. Poslední poprask vyvolala informace týdeníku Respekt, že do Prahy měl přicestovat ruský agent s kufříkem jedu, jímž by měl otrávit české představitele, kteří stáli za přejmenováním náměstí před ruským velvyslanectvím v Praze, vybudováním pomníku vlasovcům a odstraněním sochy maršála Koněva. Rusko takové verze popírá. „To není jen možné, je to velmi pravděpodobné. Nemůžeme věřit tomu, když něco Rusko popře, z podstaty jsou vždycky vinni,“ uvedl exkluzivně v Interview pro CNN Prima NEWS Garri Kasparov.

Další hlavní zprávy

Německo, Británie nebo Rakousko. „Ruský Lidl“ dobývá Západ. Dočká se řetězce i ČR?
Bartoš: Názory na migraci a Evropskou unii už jsem změnil. Byla to mladická rebelie
Hamáček ke kauze Vrbětice: Je to bramboračka. Měli jsme to vymyslet lépe
reklama
reklama
Izrael zdemoloval výškovou budovu, kde sídlila Al-Džazíra a AP. Měla sloužit Hamásu

Izrael

Domácí zpravodajství

Kvůli strachu z covidu někteří onkologičtí pacienti odkládali důležitá vyšetření
Lidé v Liberci protestovali proti restrikcím. Už žádné testy, žádné pasy, pokřikovali
Josef Mašín na gestapu promluvil, dokazují nové unikátní nálezy z archivu
Další články
reklama
reklama