Trval na své nevině, přesto ho popravili. Vězně z USA se zastaly celebrity, z jeho slov mrazí

Ve státě Texas byl ve středu po více než 20 letech odkladů popraven Ivan Cantu. Případ vraha odsouzeného za usmrcení svého bratrance a jeho snoubenky v roce 2000 na sebe strhl pozornost široké veřejnosti nejen kvůli jeho neoblomnému přesvědčování justice, že je nevinen, ale také díky podpoře celebrit, které se mu dostávalo. Ivan Cantu na svoji stranu získal i taková jména, jako jsou podnikatelka a hvězda reality show Kim Kardashianová nebo Martin Sheen, otec slavného herce Charlieho Sheena. O své nevině trestanec hovořil i během své poslední řeči směřované k rodině obětí, z jeho slov mrazí. O případu píše americká CNN.

Padesátiletý Ivan Cantu byl ve středu popraven smrtící injekcí, čas jeho skonu byl zaznamenán v 18:47, uvedlo Texaské ministerstvo pro trestní spravedlnost. Podle mluvčího úřadu nebyly během jednadvacetiminutové procedury žádné problémy.

ČTĚTE TAKÉ: Soused 11letou dívku zavraždil, pak předstíral pátrání, míní policie. Muži hrozí trest smrti

Do posledního momentu před popravou však Cantu trval na tom, že je nevinen. Popíral, že by byl vrahem svého bratrance Jamese Mosquedy nebo jeho snoubenky Amy Kitchenové, studující na zdravotní sestru.

Poslední slova před smrtí dokonce věnoval přímo rodině svého bratrance a jeho milované dívky. Příbuzné se snažil ujistit, že s vraždami nic společného nemá. „Chtěl bych se obrátit na rodiny Kitchenových a Mosquedových. Chci, abyste věděli, že jsem Jamese a Amy nikdy nezabil, cituje web CNN Ivana Cantu. „A kdybych to udělal, kdybych věděl, kdo to udělal, byli byste první, kdo by se dozvěděl jakoukoli informaci, kterou bych měl a která by pomohla nastolit spravedlnost pro Jamese a Amy,“ pronesl krátce před vykonáním rozsudku.

Podle okresního prokurátora Collin County Grega Willise se však Cantu konečně střetl se spravedlností, a to po více než dvou desetiletích, kdy soudy přezkoumávaly jeho případ. „S nadějí se modlím za rodiny obětí, jejich přátele a blízké, aby nalezli dlouho očekávaný pocit klidu,“ uvedl Willis.

Svědky středeční popravy byli tři novináři, bratr zavražděné Kitchenové, její švagrová a rodinný přítel. Odsouzený k trestu smrti si nepřál mít žádné vlastní svědky. Na jeho poslední cestě ho ovšem doprovázela jeho duchovní poradkyně a aktivistka proti trestu smrti, sestra Helen Prejeanová.

Jedním z přihlížejících žurnalistů byl Michael Graczyk, který o průběhu události referoval pro agenturu Associated Press. Než k popravě došlo, Cantu podle něj působil, že je v docela dobré náladě. Sestra Prejeanová držela během popravy odsouzeného za ruku a zhruba dvě minuty mu něco šeptala do ucha. Cantu údajně nepůsobil zatrpkle ani rozčíleně. „Trval pouze na tom, že je nevinný,“ řekl Graczyk.

Stály za ním slavné osobnosti

Ivan Cantu a jeho obhájci požadovali zastavení popravy, aby získali více času na vyhodnocení možných nových důkazů. To se jim ovšem nepodařilo – federální odvolací soud své možnosti zasáhnout nevyužil.

Mezi obhájce odsouzeného Cantu patřily i známé osobnosti showbyznysu. Jeho velkou zastánkyní byla například reality hvězda a podnikatelka Kim Kardashianová nebo herec Martin Sheen, otec Charlieho Sheena.

Nejvěrnější obhájkyní Cantua však byla jeho matka Sylvia. „Je těžké přijmout, že syn zemře dříve než já. Kdybych mohla, vyměním svůj život za jeho. Vezměte si mě, ne jeho,“ řekla zdrcená matka pro CNN v úterý, den před popravou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Minuty se třásl a zmítal. Alabama použila novou metodu popravy, kritici hovoří o krutosti

Tagy: