Pozor na silnou ledovku, meteorologové varují před úrazy i nehodami. Kde hrozí nebezpečí?

Na Českomoravské vrchovině a v Podkrušnohoří se od úterního odpoledne do půlnoci může při mrznoucím dešti tvořit silná ledovka. Lidé by v těchto regionech měli vycházet ven a jezdit autem jen v nezbytně nutných případech. Ve velké části země se může až do středečního poledne objevit slabší, méně nebezpečná ledovka. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Varování před silnou ledovkou platí od 16:00 do půlnoci pro Kraj Vysočina, oblasti Dačice a Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji a celý Ústecký kraj s výjimkou Děčínska. Ledovka by se měla prozatím vyhnout velké části západních a jižních Čech a většině území Zlínského kraje.

Při ledovce musejí být maximálně opatrní řidiči i chodci, roste riziko úrazů a nehod. Meteorologové upozornili, že mohou nastat také výpadky v dodávkách elektřiny, zásobování či zdravotnických služeb, mohou se lámat namrzlé větve stromů.

Ledovka je průvodním jevem mrznoucího deště nebo mrholení. Vzniká v případech, kdy prší na prochlazenou zem, větve stromů, elektrická vedení a podobně. Vodní kapky se po dopadu rozlijí po povrchu, okamžitě mrznou a vytvářejí průhlednou vrstvu ledu s hladkým povrchem. Na rozdíl od náledí bývá ledovka čirá a mnohdy naprosto hladká. Vzniká nejen na cestách, ale i na větvích či sloupech.

👩‍🎨 Dnešní, z pohledu srážek velmi pestré, počasí vybízí k troše malířské abstrakce. Na mapách přinášíme přehled...

Posted by Český hydrometeorologický ústav on Monday, December 27, 2021

Tagy: