reklama

Smog a koncem týdne výrazné oteplení. Kvůli ledovce by starší lidé měli omezit vycházky

V úterý se počasí nezlepší, meteorologové varují před mrznoucím deštěm i náledím. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) tak vydal výstrahu před ledovkou. Lidé mají chodit opatrně a hrozí i nehody na silnicích. V Moravskoslezském kraji navíc zůstává v platnosti varování před smogovou situací. Koncem týdne by se ale mělo výrazně oteplit, teploty se vyšplhají až ke 13 °C.

reklama

V úterý má být podle meteorologů zataženo až oblačno, v severovýchodní polovině území v noci a ráno i polojasno. V západní polovině Čech má zpočátku dne místy pršet nebo sněžit. Odpoledne a večer už bude pršet na většině území Čech. Nad 1 000 m mohou být srážky i sněhové. Na severovýchodě Čech, Moravě a ve Slezsku mají být podle ČHMÚ srážky smíšené nebo sněhové.

Nejnižší noční teploty klesnou k −1 až −6 °C, zejména v severovýchodní polovině území ojediněle až k −9 °C. Nejvyšší denní teploty dosáhnou −2 až 3 °C, na jihozápadě až 6 °C. V 1 000 m na horách bude kolem −1 °C, na Šumavě až 3 °C. Vát bude slabý proměnlivý nebo jihovýchodní vítr do 4 m/s, později většinou mírný jižní až jihozápadní 3 až 7 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách na severu a severovýchodě kolem 20 m/s (70 km/h).

Meteorologové varují, že při mrznoucím dešti se bude vytvářet ledovka. A tak vydali výstrahu, která platí od úterý od 14 hodin do středy do 12 hodin. Lidem hrozí úrazy při uklouznutí i problémy v dopravě a zvýšená nehodovost.

„Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Také by měli počítat s prodloužením doby jízdy,“ uvádí meteorologové na svém webu.

Smog v Moravskoslezském kraji

V Moravskoslezském kraji navíc přetrvávají zhoršené rozptylové podmínky. V části regionu zůstává v platnosti výstraha kvůli smogové situaci. Tu meteorologové kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu v ovzduší vyhlásili z neděle na pondělí. Na měřicích stanicích je překročen imisní limit pro polétavý prach, který je 50 mikrogramů na metr krychlový.

Smogová situace v kraji platí pro oblast Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka. Lidé by se tam při pobytu venku měli zdržet zvýšené fyzické zátěže, během níž by intenzivněji dýchali. Doporučení platí zejména pro lidi s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starší lidi a malé děti.

Zároveň je podle meteorologů vhodné dát přednost cestování městskou hromadnou dopravou. Kvalitu ovzduší v regionu ovlivňuje několik faktorů. Kromě geografické polohy a povětrnostních podmínek hraje velkou roli hromadění zplodin z průmyslových zdrojů, lokálních topenišť, z dopravy a velkou měrou hlavně v zimních měsících přenos emisí z Polska.

Výrazné oteplení

I středa má být podle ČHMÚ zatažená až oblačná s občasným deštěm. V severovýchodních Čechách a na Moravě zpočátku budou srážky mrznoucí nebo sněhové. Nejnižší noční teploty klesnou k 1 až −3 °C, v Čechách bude místy kolem 3 °C. Nejvyšší denní teploty vystoupají ke 4 až 8 °C, na severu a východě místy ke 2 °C. Vát bude mírný jihozápadní až západní vítr 3 až 7 m/s. Na severovýchodě Čech a na Moravě slabý vítr 1 až 4 m/s.

Zataženo až oblačno s občasným deštěm Česko čeká podle meteorologů i ve čtvrtek, začne se ale oteplovat. Nejnižší noční teploty klesnou pouze k 6 až 2 °C, na severovýchodě Čech a na Moravě místy k 1 °C. Nejvyšší denní teploty naopak vyšplhají k 9 až 13 °C, na severovýchodě Čech a na východě Moravy bude místy kolem 5 °C. Vát bude mírný západní vítr 3 až 7 m/s, na severovýchodě Čech a na Moravě místy slabý proměnlivý vítr do 3 m/s.

