reklama

Stres z pracovního pohovoru málem zabil mladou ženu. Zachránil ji policejní defibrilátor

Stres z pracovního pohovoru stál málem život šestadvacetiletou ženu z Prahy. Krátce před ním totiž ve svém bytě zkolabovala. Naštěstí byla poblíž policejní hlídka s defibrilátorem, a tak má tento příběh šťastný konec

reklama

Žena se právě u svého počítače připojovala k telekonferenci. Čekal ji pracovní pohovor. Už dříve měla prý problémy se srdcem a kvůli návalu stresu zkolabovala.

V tu chvíli byla v blízkosti policejní hlídka a díky automatizovanému externímu defibrilátoru (AED) jí mohla okamžitě pomoct. Elektrický impuls znovu nastartoval srdeční sval a zachránil jí život. „Tím že použili AED, tak ten mnohonásobně zvýšil šanci na přežití,“ vysvětlila mluvčí záchranářů Jana Poštová.

Zařízení vozí stále více policejních hlídek. A ty jsou na místě někdy dřív než záchranáři. Můžou tak okamžitě začít se záchranou. „Už i ta pomoc po telefonu, kdy instruujeme laiky k telefonické resuscitaci, je velmi klíčová,“ dodala Poštová.

Automatizovaný externí defibrilátor přitom nevozí v autech jen policisté. Stále častěji se objevuje třeba na recepcích firem. Samotné použití už není složité, přístroj sám hlásí pokyny. Pokud ho použijete do pěti minut od srdeční zástavy, je velká šance, že zachráníte pacientovi život bez jakýchkoliv následků.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket
Liberecký kraj

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

Mráz a teploty pod nulou koncem týdne vystřídá oteplení. Přetrvá až do vánočních svátků?

Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech včetně vánočních svátků se ale zřejmě mírně oteplí. Maximální teploty se v tomto týdnu budou pohybovat kolem nuly a noční minimální teploty většinou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Při malé oblačnosti a sněhu pak budou teploty klesat ještě níže. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Když Sověty chtěli zbít maďarští fanoušci. 65 let od Melbournské krvavé lázně

O sovětské okupaci své země se dozvěděli při cestě do Austrálie na letní olympijské hry. Obhajoba olympijského zlata se tak pro maďarské vodní pólisty stala symbolem boje za čest svého národa. 6. prosinec 1956 se tučným písmem zapsal do olympijské i politické historie. Pojďme si připomenout příběh „Melbournské krvavé lázně“, kdy voda v olympijském bazéně zčervenala a fanoušci Maďarska chtěli zmlátit sovětské sportovce.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama