reklama

Posílení imunity? Ovoce, zelenina, vitamín D, živočišné vývary, radí lékařka

Strava je důležitým tématem nejen během probíhající koronavirové epidemie. Jak se správně stravovat, abychom co nejvíce posílili imunitu a předešli tak respiračním onemocněním nebo zmírnili jejich příznaky, poradila lékařka, fitness instruktorka a lektorka Marie Skalská.

reklama

Na prvním místě Marie Skalská zmínila ovoce a zeleninu, jelikož jde „o zdroj takzvaných antioxidantů“.

A jako druhou věc uvedla lektorka sílu vitamínu D. „Už máme tvrdá data, že dostatečná hladina vitamínu D nám pomůže zvládnout lépe infekci a zároveň ovlivňuje funkci imunitního systému. Tím, že je polovina října, tak už to déčko nenachytáme ze slunce. Myslím si, že je to vitamín, o kterém má smysl přemýšlet, že ho budeme takzvaně suplementovat, protože většinou nemáme šanci, abychom to z jídelníčku úplně dostali,“ doporučila vitamín D jako doplněk stravy.

Kolik ovoce a zeleniny denně?

Lékařka také zmínila jednoduchou pomůcku ohledně doporučeného denního množství ovoce a zeleniny. „Když se kouknete na svoji ruku, tak to je naše porce, takže zhruba čtyři porce té zeleniny a dvě porce ovoce vám určitě pokryjí hlavně hladinu vitamínu C.“

Zdůraznila také důležitost pravidelného příjmu tekutin a upozornila na pozitivní přínos vývarů během onemocnění a případné nechuti k jídlu. „Víme, že živočišné vývary dělají velmi dobře bakteriím, které nám žijí v tlustém střevě. Když nic, tak si alespoň udělat silný vývar a první dva, tři dny, kdy je vysoká horečka, tak rozhodně alespoň doplňovat tekutinu,“ uvedla a připomněla rovněž příznivý vliv jogurtů a zakysaných produktů na naši střevní mikroflóru a důležitost pestrého jídelníčku.

Na co mají pamatovat rodiče, aby předešli obezitě u dětí?

Na co by podle Skalské měli rodiče pamatovat v souvislosti s aktuálním palčivým problémem, jakým je obezita dětí?

„Víme, kde je velký příjem kalorií, jsou hlavně sladké nápoje. Druhá věc je, že se děti vůbec nehýbou. Úderem čtrnáctého, patnáctého roku je tam obrovský zlom a maximální pohyb je pohyb palcem,“ uvedla Skalská s tím, že myslí pohyb palce po mobilním telefonu.

„Vztah k pohybové aktivitě se u dětí formuje v jednom a ve třech letech, takže začít něco dělat je potřeba hned od začátku a trošku korigovat jídelníček,“ dodala na závěr lékařka, fitness instruktorka a lektorka Marie Skalská.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?

Od pondělí v celém Česku přestává platit nouzový stav a země se bude řídit pandemickým zákonem. Podle něj zůstane zatím téměř vše uzavřené, výjimky vláda schválila pouze pro školy, obchody s dětským zbožím, papírnictví, autoškoly atd. Naopak v platnosti zřejmě zůstane omezení shromažďování, lidé se tak nadále budou smět scházet pouze ve dvou. Připravili jsme pro vás přehled opatření, která od pondělí ještě platí.

Donald Trump

Jednu trumpcínu, prosím. Exprezident USA navrhuje přejmenovat očkování proti covidu

Jednu trumpcínu, prosím. Exprezident USA navrhuje přejmenovat očkování proti covidu

Americký exprezident Donald Trump se po čase opět zjevil na veřejnosti a tradičně při tom létaly vzduchem „verbální šrapnely“. Při jeho projevu ke sponzorům Republikánské strany na Floridě Trump například vulgárně zkritizoval senátora Mitche McConnella a připsal si rovněž zásluhy za vývoj koronavirového očkování. Vakcína by se proto podle něj měla jmenovat spíše „trumpcína“.

Vláda

Sport venku ve skupinách je stále ve hře, tvrdí Hnilička. Přesvědčuje Babiše i Arenbergera

Sport venku ve skupinách je stále ve hře, tvrdí Hnilička. Přesvědčuje Babiše i Arenbergera

  • Aktualizováno

Dohady kolem setkávání lidí neutichají. Vláda schválila deset osob vevnitř a dvacet venku. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO), ale v sobotu řekl, že navrhne, aby platilo dosavadní omezení –⁠ setkávání jen ve dvou. Jasno bude po pondělním jednání vlády. Premiér Andrej Babiš (ANO) se už ale se sportovci sešel v neděli odpoledne a podle šéfa Národní sportovní agentury Milana Hniličky (ANO) je stále ve hře návrat dětí na venkovní sportoviště

Petříček ve vládě definitivně končí. Potvrdil mi to Hamáček, uvedl ministr zahraničí
Reportáž ze sčítání: Bůh? To jsou blbosti, zní ze Sudet. Víru zachraňuje moravský venkov
Slavia porazila v derby Spartu a výrazně se přiblížila obhajobě titulu
Czernin: Rusko používá Sputnik ke kolonizaci. Zemanova úřednická vláda by jej zavedla
reklama
reklama
Potřebujete vyprázdnit sklady nekvalitních testů, vmetl Stanjura Havlíčkovi kvůli dětem

Partie

Domácí zpravodajství

Skupina pana Smejkala dává doporučení pozdě, stěžuje si Babiš. Opět upravil maturity
Rychetský postupoval protiprávně, zdůrazňuje Zeman. Volební zákon ale vetovat nebude
Další články
reklama
reklama