Posmrtná pocta pro legendárního Kobeho. Na místě, kde zemřel, každý rok vztyčí sochu

Na legendárního amerického basketbalistu Kobeho Bryanta a jeho dceru Giannu, kteří před dvěma lety zemřeli při havárii vrtulníku, vzpomínají lidé dodnes. Důkazem budiž jejich nově odhalená socha na kopci poblíž města Calabasas u Los Angeles. Na místo, kde v roce 2020 zahynuli, nyní proudí davy jeho fanoušků.

Za sousoším stojí sochař Dan Medina. Ten uvedl, že ji postavil právě proto, aby „navždy vzdal hold“ slavnému basketbalistovi, ale také dalším osmi lidem, kteří při havárii vrtulníku v lednu 2020 zahynuli. Mezi nimi byla i jedna z Bryantových dcer Gianna. Sousoší bylo odhaleno přesně dva roky od tragické události.

„Hrdinové odchází a přichází, ale legendy jsou navždy,“ poznamenal při odhalení sochy Bryanta a jeho dcery autor Medina. S umístěním je tu ale háček. Sochař se nechal slyšet, že na místě smutné události nezůstane. Jeho úmyslem je ji na vrcholku pohoří u Calabasu ponechat pouze v den výročí a poté ji stáhnout. A takto to činit každý rok.

Socha není v životní velikosti, ale i takovou má Medina v plánu. Už na ní podle svých slov začal pracovat a má ji prý z 90 procent dokončenou. Má mít zhruba dva metry, tedy takřka totožně, kolik měřil Bryant (podle oficiálních údajů NBA 198 cm).

Na odhalení sochy dorazily desítky fanoušků basketbalového génia, který celou svou hráčskou kariéru spojil s místními Los Angeles Lakers. Jeho památku uctívaly pokládáním jedné květiny za druhou.

Smrt po chybě pilota

Bryant působil v dresu LA Lakers mezi lety 1996 až 2016. S týmem hned pětkrát ovládl NBA a v roce 2008 se stal nejužitečnějším hráčem ligy. Takřka po celou kariéru patřil k ozdobám soutěže a pravidelně se účastnil All-star game. Už během kariéry byl označován za jednoho z nejlepších basketbalistů historie a ikonu svého sportu. Na svém kontě měl dvě zlaté medaile z olympijských her.

Jeho život vyhasl 26. ledna 2020 při nehodě vrtulníku poblíž Los Angeles. Společně s dcerou Giannou byl na palubě vrtulníku s dalšími sedmi lidmi a zřídil se u pohoří u města Calabasas. Vyšetřování dospělo k závěru, že za havárií stála chyba pilota.

Tagy: