Běžte na sluníčko, radí lékaři. Vitamín D pomůže v boji s koronavirem

Jiří Votruba

PARTIE Terezie Tománkové 20.9.2020 2/2

Při boji s koronavirem může pomoci vitamín D. Lidé by ho měli doplňovat, radil v nedělní Partii Terezie Tománkové primář I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí Všeobecné fakultní nemocnice Jiří Votruba. Shodují se s ním i další lékaři.

Votruba v Partii apeloval na to, že není třeba se bát zahlcení zdravotnického systému. Podle něj je důležité chránit především rizikové skupiny – lidi starší 70 let s chronickými onemocněními. „Také by se lidem mělo říct, aby brali vitamín D. To jsem nikde nezaslechl, a přitom to je důležité,“ uvedl Votruba.

O vitamínu D mluvil i šéf motolské nemocnice Miloslav Ludvík. „Užívejme si dnešních krásných slunečných dnů, vitamín D je dobrým pomocníkem v boji proti viru,“ vyzval Ludvík.

CNN Prima NEWS už dříve informovala, že vědci objevili souvislost mezi úmrtností nakažených osob a výrazným nedostatkem vitamínu D. To potvrdil i primář oddělení imunochemické diagnostiky FN v Plzni Ondřej Topolčan.

„Naše laboratoř je první v České republice, která systematicky sleduje hladiny vitamínu D u všech pacientů s onemocněním COVID-19. U většiny nemocných zjišťujeme, jak jsme i předpokládali, že mají až extrémně nízké hladiny vitamínu D.“

Nákaze nezabrání, ale pomůže

Příčinou úmrtí po nákaze koronavirem bývá podle vědců takzvaná cytokinová bouře, což je stav způsobený nadměrně aktivním imunitním systémem. Vitamín D totiž nejen posiluje imunitu člověka, ale také brání tomu, aby byl náš imunitní systém nadměrně aktivní a tím pádem pro náš organismus nebezpečný.

Vitamin D sice nedokáže zabránit tomu, aby se člověk virem nakazil, může zmenšit případné komplikace při léčbě a zabránit úmrtí. Vědci ale zároveň varují, aby lidé v obavě před nákazou neužívali nadměrné dávky vitamínu D, což by mohlo mít negativní vedlejší účinky.

Tagy: