reklama

Běžte na sluníčko, radí lékaři. Vitamín D pomůže v boji s koronavirem

Při boji s koronavirem může pomoci vitamín D. Lidé by ho měli doplňovat, radil v nedělní Partii Terezie Tománkové primář I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí Všeobecné fakultní nemocnice Jiří Votruba. Shodují se s ním i další lékaři.

reklama

Votruba v Partii apeloval na to, že není třeba se bát zahlcení zdravotnického systému. Podle něj je důležité chránit především rizikové skupiny – lidi starší 70 let s chronickými onemocněními. „Také by se lidem mělo říct, aby brali vitamín D. To jsem nikde nezaslechl, a přitom to je důležité,“ uvedl Votruba.

K tématu

O vitamínu D mluvil i šéf motolské nemocnice Miloslav Ludvík. „Užívejme si dnešních krásných slunečných dnů, vitamín D je dobrým pomocníkem v boji proti viru,“ vyzval Ludvík.

CNN Prima NEWS už dříve informovala, že vědci objevili souvislost mezi úmrtností nakažených osob a výrazným nedostatkem vitamínu D. To potvrdil i primář oddělení imunochemické diagnostiky FN v Plzni Ondřej Topolčan.

„Naše laboratoř je první v České republice, která systematicky sleduje hladiny vitamínu D u všech pacientů s onemocněním COVID-19. U většiny nemocných zjišťujeme, jak jsme i předpokládali, že mají až extrémně nízké hladiny vitamínu D.“

Nákaze nezabrání, ale pomůže

Příčinou úmrtí po nákaze koronavirem bývá podle vědců takzvaná cytokinová bouře, což je stav způsobený nadměrně aktivním imunitním systémem. Vitamín D totiž nejen posiluje imunitu člověka, ale také brání tomu, aby byl náš imunitní systém nadměrně aktivní a tím pádem pro náš organismus nebezpečný.

Vitamin D sice nedokáže zabránit tomu, aby se člověk virem nakazil, může zmenšit případné komplikace při léčbě a zabránit úmrtí. Vědci ale zároveň varují, aby lidé v obavě před nákazou neužívali nadměrné dávky vitamínu D, což by mohlo mít negativní vedlejší účinky.

K tématu

Tagy: Partie Partie Terezie Tománkové koronavirus COVID-19 Jiří Votruba vitamín D

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Mnozí Američané se obávají, že po konci prezidentských voleb jejich zemi zachvátí občanská válka. Podle nich hrozí, že příznivci Donalda Trumpa nebo Joea Bidena nepřijmou vítězství druhého kandidáta a vyjdou do ulic. Riziko nepokojů ilustruje chaos na sociálních sítích, kde se, jak se zdá, polarizovaná americká společnost už pustila do boje.

Hokej

Už žádné tréninky venku v Dobříši. Hokejová extraliga se možná rozjede příští týden

Už žádné tréninky venku v Dobříši. Hokejová extraliga se možná rozjede příští týden

11. října se nejvyšší hokejová soutěž v České republice na základě vládních nařízení zastavila a stav „zmrazení“ měl trvat minimálně do 3. listopadu. I přes nepříznivé tuzemské koronavirové statistiky by se mohla extraliga znovu rozběhnout už příští týden. Podmínkou bude zrychlené testování, jak stojí ve zprávě směřované klubům, kterou přinesl web iSport.cz.

reklama
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
Zpátky do Berbrovy minulosti. Leckteré mužstvo by jej potřebovalo, psalo se roku 1987
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Už jste viděli, jak se staví polní nemocnice? Armáda zveřejnila záběry z Letňan
Další články
reklama
reklama