reklama

Pořád měníte názory, neotvíráte očkovací centra. Vildumetzová se pustila do Rakušana

Do ostrého sporu se v nedělní Partii na CNN Prima NEWS dostala místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO) s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Poslankyně ANO Rakušanovi vyčetla, že nová vláda stále mění názory a neotvírá očkovací centra.

reklama

Vildumetzová se do Rakušana pustila s tím, že lidé se vůbec nevyznají v opatřeních, která nová vláda přijala. „Kritizovali jste, že málo testujeme, že budete testovat 200 tisíc. Pořád se netestuje v takové míře, jako jste slibovali. Kritizovali jste čínské testy. V médiích jsem zaregistrovala, že žádné jiné než čínské testy mít nebudete,“ vyčítala Rakušanovi poslankyně ANO.

Rakušan na to reagoval se slovy, že Vildumetzová míchá páté přes deváté. „Paní místopředsedkyně to bere od Šumavy k Tatrám,“ smál se Rakušan. Vláda podle něj udělala několik dobrých kroků. Jmenoval například to, že se otevřela možnost podání třetí dávky očkování proti covidu pro lidi starší 18 let, zkrátila se doba karantény na pět dní, bude se více testovat v zaměstnáních.

„Co se týče testů – máme stanoveny parametry. Zapomeňme, odkud test je. Zásadní je, že musí být citlivý na mutaci omikron,“ zdůraznil Rakušan.

Vildumetzová se nenechala odbýt. „Kolik jste otevřeli očkovacích center? Vaše kroky jsou špatné. Neprodloužení nouzového stavu byla obrovská chyba. Jste spokojení s tím, jak postupuje ministr zdravotnictví?“ jmenovala místopředsedkyně Sněmovny.

Obula se i do ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, který ještě dříve, než byl ve vládě, sliboval, že bude uznávat protilátky. „Ministr Válek strašně změní názory. Říkal, že bude uznávat protilátky,“ připomněla Vildumetzová.

Na kritiku Rakušan reagoval se slovy, že vláda je u moci necelý měsíc. „Co jste teda dělali vy za poslední dva roky? Kde jsou ty očkovací centra? Očkující praktičtí lékaři?“ tázal se Vildumetzové ministr vnitra. Válka se zastal s tím, že v prosinci ještě nebylo jasné, jak se bude chovat omikron. Vláda nechce uznávat protilátky právě kvůli této mutaci.

„Říkáte tady hrozně moc informací. Připravili vám výborně přípravu, ale dali vám toho moc,“ vysmál se Vildumetzové Rakušan. A zároveň zkritizoval vládu Andreje Babiše. „Dva roky jste měli vliv na to, jak se zvládala covidová krize. Lidé nevěří ničemu, protože jste tuhle zemi uvrhli do příšerného chaosu. Nám bude strašně dlouho trvat přijít s opatřeními, která ještě dávají smysl. Je to průser. Vy nám budete vyčítat míru očkování? To si děláte legraci. Vy si neuvědomujete, že jste vládli dlouho a my měsíc,“ uzavřel hádku Rakušan.

Tagy:
politika Vít Rakušan Partie Partie Terezie Tománkové koronavirus COVID-19 Jana Mračková Vildumetzová

Hlavní zprávy

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami
Školství

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Štastný: Lidi už opatření vůbec nechápou. Politici schválili protiepidemického parchanta

Pandemický zákon je „brutální politická chyba“. Politici pokračují ve vytváření protiepidemického parchanta, postěžoval si na vládní kroky bývalý poslanec za ODS a zdravotnický expert Boris Šťastný v pořadu 360°. Do studia CNN Prima NEWS si přinesl vytištěný soubor vládních opatření se slovy, že kdyby se pokusil vyzkoušet úředníka resortu zdravotnictví z platných restrikcí, nejspíše by se nedočkal správných odpovědí.

Vláda má diktátorské manýry. Omezuje práva lidí a jde proti ústavě, zlobí se Okamura

Pandemický zákon je jen nouzový stav pod novým názvem, porušuje ústavní práva. Současná vláda sáhla po totalitních manýrech, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS šéf hnutí SPD Tomio Okamura. Pokud novela zákona projde dolní komorou, obrátí se podle svých slov na Ústavní soud. Poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL) ale taková nařčení odmítl a upozornil, že není problém platnost pandemického zákona zkrátit, pokud se situace v ČR zlepší.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

reklama