reklama

Praha přejmenuje náměstí, kde sídlí ruská ambasáda, na náměstí Borise Němcova

Náměstí Pod Kaštany dostane nově jméno po zavražděném ruském politikovi, který kritizoval Putinův režim, Borisi Němcovi.

reklama

Náměstí Pod Kaštany v Praze 6, kde sídlí mimo jiné ruská ambasáda, bude přejmenováno po zavražděném ruském opozičním politikovi na náměstí Borise Němcova. Na dnešním jednání to schválila rada hlavního města.

Návrh přednesl primátor Zdeněk Hřib, kterého podpořili jeho koaliční partneři z TOP 09 a Praha Sobě. Vedení Prahy chce náměstí symbolicky přejmenovat v den pátého výročí vraždy, tedy 27. února.

Požadavek na přejmenování náměstí Pod Kaštany na jméno ruského opozičního politika se datuje už do roku 2016. Přesně jeden rok po vraždě Borise Němcova vznikla v České republice petice, která má už čtyři a půl tisíce podpisů.

„Jeho osud se stal jak symbolem boje za demokracii v Rusku, tak symbolem ohavnosti Putinova autoritářského režimu. Jako občané České republiky se domníváme, že je na místě, aby naše republika a její hlavní město vyjádřily Borisi Němcovovi úctu a čest jeho památce,“ tvrdí autoři petice, v jejichž čele stojí zastupitel z Prahy 4 Petr Kutílek (Zelení).

K tématu

Přejmenování má být gestem směrem k současné politické situaci v Rusku a vyjádřením solidarity s ruskou opozicí.

Zavražděný kritik

Boris Němcov byl ruský politik, který působil v letech 1997–1999 jako vicepremiér Ruské federace v době, kdy byl prezidentem země Boris Jelcin. Ještě předtím, v letech 1991–1997, byl guvernérem Nižného Novgorodu.

Později se stal kritikem Putinova režimu. Poté, co v roce 2003 opustil parlament, organizoval pouliční protesty.

V únoru 2015 byl Němcov zavražděn. Když přecházel most, odkud lze dohlédnout na sídlo ruského prezidenta, vypálil na něj střelec z projíždějícího auta čtyři rány. Němcov asi o dva týdny dříve vyjádřil v rozhovoru obavy, že ho nechá režim zabít. Putin vraždu odsoudil. Kdo vrahy najal, se zatím nepodařilo vypátrat.

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama