reklama

Pozdvižení v aukční síni: Podle Gottové se do ní dostal falzifikát manželova díla

Vdova po Karlu Gottovi má obavy, že někdo chce zneužít jméno jejího manžela. Další z jeho obrazů měl jít do dražby, konkrétně dílo s názvem Kytice růží. Ukázalo se ale, že pravost malby je velmi nejistá. Majitel obrazu zůstává v anonymitě, majitel aukční síně má koronavirus a zpochybňovaný obraz se znovu prověřuje.

reklama

Obraz Kytice růží měl Karel Gott namalovat v roce 1981, ale zpěvákova vdova jeho pravost nyní zpochybňuje. „Paní Gottová si není vědoma toho, že by její muž takový obraz namaloval,“ potvrdila spekulace tisková mluvčí rodiny Gottových Aneta Stolzová.

K tématu

„Není to vůbec jeho styl malování a podpis je naprosto odlišný,“ upozornila Stolzová na podezřelé odlišnosti. Aukční síň, která Gottův obraz nabízela, si na dotaz deníku Blesk byla jeho pravostí jistá.

„Dílo jsme zcela zodpovědně posoudili a jde bezpochyby o Mistrův obraz z roku 1981,“ vyjádřil se k věci majitel aukční síně Jaroslav Jakubec.

„Jediné, co by k tomu paní Gottová chtěla říct, je to, že je s politováním, když někdo podvodně a neuctivě zneužívá jméno Karel Gott. A proto věříme, že spravedlnosti bude učiněno za dost,“ dodala k záležitosti Aneta Stolzová.

Je možné, že se falza mohou objevovat.

Obraz je nyní z aukce stažen. Každá aukční síň má vlastní pravidla pro přijetí díla do aukce. Na falzifikáty si ale všechny dávají velký pozor. „Obrazy Karla Gotta musí splňovat zakladní parametry. Majitel musí přesně doložit jeho původ a musí být opravdu přesvědčivý,“ řekl historik umění Milan Dospěl z aukční síně, ve které už v minulosti obrazy Mistra byly.

„Máme specialisty, se kterými obrazy Karla Gotta konzultujeme, a ten obraz je ošetřený na mnoha úrovních. Je možné, že se falza mohou objevovat, ale proces přijímání je velice přísný,“ vysvětlil historik umění.

Majitel obrazu Kytice růží zůstává nadále v anonymitě a aukční síň si nechala vytvořit další posudky. Očekává se, že k pravosti obrazu vydá tiskové prohlášení. „Majitel aukční síně  Jaroslav Jakubec v současné době bojuje spolu s manželkou s nemocí COVID-19. Jakmile mu to zdravotní stav dovolí, k celé situaci se vyjádří,“ sdělil mediální zástupce společnosti Jiří Haramul.

Kde se obraz Kytice růží vzal? Podívejte se na úterní reportáž:

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček

Musíme si dupnout, vztahy s Rusy se zhorší, ale nemůžeme s nimi přestat komunikovat. Bývalí ministři zahraničí Tomáš Petříček a Cyril Svoboda se shodují, že Česko by mělo kontaktovat spojence v Evropské unii nebo NATO. Reagovali tak na podezření, že Rusko stojí za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích. Petříček přiznal, že jako šéf diplomacie o ruských aktivitách věděl. Podle dalšího exministra zahraničí Karla Schwarzenberga si „musíme dupnout“.

Vrbětice rozpoutaly střet o Rusko. Češi se na sociálních sítích o kauze dohadují
reklama
reklama
Pohřeb prince Philipa skončil. Rakev s ostatky byla uložena v kapli svatého Jiří

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Možné zapojení Ruska do Vrbětic může ovlivnit tendr na Dukovany, připustil Havlíček
Neviděli jste je? Dva Rusové stojí za výbuchem ve Vrběticích i otravou Skripala
Další články
reklama
reklama