V pondělí platí ve školách jiná opatření než ve čtvrtek. Nařízení všude nepochopili

Školy se musí popasovat s rozdílným režimem pro třídy, kde bude pozitivní výsledek testu na koronavirus. Jiná opatření totiž platí v pondělí a jiná ve čtvrtek. Co tedy žáky ve čtvrtek čeká?

Pokud má student pozitivní výsledek na koronavirus v pondělí, musí jít domů a podstoupit PCR test. Zbytek třídy pak pokračuje ve výuce dál bez roušek a dalších výraznějších opatření. Ovšem ve čtvrtek platí zcela jiná opatření.

V případě, že má žák pozitivní test, zbytek třídy čeká v režimu „test to stay“. Jinými slovy spolužáci dotyčného s pozitivním výsledkem pokračují ve vyučování za specifických protikovidových opatření, a to dokud kontrolní PCR test u daného žáka koronavirus nepotvrdí.

Zbytek třídy bude muset:

  • Mít roušky po celou dobu výuky
  • Testovat se ráno před začátkem vyučování
  • Vynechat předměty společné s jinou třídou
  • Nebude moct zpívat a cvičit

Ředitelka ZŠ Žižkov Alena Kotrbová však upozorňuje, že někdy kontrolní PCR testy trvají i dva tři dny. Tyto dva rozdílné protikoronavirové režimy se tudíž mohou překrývat.

Oslovení ředitelé by uvítali jednotná opatření oba dva dny, kdy se ve školách testuje na koronavirus. Navíc informace prý dostávají pozdě a ne vždy jsou jednoznačné. „K některým detailnostem jsem se propracoval až v pondělí odpoledne, kdy jsem si k tomu stáhl ještě jiné texty,“ přiznal zástupce ředitelky pražské ZŠ Pod Marjánkou Jaroslav Štercl.

Právě tato škola, stejně jako některé jiné, se vydala přísnější cestou už v pondělí právě proto, že jim informace z resortu zdravotnictví nebyly jasné. „Ten text byl nejednoznačný, proto jsme se rozhodli pro přísnější opatření a dětem jsme v pondělí pro jistotu dali roušky,“ doplnil Štercl.

A co se bude dít, pokud pozitivní výsledek testu potvrdí i kontrolní PCR? To ministerstvo zdravotnictví nechává na krajských hygienických stanicích. Jednotný postup prý pro takový případ nemá. „Každá hygiena to bude řešit podle sebe, třeba i podle toho, kolik těch kontrolních PCR testů bude pozitivních,“ uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Více informací najdete na https://www.edu.cz/informace-msmt-ke-zmenam-v-mimoradnych-opatrenich-ministerstva-zdravotnictvi-s-ucinnosti-od-3-1-2022-pro-skoly-a-skolska-zarizeni/#1-.

Tagy: