Požár domu v náročném terénu si vyžádal oběti. Hasiče ohrožovalo i vysoké napětí

Tragická nehoda s ještě tragičtějším průběhem

Při požáru domu v obci Ohrazenice na Příbramsku dnes v noci zemřel muž, další čtyři lidé se zranili. Škoda činí 3 miliony korun. Příčina požáru zatím není známá, celý případ zatím vyšetřuje policie.

Podle informací na stránkách příbramských hasičů vyslal operační důstojník k události profesionální jednotky z Hořovic a Příbrami a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Jince a Ohrazenice. Vzápětí volající oznámil, že nehoří trafostanice, ale požárem je zasažen rodinný dům, ve kterém údajně zůstala jedna osoba, ostatní obyvatelé už měli být venku.

Po příjezdu první jednotky náročnějším terénem na severovýchodním okraji CHKO Brdy bylo upřesněno, že jde o rozsáhlý požár dvoupodlažní rodinné usedlosti, kdy se požár z přízemí rozšířil i do podkroví, kde hasiči nalezli pohřešovanou osobu, kterou vynesli ven a předali zdravotnické záchranné službě. Přes veškerou snahu záchranářů se muže nepodařilo resuscitovat. Další čtyři lidé byli po ošetření převezeni do nemocnic, dva s popáleninami a dva s řeznými ranami od skla.

V těsné blízkosti hořící usedlosti se nacházel další objekt. Kvůli rozsahu požáru hrozilo přeskočení plamenů. Proto se hasiči zaměřili nejen na hasební práce, ale i na chránění sousedního domu. Velitel zásahu si vyžádal posily a vyhlásil druhý stupeň požárního poplachu, zároveň potřeboval i pomoc člena týmu posttraumatické péče.

Na pomoc přispěchali i dobrovolní hasiči

Operační středisko vyslalo do Ohrazenic dobrovolné jednotky obcí Čenkov, Hostomice, Kotopeky, Lhotka u Lochovic a Lochovice. Poblíž bylo vysoké napětí, proto musela být přivolána i pohotovostní četa rozvodných závodů, aby byla zajištěna bezpečnost zasahujících hasičů.

Požár se podařilo lokalizovat krátce po půl čtvrté. Celý zásah probíhal v dýchací technice a kvůli velké spotřebě dojel na místo i protiplynový automobil s náhradními tlakovými lahvemi. Po lokalizaci začaly některé dobrovolné jednotky postupně odjíždět na základny. Deset minut po šesté hodině ranní bylo požářiště zkontrolováno a s ohlášenou likvidací požáru předáno na dohlídku do 16 hodin místní ohrazenické jednotce.

Na objasnění příčiny vzniku požáru spolupracuje vyšetřovatel HZS Středočeského kraje s kriminální policií. Výše škody byla stanovena na tři miliony korun.

Tagy:
zranění Policie ČR požár oheň dům zprávy mrtvý muž Hořovice požár Příbram rodinný dům Příbramsko Jince okres Příbram sbor dobrovolných hasičů Ohrazenice Lochovice CHKO Brdy