reklama

Posílení imunity? Ovoce, zelenina, vitamín D, živočišné vývary, radí lékařka

Strava je důležitým tématem nejen během probíhající koronavirové epidemie. Jak se správně stravovat, abychom co nejvíce posílili imunitu a předešli tak respiračním onemocněním nebo zmírnili jejich příznaky, poradila lékařka, fitness instruktorka a lektorka Marie Skalská.

reklama

Na prvním místě Marie Skalská zmínila ovoce a zeleninu, jelikož jde „o zdroj takzvaných antioxidantů“.

A jako druhou věc uvedla lektorka sílu vitamínu D. „Už máme tvrdá data, že dostatečná hladina vitamínu D nám pomůže zvládnout lépe infekci a zároveň ovlivňuje funkci imunitního systému. Tím, že je polovina října, tak už to déčko nenachytáme ze slunce. Myslím si, že je to vitamín, o kterém má smysl přemýšlet, že ho budeme takzvaně suplementovat, protože většinou nemáme šanci, abychom to z jídelníčku úplně dostali,“ doporučila vitamín D jako doplněk stravy.

Kolik ovoce a zeleniny denně?

Lékařka také zmínila jednoduchou pomůcku ohledně doporučeného denního množství ovoce a zeleniny. „Když se kouknete na svoji ruku, tak to je naše porce, takže zhruba čtyři porce té zeleniny a dvě porce ovoce vám určitě pokryjí hlavně hladinu vitamínu C.“

Zdůraznila také důležitost pravidelného příjmu tekutin a upozornila na pozitivní přínos vývarů během onemocnění a případné nechuti k jídlu. „Víme, že živočišné vývary dělají velmi dobře bakteriím, které nám žijí v tlustém střevě. Když nic, tak si alespoň udělat silný vývar a první dva, tři dny, kdy je vysoká horečka, tak rozhodně alespoň doplňovat tekutinu,“ uvedla a připomněla rovněž příznivý vliv jogurtů a zakysaných produktů na naši střevní mikroflóru a důležitost pestrého jídelníčku.

Na co mají pamatovat rodiče, aby předešli obezitě u dětí?

Na co by podle Skalské měli rodiče pamatovat v souvislosti s aktuálním palčivým problémem, jakým je obezita dětí?

„Víme, kde je velký příjem kalorií, jsou hlavně sladké nápoje. Druhá věc je, že se děti vůbec nehýbou. Úderem čtrnáctého, patnáctého roku je tam obrovský zlom a maximální pohyb je pohyb palcem,“ uvedla Skalská s tím, že myslí pohyb palce po mobilním telefonu.

„Vztah k pohybové aktivitě se u dětí formuje v jednom a ve třech letech, takže začít něco dělat je potřeba hned od začátku a trošku korigovat jídelníček,“ dodala na závěr lékařka, fitness instruktorka a lektorka Marie Skalská.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní
Koronavirus

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

Jako v Tokiu. Kostelecký s Liptákem ovládli soutěž v trapu, jen si prohodili medaile
Sport

Jako v Tokiu. Kostelecký s Liptákem ovládli soutěž v trapu, jen si prohodili medaile

Možná nejzajímavějším okamžikem z nedávných olympijských her v Tokiu byla pro českého fanouška chvíle, kdy trapisté Jiří Lipták s Davidem Kosteleckým odklidili z cesty ostatní soupeře a o zlatou medaili stříleli jen oni dva. Tato situace se zopakovala na Prezidentském poháru v Larnace. Na Kypru si pouze prohodili role a na rozdíl od sportovního svátku v Japonsku vyhrál Kostelecký před Liptákem.

České nemocnice se plní malými dětmi. Může za to virus, který ohrožuje hlavně kojence

V některých nemocnicích muselo být v posledních týdnech přijato více dětí kvůli respiračním virózám. Nápor pociťují i některé lékařské pohotovostní služby. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se zvýšily hospitalizace kojenců především v důsledku takzvané bronchiolitidy, tedy virového zánětu nejmenších průdušek. Pro malé děti může být toto onemocnění nebezpečné. Uvedl to ústav v poslední zprávě o průběhu chřipkové sezony.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

Záchrana nosorožců bílých severních se mění. Z nejstarší žijící samice má být chůva

Role jednoho z posledních dvou žijících nosorožců bílých severních, 32leté samice Nájin, se změní. Už nebude poskytovat vajíčka k zamýšlené záchraně vymírajícího druhu. Experti tak rozhodli kvůli etickému riziku. Samice půjde do pomyslného reprodukčního důchodu. Počítá se s tím, že by v budoucnosti mohla mít roli chůvy pro potenciální mládě. Mezinárodní týmy vědců mezitím dál rozvíjejí metody, díky kterým by nové mládě mohlo přijít na svět.

Baldwin měl na výběr ze tří zbraní. Jaké jsou další detaily z tragické smrti kameramanky?

Detaily z tragické události, kdy americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust nejspíše nešťastnou náhodou zastřelil hlavní kameramanku Halynu Hutchinsovou, pomalu vyplouvají na povrch. Zbrojířka Hannah Gutierrezová-Reedová údajně položila na vozík před natáčecí místo tři rekvizity, aby si tvůrci filmu mohli vybrat. Rekvizitář, který měl na zbraň dohlížet, pak těsně před incidentem nahradil nespokojené pracovníky.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

Raketový nárůst počtu nakažených pokračuje. V pátek přibylo nejvíce případů za půl roku

V pátek přibylo v Česku 4 224 nakažených koronavirem, nejvíce od 13. dubna. Nárůst počtu případů byl opět více než dvakrát vyšší než před týdnem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Skokově vzrostl i počet hospitalizovaných s covidem, od minulého pátku o skoro dvě třetiny na 834. Úmrtí lidí s covidem je jen za posledních sedm dní 62, což je o 18 zemřelých více než za celé září.

reklama