reklama

Pozdvižení v aukční síni: Podle Gottové se do ní dostal falzifikát manželova díla

Vdova po Karlu Gottovi má obavy, že někdo chce zneužít jméno jejího manžela. Další z jeho obrazů měl jít do dražby, konkrétně dílo s názvem Kytice růží. Ukázalo se ale, že pravost malby je velmi nejistá. Majitel obrazu zůstává v anonymitě, majitel aukční síně má koronavirus a zpochybňovaný obraz se znovu prověřuje.

reklama

Obraz Kytice růží měl Karel Gott namalovat v roce 1981, ale zpěvákova vdova jeho pravost nyní zpochybňuje. „Paní Gottová si není vědoma toho, že by její muž takový obraz namaloval,“ potvrdila spekulace tisková mluvčí rodiny Gottových Aneta Stolzová.

„Není to vůbec jeho styl malování a podpis je naprosto odlišný,“ upozornila Stolzová na podezřelé odlišnosti. Aukční síň, která Gottův obraz nabízela, si na dotaz deníku Blesk byla jeho pravostí jistá.

„Dílo jsme zcela zodpovědně posoudili a jde bezpochyby o Mistrův obraz z roku 1981,“ vyjádřil se k věci majitel aukční síně Jaroslav Jakubec.

„Jediné, co by k tomu paní Gottová chtěla říct, je to, že je s politováním, když někdo podvodně a neuctivě zneužívá jméno Karel Gott. A proto věříme, že spravedlnosti bude učiněno za dost,“ dodala k záležitosti Aneta Stolzová.

Je možné, že se falza mohou objevovat.

Obraz je nyní z aukce stažen. Každá aukční síň má vlastní pravidla pro přijetí díla do aukce. Na falzifikáty si ale všechny dávají velký pozor. „Obrazy Karla Gotta musí splňovat zakladní parametry. Majitel musí přesně doložit jeho původ a musí být opravdu přesvědčivý,“ řekl historik umění Milan Dospěl z aukční síně, ve které už v minulosti obrazy Mistra byly.

„Máme specialisty, se kterými obrazy Karla Gotta konzultujeme, a ten obraz je ošetřený na mnoha úrovních. Je možné, že se falza mohou objevovat, ale proces přijímání je velice přísný,“ vysvětlil historik umění.

Majitel obrazu Kytice růží zůstává nadále v anonymitě a aukční síň si nechala vytvořit další posudky. Očekává se, že k pravosti obrazu vydá tiskové prohlášení. „Majitel aukční síně  Jaroslav Jakubec v současné době bojuje spolu s manželkou s nemocí COVID-19. Jakmile mu to zdravotní stav dovolí, k celé situaci se vyjádří,“ sdělil mediální zástupce společnosti Jiří Haramul.

Kde se obraz Kytice růží vzal? Podívejte se na úterní reportáž:

Tagy:
KOMENTÁŘ: Ruce vzhůru, kontrola. Jak buldozer Maláčová hraje předvolební divadlo
Názory

KOMENTÁŘ: Ruce vzhůru, kontrola. Jak buldozer Maláčová hraje předvolební divadlo

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) je přesvědčena, že v tuzemských firmách panuje otrokářství, šikana a/nebo zastrašování. Vydala se proto do českých „bavlníkových“ továren na kontrolu, aby dala najevo, kdo je v téhle zemi pánem. Sice nic nevyřešila, ale média jí byla plná. A o to zřejmě dodýchávající sociální demokracii před volbami jde. Bude to však ke vstupu do Sněmovny stačit?

Čeští lékaři už aplikovali přes 10 milionů dávek očkování proti covidu. Čísla klesají

Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku očkování proti onemocnění COVID-19 přes deset milionů dávek vakcíny, k pondělnímu večeru jich ministerstvo zdravotnictví eviduje 10 064 380. V zemi se začalo očkovat na konci loňského prosince, ukončené očkování mělo k pondělku přes 4,6 milionu lidí. V pondělí v Česku přibylo 206 potvrzených případů koronaviru, zhruba o desítku méně než předchozí pondělí. Počty nově nakažených klesají v mezitýdenním srovnání devět dní po sobě.

reklama

Domácí zpravodajství

Kubek: Ještě je čas, očkujte se. Pokud se epidemie rozjede, budou umírat neočkovaní

„Pokud přijde na podzim další vlna epidemie koronaviru, budou zbytečně umírat ti, kteří se nenechali naočkovat,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory Milan Kubek. Dodal, že když se do vakcinace nyní „šlápne“, mohla by Česká republika na podzim dosáhnout alespoň 70procentní proočkovanosti. Podle imunologa Zdeňka Hostomského navíc neexistuje logisticky snadný způsob, jak ve velkém měřit hladiny protilátek a míru imunity, které by třeba pomohly vyjmout některé lidi z pravidelného testování.

Na Děčínsku udeřily silné bouřky. Voda natekla do sklepů, uvěznila i auto pod viaduktem

Bouře a déšť zaměstnávají od odpoledne hasiče v Děčíně, kteří za dvě hodiny vyjeli k více než 20 událostem. Voda natekla do sklepů na několika místech ve městě, v ulici U Koupaliště zatopila viadukt. V Boleticích nad Labem, části Děčína, spadly dva stromy na vozovku. Lidé nahlásili také vodu v panelovém domě. Na Twitteru to uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

reklama