reklama

Před 30 lety zavraždil půlroční holčičku. Teď chce pedofil na svobodu

Unesl půlroční holčičku, znásilnil ji a zavraždil. Jaroslav Oplištil si svůj trest za ohavný čin spáchaný v roce 1990 odseděl a skončil v léčebně. Znalci mu totiž diagnostikovali pedofilii s agresivními rysy. Z léčebny se ale teď chce dostat na svobodu. Soud tak znovu otevřel jeho případ a bude posuzovat, jestli není pro okolí nebezpečný.

reklama

Jednání u okresního soudu v Mladé Boleslavi začalo ve středu ráno. Nikdo z novinářů ale kvůli koronavirovým opatřením nebyl do budovy vpuštěn.

Půjde pedofil a vrah na svobodu?

„Podle mých informací to veřejné zasedání bylo odročeno z důvodu, že se nepodařil výslech znalce prostřednictvím videokonferenčního zařízení. Jinak byla provedena podstatná část dokazování, byl slyšen odsouzený, jeho ošetřující lékařka, byly provedeny listinné důkazy, ale bylo to, jak jsem řekl, nutné odročit,“ uvedl později mluvčí soudu.

Právě výslech znalce je pro Oplištilovo případné propuštění klíčový. Soud totiž muže v minulosti uznal vinným z únosu, znásilnění a vraždy miminka a odsoudil ho k maximálnímu možnému trestu na 25 let s vysvětlením, že jde o mimořádně nebezpečného člověka. Na další jednání a rozhodnutí soudu bude muž čekat v psychiatrické nemocnici Kosmonosy.

K tématu

Nový termín soudního jednání bude podle mluvčího soudu patrně v průběhu června, kdy by měl být vyslechnut znalec. Oplištil neúspěšně žádal o podmíněné propuštění z výkonu trestu už v minulosti. Soud mu ale nevyhověl.

Před 30 lety otřásl případ celým Československem

Jaroslav Oplištil po amnestii prezidenta Václava Havla začal pracoval v nemocnici jako sanitář na dětském oddělení, a to navzdory tomu, že muž byl dříve odsouzen na pět let za pohlavní zneužívání dětí.

Během služby 30. dubna 1990 se měl opít, a když večer procházel dětské oddělení, uslyšel z pokoje broukání sedmiměsíční Barborky. Ta ležela v Nemocnici Na Bulovce kvůli bulce za uchem.

„Nevím, co mne to popadlo, najednou jsem ho vzal a odnesl na ubytovnu. Padla na mě asi nějaká lítost, že jsem sám,“ uvedl tehdy vrah ve své výpovědi. Holčičku po příchodu na ubytovnu znásilnil a udusil. „Nevšiml jsem si, že by se dítě škubalo, ale najednou se nehýbalo. Nevím, co to se mnou bylo, že jsem mu nepomohl… Jak jsem se probudil, hned jsem vedle sebe uviděl mrtvé dítě. V tu chvíli jsem si uvědomil, co jsem udělal. Dítě jsem vzal a zastrčil pod válendu do zadního rohu, aby nebylo vidět,“ doplnil.

Znalci u Oplištila zjistili sexuální deviaci: pedofilii s agresivními rysy. On sám pro sebe žádal po zadržení trest smrti. Den po jeho dopadení tehdejší federální shromáždění trest smrti zrušilo.

Další hlavní zprávy

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Češi mění názor na esport, těší gamera T9Lakyho. Hru FIFA občas psychicky nedáváte
Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
Další články
reklama
reklama