reklama

Politolog: Babiš chce ukázat image velkorysého muže. Opozice bude ale pro ANO výhodná

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce v povolebním vyjednávání ukázat image velkorysého muže, myslí si politolog Lukáš Valeš. Právě proto podle něj půjde hnutí ANO do opozice. Valeš ve vysílání CNN Prima NEWS upozornil, že pro jeho hnutí bude opozice v současné době mimořádně výhodná.

reklama

V nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš prohlásil, že mu prezident Miloš Zeman slíbil dva pokusy na sestavení vlády. On je prý ale nepřijme. Podle politologa Lukáše Valeše chce Babiš ukázat image velkorysého muže.

„Je to připomínka: Já jsem ve hře, podívejte se, jak jsem velkorysý. Mohl jsem vstoupit do vyjednávání a prodloužit vám to minimálně o půl roku, možná o dýl, ale jsem takový grant, že vám to nechám,“ uvedl politolog. Podle něj jde o součást strategie, ve které chce premiér ukázat, že procesy nezdržuje.

Podle Valeše si Babiš celkem racionálně spočítal, že by to všechno bylo komplikované a bez silného prezidenta v zádech by neměl šanci. S tím ale ve vysílání CNN Prima NEWS nesouhlasil komentátor MF DNES Petr Kolář. „Nemyslím si, že kdyby byl prezident zdravý, mohl by Babiše tlačit. Matematika je jednoduchá 108 hlasů pro pětikoalici, s tím neuděláte nic,“ upozornil.

ANO se bude těšit z chyb nové vlády

Babiš uznal porážku až několik dní po volbách. Oznámil, že hnutí ANO půjde do opozice. Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (ANO) bude toto hnutí tvrdou opozicí. Podle politologa to pro něj bude i výhodné.

„Vzhledem k tomu, jak se zhoršuje ekonomická i covidová situace, tak je pro hnutí ANO mimořádně výhodné být v opozici, sbírat opoziční body a těšit se z toho, jak se bude nová vláda zorientovávat a bude dělat chyby,“ zdůraznil Valeš.

Podle něj je ve hře také možnost, že se Andrej Babiš bude v roce 2023 ucházet o místo prezidenta republiky. „A minimálně příští rok už jsou volby do třetiny Senátu a komunální volby, kde opoziční úloha hnutí ANO může být zúročena tím, že se lidé odkloní od stávající vítězné koalice a podpoří právě ANO,“ myslí si politolog.

V médiích se minulý týden ale objevily informace i o tom, že koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a Pirátů a STAN by mohly Babiše „přitlačit ke zdi“, kdyby od prezidenta přijal první pokus na sestavení vlády. ANO by pak nemuselo získat ani jednu z funkcí ve vedení nové Sněmovny.

Tagy:

Hlavní zprávy

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek ze dne na den mimo jiné zakázala po celém Česku vánoční trhy. Nastupující kabinet pod vedením Petra Fialy (ODS) s tím ale razantně nesouhlasí. Poslanec Tom Philipp z KDU-ČSL v Partii na CNN Prima NEWS nastínil, za jakých podmínek by mohly být trhy otevřené. Zmínil omezený počet lidí i zákaz konzumace alkoholu, nesouhlasili s ním ale hejtmané.

Chronicky nemocní a senioři se budou registrovat na třetí dávku už po pěti měsících

Lidé nad 60 let a chronicky nemocní se budou od pondělí moct registrovat k třetí dávce vakcíny proti covidu, když u nich uplynulo pět měsíců od druhého očkování. Původně se měla možnost otevřít 1. prosince. Končící premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli na sociálních sítích informoval, že se podařilo IT systémy připravit na novou vlnu registrací rychleji.

reklama

Domácí zpravodajství

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

reklama