Plameny ničí Sardinii. Požáry už sežehly plochu více než 20 tisíc fotbalových hřišť

Italská vláda požádala Evropskou unii o pomoc s hašením lesních požárů na Sardinii, které tam vypukly v sobotu a dosud zničily na 20 tisíc hektarů porostu. Evakuováno kvůli nim muselo být na 1 500 lidí, informovala v pondělí agentura ANSA. S lesními požáry od soboty bojují hasiči také na severovýchodě Španělska.

Plameny na západě Sardinie poškodily řadu domů, zničily zemědělskou půdu a zabily hospodářská zvířata. Zatím ale zřejmě nikoho nezranily. Příčiny vzniku rozsáhlých požárů vyšetřuje policie.

„Může se stát třeba to, že někdo vyhodí sklo z auta a při teplotách, které na Sardinii jsou, sklo začne fungovat jako lupa a nějaký úsek zapálí. Tím, že na Sardinii je často vítr, známý jako mistral, oheň se strašně rychle rozfouká,“ řekl CNN Prima NEWS spolupracovník cestovní kanceláře Eduard Kugler.

Šéf regionální sardinské vlády Christian Solinas v oblasti vyhlásil nouzový stav. Na vyčíslení škod je podle něj ještě příliš brzy. Podle sdružení zemědělců si ale obnova porostů vyžádá nejméně 15 let. Podle starostů měst v oblasti, kde zuří požár, se ohně podařilo dostat pod kontrolu. „Situace je ale stále velice nejistá,“ řekl agentuře AGI starosta městečka Scano Montiferro, odkud bylo evakuováno na 400 obyvatel.

Požáry řádí i v Řecku a Španělsku

Po dvou letadlech na boje s požáry poskytlo Itálii Řecko i Francie. Právě je jednou z dalších postižených zemí – za posledních 24 hodin zaznamenali hasiči na 50 ohnisek. Úřady očekávají další zhoršení v průběhu tohoto týdne, kdy do země začne proudit velice teplý vzduch z Afriky, což povede ke zvýšení teplot. Premiér Kyriakos Mitsotakis uvedl, že srpen zůstává z hlediska požárů „velice obtížným měsícem“ a vyzval k maximální obezřetnosti.

S největším lesním požárem letošního léta bojuje Katalánsko na severovýchodě Španělska, kde se hasičům podařilo ohraničit 80 procent hořící oblasti, aby se požár dál nešířil. Požár vypukl v sobotu odpoledne asi 60 kilometrů západně od Barcelony a evakuováno kvůli němu muselo být na 200 lidí z okolí. Oheň zničil na 1400 hektarů lesa.

Další rozsáhlý požár zasáhl okolí města Lietor v regionu Kastilie-La Mancha. Oheň během víkendu zničil na 2 500 hektarů lesa a hospodářské půdy a nyní je pod kontrolou, uvedla agentura Reuters.

Tagy: