reklama

Běžte na sluníčko, radí lékaři. Vitamín D pomůže v boji s koronavirem

Při boji s koronavirem může pomoci vitamín D. Lidé by ho měli doplňovat, radil v nedělní Partii Terezie Tománkové primář I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí Všeobecné fakultní nemocnice Jiří Votruba. Shodují se s ním i další lékaři.

reklama

Votruba v Partii apeloval na to, že není třeba se bát zahlcení zdravotnického systému. Podle něj je důležité chránit především rizikové skupiny – lidi starší 70 let s chronickými onemocněními. „Také by se lidem mělo říct, aby brali vitamín D. To jsem nikde nezaslechl, a přitom to je důležité,“ uvedl Votruba.

O vitamínu D mluvil i šéf motolské nemocnice Miloslav Ludvík. „Užívejme si dnešních krásných slunečných dnů, vitamín D je dobrým pomocníkem v boji proti viru,“ vyzval Ludvík.

CNN Prima NEWS už dříve informovala, že vědci objevili souvislost mezi úmrtností nakažených osob a výrazným nedostatkem vitamínu D. To potvrdil i primář oddělení imunochemické diagnostiky FN v Plzni Ondřej Topolčan.

„Naše laboratoř je první v České republice, která systematicky sleduje hladiny vitamínu D u všech pacientů s onemocněním COVID-19. U většiny nemocných zjišťujeme, jak jsme i předpokládali, že mají až extrémně nízké hladiny vitamínu D.“

Nákaze nezabrání, ale pomůže

Příčinou úmrtí po nákaze koronavirem bývá podle vědců takzvaná cytokinová bouře, což je stav způsobený nadměrně aktivním imunitním systémem. Vitamín D totiž nejen posiluje imunitu člověka, ale také brání tomu, aby byl náš imunitní systém nadměrně aktivní a tím pádem pro náš organismus nebezpečný.

Vitamin D sice nedokáže zabránit tomu, aby se člověk virem nakazil, může zmenšit případné komplikace při léčbě a zabránit úmrtí. Vědci ale zároveň varují, aby lidé v obavě před nákazou neužívali nadměrné dávky vitamínu D, což by mohlo mít negativní vedlejší účinky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pokuta pro Hamáčkovo ministerstvo. Má zaplatit 800 tisíc za nákup samopalů bez tendru

Antimonopolní úřad potrestal ministerstvo vnitra, které řídí vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), pokutou 800 tisíc korun za uzavření smlouvy na nákup pušek a samopalů pro Policii ČR bez tendru. Letos v lednu už úřad zakázal plnění jedné ze smluv. Rozhodnutí je pravomocné, potvrdil jej předseda ÚOHS Petr Mlsna, který zamítl podaný rozklad. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek přibylo téměř 500 nových případů covidu. Situace se dál horší v Praze

Testy ve čtvrtek odhalily v Česku 488 případů nákazy koronavirem, to je o 60 méně než před týdnem. Reprodukční číslo kleslo na hodnotu jedna, což je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním epidemie. Nemocniční péči vyžadovalo 164 lidí s nemocí COVID-19, stejně jako před týdnem, z toho 27 pacientů bylo ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama