reklama

Plameny ničí Sardinii. Požáry už sežehly plochu více než 20 tisíc fotbalových hřišť

Italská vláda požádala Evropskou unii o pomoc s hašením lesních požárů na Sardinii, které tam vypukly v sobotu a dosud zničily na 20 tisíc hektarů porostu. Evakuováno kvůli nim muselo být na 1 500 lidí, informovala v pondělí agentura ANSA. S lesními požáry od soboty bojují hasiči také na severovýchodě Španělska.

reklama

Plameny na západě Sardinie poškodily řadu domů, zničily zemědělskou půdu a zabily hospodářská zvířata. Zatím ale zřejmě nikoho nezranily. Příčiny vzniku rozsáhlých požárů vyšetřuje policie.

„Může se stát třeba to, že někdo vyhodí sklo z auta a při teplotách, které na Sardinii jsou, sklo začne fungovat jako lupa a nějaký úsek zapálí. Tím, že na Sardinii je často vítr, známý jako mistral, oheň se strašně rychle rozfouká,“ řekl CNN Prima NEWS spolupracovník cestovní kanceláře Eduard Kugler.

Šéf regionální sardinské vlády Christian Solinas v oblasti vyhlásil nouzový stav. Na vyčíslení škod je podle něj ještě příliš brzy. Podle sdružení zemědělců si ale obnova porostů vyžádá nejméně 15 let. Podle starostů měst v oblasti, kde zuří požár, se ohně podařilo dostat pod kontrolu. „Situace je ale stále velice nejistá,“ řekl agentuře AGI starosta městečka Scano Montiferro, odkud bylo evakuováno na 400 obyvatel.

Požáry řádí i v Řecku a Španělsku

Po dvou letadlech na boje s požáry poskytlo Itálii Řecko i Francie. Právě je jednou z dalších postižených zemí – za posledních 24 hodin zaznamenali hasiči na 50 ohnisek. Úřady očekávají další zhoršení v průběhu tohoto týdne, kdy do země začne proudit velice teplý vzduch z Afriky, což povede ke zvýšení teplot. Premiér Kyriakos Mitsotakis uvedl, že srpen zůstává z hlediska požárů „velice obtížným měsícem“ a vyzval k maximální obezřetnosti.

S největším lesním požárem letošního léta bojuje Katalánsko na severovýchodě Španělska, kde se hasičům podařilo ohraničit 80 procent hořící oblasti, aby se požár dál nešířil. Požár vypukl v sobotu odpoledne asi 60 kilometrů západně od Barcelony a evakuováno kvůli němu muselo být na 200 lidí z okolí. Oheň zničil na 1400 hektarů lesa.

Další rozsáhlý požár zasáhl okolí města Lietor v regionu Kastilie-La Mancha. Oheň během víkendu zničil na 2 500 hektarů lesa a hospodářské půdy a nyní je pod kontrolou, uvedla agentura Reuters.

Tagy:

Hlavní zprávy

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie
Koronavirus

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie

Krátce před říjnovými volbami se vzedmula další vlna odporu vůči premiéru Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Nyní s kampaní proti současnému předsedovi vlády přišel spolek Neschopnost zabíjí, který připomíná kroky vlády v době pandemie koronaviru. Kritizuje Babišovo chaotické chování, zhroucení Chytré karantény, špatnou komunikaci či nesmyslná opatření. K tomu spolek přichází s příběhy lidí, kteří kvůli koronaviru přišli o své blízké. Redakce CNN Prima NEWS požádala o vyjádření i premiéra, na nějž kampaň míří. Ten však na žádost nereagoval.

Porušuje Babiš zákon? Černošický úřad má o ovládání médií jasno, rozhodnutí ale tají

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval ve středu na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International (TI), podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Drsná rvačka v nechvalně známém Molenbeeku: Muž zmlátil pět policistů, vzdal se zásahovce

Incident, který se jen tak nevidí, se odehrál v nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek. Během kontroly špatně parkujícího vozidla se policisté dostali do konfliktu s agresivním řidičem. Muž pět strážců zákona zranil, z toho tři vážně. Fyzicky dobře vybaveného násilníka musela zpacifikovat až zásahová jednotka. A důvod jeho řádění? Prý neštěstí v lásce.

Co předcházelo sebevraždě hokejisty Prokopa? Partnerka udělala rázný krok a odjela

Co přesně stálo za odchodem mladého hokejisty Tomáše Prokopa? Nad tím si láme hlavu řada jeho známých, kolegů. Jak potvrdil mluvčí klubu Motor České Budějovice, šlo o nešťastnou lásku. Že spolu už netvoří pár dokazují i sociální sítě jeho přítelkyně Adély, která smrt bývalého partnera těžce nese. Mohl být motivem jeho sebevraždy opravdu rozchod?

Skočil spoluvězni koleny na hlavu. Když vyšel na svobodu, putoval vzápětí do vazby

Policisté a soudy v Královéhradeckém kraji se potýkají s agresivním recidivistou. Pětatřicetiletý muž byl odsouzen už dvanáctkrát a ve vězení strávil celkově 15 let. Naposledy byl propuštěn v úterý, ale hned ho zadrželi policisté a ve středu skončil u soudu. Ten ho poslal do vazby, aby nemohl utéct. Kvůli pokusu o vraždu spoluvězně, kterému skočil koleny na hlavu, může recidivista strávit za mřížemi dalších 18 let.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama