reklama

Politolog o dominanci Starostů: Tohle je tsunami. Piráti budou opozice ve vládě

Koalici PirSTAN podle výsledků voleb jednoznačně táhnou Starostové. V počtu mandátů „Rakušanovci“ absolutně jednoznačně drtí „Bartošovce“. „Poslední vzkaz opravdu zafungoval, jinak by výsledky kroužkování nebyly tak výrazné,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Jan Kubáček.

reklama

Kubáček pro dominanci Starostů použil silné slovo. „Je laciné používat pojem z roku 2006, ale tohle je tsunami. Starostovské tsunami. Je to absolutní dominance. Beru to tak, že spousta nerozhodnutých voličů poslechla v závěru doporučení místních starostů a osobností, zapůsobily dopisy, apely a vzkazy ve stylu ‚váháte, ale mám tam nějakou zkušenost, osobní referenci‘,“ řekl na CNN Prima NEWS politolog k tomu, že hnutí STAN díky kroužkování zcela zastínilo Piráty.

„Starostové jsou ve svízelné situaci. Podle mě ani tak neoslavují svůj úspěch, ale přemýšlí, jak Piráty konstruktivně zapojit do dalšího směřování, aby nebouchli naštvaně dveřmi a nezačali se prezentovat jako opozice uvnitř koalice,“ pokračoval Kubáček. „To ale podle mě stejně nastane. Bude to debata o ministrech, o odborných mluvčích a možnosti vyprofilovat se a také o jejich roli ve vládě. Piráti budou razantní.“

„Je strašně důležité, aby nedošlo k pocitu ponížení,“ glosoval výsledky kroužkování bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. K tomu se připojil také někdejší premiér Mirek Topolánek. „Jestli se vnitřně rozdělí, koalice je předem odsouzená k zániku. Měl jsem to podobně, u mě se rozdělila Strana zelených, poločas rozpadu se zkrátil a my jsme neměli šanci přežít.“

„Kroužkovací orgie mi připomínají žebříčky popularity,“ řekl dále Topolánek. „Pokud se dostanou lídři, je to v pořádku. Pokud někdo jiný, je třeba, aby se lídr podíval, zda dotyčný vedl kroužkovací kampaň, nebo ne. Nebo zda jde o natolik populárního člověka, že hlasy legitimně dostal. Každopádně kroužkování neovlivňuje výsledky voleb, jen vytváří problémy uvnitř strany nebo hnutí.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

Příspěvky na bydlení i zmrazené platy. Zeman podepsal novely důležitých zákonů

Příspěvky na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí. Vládní novelu o státní sociální podpoře, jež dávky upravuje, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Bude účinná zveřejněním ve sbírce zákonů. Zeman též podepsal novelu, která od února zmrazí pro letošní rok platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni.

reklama