srdce

Výpis příspěvků ke štítku „srdce“

Génius, díky němuž žijí miliony lidí. Tělo Victora Changa našli rozstřílené ve stoce

Aktualizováno

Smrt matky ho navedla k tomu, že se rozhodl po celý život pomáhat lidem. Významný australský kardiochirurg čínského původu Victor Chang, jenž by v úterý oslavil 87. narozeniny, posunul úroveň celosvětové lékařské disciplíny o pořádný kus dále. V nemocnici v Sydney sestavil tým expertů, kterému se podařilo v šestiletém období provést neuvěřitelné množství transplantací srdce. Zářnou Changovu kariéru však přerušila tragédie, když byl zastřelen dvěma zločinci.

Unikátní záchrana miminka v Motole: Lékaři transplantovali srdce teprve tříměsíční holčičce

Lékaři Fakultní nemocnice Motol transplantovali srdce kojenci s kardiomyopatií, tedy srdeční vadou, která vedla k mimořádně rychlému selhávání orgánu. Přednosta Dětského kardiocentra 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol Ondřej Materna řekl, že jde o nejmladší dítě v ČR s transplantovaným srdcem. V současné době jsou děvčátku čtyři měsíce a je nadále hospitalizováno v Motole. Podle lékařů byla operace úspěšná a další prognóza je příznivá, uvedla nemocnice v tiskové zprávě.

Ve dvaceti letech postihla Elišku mrtvice. Všechno jsem se musela učit od začátku, říká

Třicetiletá Eliška Nováková z Brna slaví už pár let narozeniny dvakrát. Před deseti lety se totiž znovu narodila, když prodělala mrtvici a jak sama říká, doslova utekla hrobníkovi z lopaty. „Když jsem se probudila, byla jsem zmatená, nemohla jsem mluvit. Prognózy lékařů nebyly vůbec dobré,“ vzpomíná Eliška na procitnutí v nemocnici. Pro CNN Prima NEWS popsala, co u ní mrtvici v tak mladém věku způsobilo a jaké jsou její projevy, které mnoho lidí často přehlíží.

Pomoc za milion. Ročního Tea a čtyřletého Nikolase trápí vážné problémy, projeďte se pro ně

Spojte příjemné s užitečným. Takový je záměr charitativně-sportovního projektu, který vznikl ve spolupráci stavební skupiny PSG a spolku Srdce na pravém místě. Celorepubliková veřejná výzva – která začala 1. a končí 30. června – má za cíl vybrat milion korun pro dva zdravotně znevýhodněné chlapečky: ročního Tea a čtyřletého Nikolase. Druhým milníkem je 100 tisíc kilometrů, kteří účastníci společně najedou – ať už na kole, koloběžce nebo bruslích. Zapojíte se i vy?