reklama

Praha přejmenuje náměstí, kde sídlí ruská ambasáda, na náměstí Borise Němcova

Náměstí Pod Kaštany dostane nově jméno po zavražděném ruském politikovi, který kritizoval Putinův režim, Borisi Němcovi.

reklama

Náměstí Pod Kaštany v Praze 6, kde sídlí mimo jiné ruská ambasáda, bude přejmenováno po zavražděném ruském opozičním politikovi na náměstí Borise Němcova. Na dnešním jednání to schválila rada hlavního města.

Návrh přednesl primátor Zdeněk Hřib, kterého podpořili jeho koaliční partneři z TOP 09 a Praha Sobě. Vedení Prahy chce náměstí symbolicky přejmenovat v den pátého výročí vraždy, tedy 27. února.

Požadavek na přejmenování náměstí Pod Kaštany na jméno ruského opozičního politika se datuje už do roku 2016. Přesně jeden rok po vraždě Borise Němcova vznikla v České republice petice, která má už čtyři a půl tisíce podpisů.

„Jeho osud se stal jak symbolem boje za demokracii v Rusku, tak symbolem ohavnosti Putinova autoritářského režimu. Jako občané České republiky se domníváme, že je na místě, aby naše republika a její hlavní město vyjádřily Borisi Němcovovi úctu a čest jeho památce,“ tvrdí autoři petice, v jejichž čele stojí zastupitel z Prahy 4 Petr Kutílek (Zelení).

Přejmenování má být gestem směrem k současné politické situaci v Rusku a vyjádřením solidarity s ruskou opozicí.

Zavražděný kritik

Boris Němcov byl ruský politik, který působil v letech 1997–1999 jako vicepremiér Ruské federace v době, kdy byl prezidentem země Boris Jelcin. Ještě předtím, v letech 1991–1997, byl guvernérem Nižného Novgorodu.

Později se stal kritikem Putinova režimu. Poté, co v roce 2003 opustil parlament, organizoval pouliční protesty.

V únoru 2015 byl Němcov zavražděn. Když přecházel most, odkud lze dohlédnout na sídlo ruského prezidenta, vypálil na něj střelec z projíždějícího auta čtyři rány. Němcov asi o dva týdny dříve vyjádřil v rozhovoru obavy, že ho nechá režim zabít. Putin vraždu odsoudil. Kdo vrahy najal, se zatím nepodařilo vypátrat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Silné otřesy a mrak dýmu. Na Kanárech se probudila sopka a chrlí lávu, lidé prchají
Zahraničí

Silné otřesy a mrak dýmu. Na Kanárech se probudila sopka a chrlí lávu, lidé prchají

Na Kanárských ostrovech začala erupce sopky Cumbre Vieja. Podle televize RTVE ze sopky na ostrově La Palma stoupá sloup bílého a černého dýmu. Sopka chrlí také popel a lávu. Úřady nařídily evakuaci několik stovek lidí, již žijí v blízkosti vulkánu či mají problémy s pohybem. Podle odborníku není možné určit, jak dlouho bude erupce pokračovat. Na Kanarské ostrovy v neděli přijede španělský premiér Pedro Sánchez, který odložil cestu na Valné shromáždění OSN v New Yorku.

Klaus byl znovu v nemocnici. Po kontrole navštívil prezidenta Zemana
Václav Klaus

Klaus byl znovu v nemocnici. Po kontrole navštívil prezidenta Zemana

Bývalý prezident Václav Klaus v neděli navštívil Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN). Jeho mluvčí Petr Macinka uvedl, že tam Klaus zamířil na předem domluvenou kontrolu a při té příležitosti šel pozdravit současnou hlavu státu Miloše Zemana. Ten v nemocnici zůstává od úterý, podle Hradu kvůli dehydrataci a lehkému vyčerpání.

Zakopali válečnou sekeru? Petříček pomáhá Maláčové s kampaní ČSSD v Praze

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) během letákové kampaně v Praze využila pomoc bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Pro leckoho jde o velké překvapení. Petříček totiž v červnu opustil pražskou kandidátku strany, když zjistil, že její lídryní bude právě Maláčová. Ve vedení resortu zahraničí skončil poté, co jeho odvolání navrhl šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Papež upozornil na sexuální násilí Rudé armády, oběť z Česka bude blahořečena

Papež František při návštěvě Slovenska otevřel i temnou kapitolu z konce války, kdy postupující Rudá armáda hromadně znásilňovala ženy i nezletilé dívky. Svatý otec se v Košicích poklonil památce 16leté Anny Kolesárové, která se ruskému vojákovi odmítla poddat, a ten ji zastřelil. Vatikán aktuálně chystá i blahořečení oběti sexuálního násilí Rudé armády ze Sobotína na Šumpersku, čeští historikové se přitom tématu spíše vyhýbají.

reklama

Domácí zpravodajství

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama