reklama

Posílení imunity? Ovoce, zelenina, vitamín D, živočišné vývary, radí lékařka

Strava je důležitým tématem nejen během probíhající koronavirové epidemie. Jak se správně stravovat, abychom co nejvíce posílili imunitu a předešli tak respiračním onemocněním nebo zmírnili jejich příznaky, poradila lékařka, fitness instruktorka a lektorka Marie Skalská.

reklama

Na prvním místě Marie Skalská zmínila ovoce a zeleninu, jelikož jde „o zdroj takzvaných antioxidantů“.

A jako druhou věc uvedla lektorka sílu vitamínu D. „Už máme tvrdá data, že dostatečná hladina vitamínu D nám pomůže zvládnout lépe infekci a zároveň ovlivňuje funkci imunitního systému. Tím, že je polovina října, tak už to déčko nenachytáme ze slunce. Myslím si, že je to vitamín, o kterém má smysl přemýšlet, že ho budeme takzvaně suplementovat, protože většinou nemáme šanci, abychom to z jídelníčku úplně dostali,“ doporučila vitamín D jako doplněk stravy.

Kolik ovoce a zeleniny denně?

Lékařka také zmínila jednoduchou pomůcku ohledně doporučeného denního množství ovoce a zeleniny. „Když se kouknete na svoji ruku, tak to je naše porce, takže zhruba čtyři porce té zeleniny a dvě porce ovoce vám určitě pokryjí hlavně hladinu vitamínu C.“

Zdůraznila také důležitost pravidelného příjmu tekutin a upozornila na pozitivní přínos vývarů během onemocnění a případné nechuti k jídlu. „Víme, že živočišné vývary dělají velmi dobře bakteriím, které nám žijí v tlustém střevě. Když nic, tak si alespoň udělat silný vývar a první dva, tři dny, kdy je vysoká horečka, tak rozhodně alespoň doplňovat tekutinu,“ uvedla a připomněla rovněž příznivý vliv jogurtů a zakysaných produktů na naši střevní mikroflóru a důležitost pestrého jídelníčku.

Na co mají pamatovat rodiče, aby předešli obezitě u dětí?

Na co by podle Skalské měli rodiče pamatovat v souvislosti s aktuálním palčivým problémem, jakým je obezita dětí?

„Víme, kde je velký příjem kalorií, jsou hlavně sladké nápoje. Druhá věc je, že se děti vůbec nehýbou. Úderem čtrnáctého, patnáctého roku je tam obrovský zlom a maximální pohyb je pohyb palcem,“ uvedla Skalská s tím, že myslí pohyb palce po mobilním telefonu.

„Vztah k pohybové aktivitě se u dětí formuje v jednom a ve třech letech, takže začít něco dělat je potřeba hned od začátku a trošku korigovat jídelníček,“ dodala na závěr lékařka, fitness instruktorka a lektorka Marie Skalská.

K tématu

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní

Česko musí ještě tři týdny zůstat ve tvrdém lockdownu, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr s tím, že je třeba se dostat maximálně na 2000 nakažených denně. V březnu podle něj přijde čtvrtá vlna koronaviru a pokud nebudou dostatečně prázdné nemocnice, lékaři se se z toho zblázní. Zdůraznil také, že za úbytek nakažených může vysoký počet zemřelých.

V EU by se mohlo očkovat i vakcínami z Ruska a Číny. Stav nouze nejspíš KSČM podpoří
Česká módní značka Pietro Filipi propustí všechny zaměstnance. Nemá na výplaty
Šíření covidu zrychluje, Česko pokořilo další hranici. Vzrostlo i skóre PES
Pence upřednostní inauguraci Bidena. Ani další republikáni se s Trumpem nerozloučí
Přepište dějiny. Půjčky na bydlení opět zlevnily a Češi vytvořili hypoteční rekord
Vydělávají desítky miliard dolarů. Kam plynou zisky největších farmaceutických firem
reklama
reklama
Topolánek pochválil Kalouska: Byl bys dobrý premiér i prezident

360°

Domácí zpravodajství

Průzkum: Naočkovat už by se nechala téměř polovina Čechů. Větší zájem mají muži
Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně
Distribuce vakcín je nespravedlivá, tvrdí kraje. Praha a Brno mají přes polovinu
Další články
reklama
reklama