V pátek se počasí zlepší. Srážky začnou ustávat a ubyde i oblačnosti. Nejnižší noční teploty klesnou k 11 až 7 °C, na severovýchodě a východě místy ke 3 °C. Nejvyšší denní teploty dosáhnou 10 až 14 °C, na severovýchodě a východě místy kolem 8 °C. Vát bude mírný západní vítr 3 až 7 m/s, místy v nárazech kolem 15 m/s.

Tepleji má být i o víkendu. V sobotu mají být nejnižší noční teploty 9 až 5 °C, při slabším větru až 2 °C. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 7 až 11 °C. Ojediněle se obleví mlhy. Vát bude mírný západní až severozápadní vítr 3 až 7 m/s.

Od neděle do úterý bude podle meteorologů polojasno až oblačno, místy mlhy nebo zataženo nízkou oblačností. Postupně bude na většině území pršet, na horách bude déšť kombinovaný se sněhem. Teploty se zase vrátí k bodu mrazu. Nejnižší noční teploty klesnou na 4 až 0 °C, při zmenšené oblačnosti bude místy až −3 °C. Nejvyšší denní teploty vystoupají k 4 až 9 °C.

Tagy:

Hlavní zprávy

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme
Finance

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) de facto odmítá výsledky studie think-tanku IDEA, která mu vymezuje jen velmi malý prostor k hledání úspor ve výdajích státu. Pokud tedy vláda nebude chtít omezit výdaje, jako jsou důchody, jiné sociální dávky nebo platy učitelů. „S růstem mandatorních výdajů v rozpočtu na rok 2022 nic nenaděláme. Důchody jsme připraveni ze zákona valorizovat mimořádně,“ uvedl Stanjura v reakci na otázky redakce CNN Prima NEWS, kde chce nalézt klíčové úspory. Rozpočet na letošní rok by mohl platit od 1. dubna, odhadl.

Piráti nám závidí počet věřících. Svým útokem nahánějí voliče komunistů, míní Czendlik

Za slovy pražského radního Adama Zábranského (Piráti), kterými oslavuje úbytek Čechů hlásících se ke katolické církvi, může být závist. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl kněz Zbigniew Czendlik. Podle něj by si Zábranský nejspíš přál, aby více než 700 tisíc lidí, kteří se nyní podle sčítání lidu hlásí k římskokatolické církvi, přidalo právě k jeho Pirátům.

Co víc můžeme udělat? Šéf české olympijské výpravy Doktor k marné snaze o dokonalost

Rozhovor ukončil se slovy „držte pěsti“. Šéf české olympijské výpravy Martin Doktor si je dobře vědom toho, že sportovci chystající se na zimní hry do Pekingu jsou kvůli současné pandemické situaci ve velkém ohrožení. Ví, že přepravit olympioniky do Číny a zase zpět bez jediné komplikace je téměř „mission impossible“. „Kdo si myslí, že má recept na to, jak to udělat, sem s ním,“ uvádí v rozhovoru pro CNN Prima NEWS dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra financí Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

Hlupáci šíří nesmysly a sprej na covid. Co padlo v hádce Kubka s lékařem olympioniků

V pořadu Co Čech, to politik! došlo k velmi ostrému názorovému střetu mezi prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a lékařem Vlastimilem Voráčkem. Jeho jméno se skloňovalo kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců covidem během loňského letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala z této debaty nejzajímavější výroky.

Už třetí žena tvrdí, že ji obtěžoval Trávníček: Bylo mi 15, jeho pohádky nesnesu

Již třetí žena se médiím svěřila s údajným sexuálním obtěžováním ze strany herce Pavla Trávníčka. Ten ji měl podle Seznam Zpráv jako nezletilou nalákat do své šatny. Ženě ale pomohla náhoda. Svojí zpovědí chce pomoci dalším obětem s podobnou zkušeností. Trávníček se již dříve proti podobným nařčením prostřednictvím svého právníka ostře ohradil. Pohrozil, že se bude proti těmto „nehorázným útokům“ bránit.

reklama

Domácí zpravodajství

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Lidí, kteří měli kvalitní imunitní systém, jsou dnes plné hřbitovy, hájí Kubek vakcínu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do lékaře Vlastimila Voráčka za jeho přístup k očkování proti covidu. Známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, totiž v pořadu Co Čech, to politik! zmínil, že vakcínu odmítl, protože má prý kvalitní imunitní systém.

reklama