reklama

Před 30 lety zavraždil půlroční holčičku. Teď chce pedofil na svobodu

Unesl půlroční holčičku, znásilnil ji a zavraždil. Jaroslav Oplištil si svůj trest za ohavný čin spáchaný v roce 1990 odseděl a skončil v léčebně. Znalci mu totiž diagnostikovali pedofilii s agresivními rysy. Z léčebny se ale teď chce dostat na svobodu. Soud tak znovu otevřel jeho případ a bude posuzovat, jestli není pro okolí nebezpečný.

reklama

Jednání u okresního soudu v Mladé Boleslavi začalo ve středu ráno. Nikdo z novinářů ale kvůli koronavirovým opatřením nebyl do budovy vpuštěn.

Půjde pedofil a vrah na svobodu?

„Podle mých informací to veřejné zasedání bylo odročeno z důvodu, že se nepodařil výslech znalce prostřednictvím videokonferenčního zařízení. Jinak byla provedena podstatná část dokazování, byl slyšen odsouzený, jeho ošetřující lékařka, byly provedeny listinné důkazy, ale bylo to, jak jsem řekl, nutné odročit,“ uvedl později mluvčí soudu.

Právě výslech znalce je pro Oplištilovo případné propuštění klíčový. Soud totiž muže v minulosti uznal vinným z únosu, znásilnění a vraždy miminka a odsoudil ho k maximálnímu možnému trestu na 25 let s vysvětlením, že jde o mimořádně nebezpečného člověka. Na další jednání a rozhodnutí soudu bude muž čekat v psychiatrické nemocnici Kosmonosy.

K tématu

Nový termín soudního jednání bude podle mluvčího soudu patrně v průběhu června, kdy by měl být vyslechnut znalec. Oplištil neúspěšně žádal o podmíněné propuštění z výkonu trestu už v minulosti. Soud mu ale nevyhověl.

Před 30 lety otřásl případ celým Československem

Jaroslav Oplištil po amnestii prezidenta Václava Havla začal pracoval v nemocnici jako sanitář na dětském oddělení, a to navzdory tomu, že muž byl dříve odsouzen na pět let za pohlavní zneužívání dětí.

Během služby 30. dubna 1990 se měl opít, a když večer procházel dětské oddělení, uslyšel z pokoje broukání sedmiměsíční Barborky. Ta ležela v Nemocnici Na Bulovce kvůli bulce za uchem.

„Nevím, co mne to popadlo, najednou jsem ho vzal a odnesl na ubytovnu. Padla na mě asi nějaká lítost, že jsem sám,“ uvedl tehdy vrah ve své výpovědi. Holčičku po příchodu na ubytovnu znásilnil a udusil. „Nevšiml jsem si, že by se dítě škubalo, ale najednou se nehýbalo. Nevím, co to se mnou bylo, že jsem mu nepomohl… Jak jsem se probudil, hned jsem vedle sebe uviděl mrtvé dítě. V tu chvíli jsem si uvědomil, co jsem udělal. Dítě jsem vzal a zastrčil pod válendu do zadního rohu, aby nebylo vidět,“ doplnil.

Znalci u Oplištila zjistili sexuální deviaci: pedofilii s agresivními rysy. On sám pro sebe žádal po zadržení trest smrti. Den po jeho dopadení tehdejší federální shromáždění trest smrti zrušilo.

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama