reklama

Praha přejmenuje náměstí, kde sídlí ruská ambasáda, na náměstí Borise Němcova

Náměstí Pod Kaštany dostane nově jméno po zavražděném ruském politikovi, který kritizoval Putinův režim, Borisi Němcovi.

reklama

Náměstí Pod Kaštany v Praze 6, kde sídlí mimo jiné ruská ambasáda, bude přejmenováno po zavražděném ruském opozičním politikovi na náměstí Borise Němcova. Na dnešním jednání to schválila rada hlavního města.

Návrh přednesl primátor Zdeněk Hřib, kterého podpořili jeho koaliční partneři z TOP 09 a Praha Sobě. Vedení Prahy chce náměstí symbolicky přejmenovat v den pátého výročí vraždy, tedy 27. února.

Požadavek na přejmenování náměstí Pod Kaštany na jméno ruského opozičního politika se datuje už do roku 2016. Přesně jeden rok po vraždě Borise Němcova vznikla v České republice petice, která má už čtyři a půl tisíce podpisů.

„Jeho osud se stal jak symbolem boje za demokracii v Rusku, tak symbolem ohavnosti Putinova autoritářského režimu. Jako občané České republiky se domníváme, že je na místě, aby naše republika a její hlavní město vyjádřily Borisi Němcovovi úctu a čest jeho památce,“ tvrdí autoři petice, v jejichž čele stojí zastupitel z Prahy 4 Petr Kutílek (Zelení).

K tématu

Přejmenování má být gestem směrem k současné politické situaci v Rusku a vyjádřením solidarity s ruskou opozicí.

Zavražděný kritik

Boris Němcov byl ruský politik, který působil v letech 1997–1999 jako vicepremiér Ruské federace v době, kdy byl prezidentem země Boris Jelcin. Ještě předtím, v letech 1991–1997, byl guvernérem Nižného Novgorodu.

Později se stal kritikem Putinova režimu. Poté, co v roce 2003 opustil parlament, organizoval pouliční protesty.

V únoru 2015 byl Němcov zavražděn. Když přecházel most, odkud lze dohlédnout na sídlo ruského prezidenta, vypálil na něj střelec z projíždějícího auta čtyři rány. Němcov asi o dva týdny dříve vyjádřil v rozhovoru obavy, že ho nechá režim zabít. Putin vraždu odsoudil. Kdo vrahy najal, se zatím nepodařilo vypátrat.

Další hlavní zprávy

360°

Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí

Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí

Děti pod 12 let nejsou ohrožené koronavirem, neočkujme je, shodli se v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS biochemik Zdeněk Hostomský a chirurg Šimon Reich. Ten zdůraznil, že větší pravděpodobnost je, že se dítě utopí nebo zemře při autonehodě, než že se stane obětí nemoci COVID-19. Odborníci si také myslí, že by mladým mezi 16 a 18 lety měli dávat souhlas s vakcinací rodiče.

Anglie nedokázala vyzrát na Skoty. Díky ostrovní plichtě Češi nadále vedou skupinu
Dva mrtví po úniku nebezpečné látky z plzeňské čističky. Další dva jsou ve vážném stavu
Krvácející Schick opět udeřil. Proti Chorvatům vystřelil remízu, osmifinále je blízko
reklama
reklama
Nech se očkovat, vyzval Zeman Klause. Proti pofidérní nemoci ne, reagoval exprezident

Václav Klaus

Domácí zpravodajství

Dlouho jsi nebyl v Chile, řekl prezident Zeman a daroval Klausovi pero
Další články
reklama
reklama