PŘEHLEDNĚ: Odstartoval bonus 5 tisíc na dítě. Jak o příspěvek zažádat a koho se týká?

Rodiny s dětmi dostanou od státu finanční injekci na zvládnutí stále vyšších nákladů. Od pondělí totiž mohou rodiče žádat o jednorázový příspěvek ve výši pět tisíc korun na dítě (možnost podání žádosti on-line byla nakonec překvapivě spuštěna již v neděli). Žádosti zpracovává ministerstvo práce a sociálních věcí, které očekává velký zájem. O příspěvek lze žádat až do příštího roku. A to dokonce i na dítě, které se teprve narodí. Jak na to?

Vláda Petra Fialy (ODS) představila jednorázový bonus letos v dubnu. Pomoc byla naplánovaná pro rodiny s dětmi, protože ty jsou podle vládního kabinetu současným zdražováním poškozeny nejvíce. Od pondělka (respektive od neděle) tak mohou rodiče žádat o příspěvek ve výši pět tisíc korun na každé dítě. Ministerstvo práce a sociálních věcí už s předstihem připravilo podrobný návod, jak o příspěvek zažádat.

Zájemci o příspěvek navštíví stránky ministerstva práce a sociálních věcí, kde je žádost na hlavní stránce. K jejímu vyplnění je nutné se přihlásit pomocí bankovní identity nebo datové schránky. Žádost lze také vyřídit na pobočkách Czech Pointu umístěných na městských, krajských a obecních úřadech.

V prvním kroku musí žadatel zjistit, zda má na příspěvek nárok. Pravidla pro jednorázový bonus jsou totiž taková, že dítě k 1. srpnu nedovrší 18 let a přiznaný celkový příjem rodiny nepřesáhne hranici 1 milionu korun za rok. Žádost ale mohou podat i rodiče, kterým se dítě teprve narodí. A to k poslednímu dni letošního roku. O příspěvek je pak možné žádat až do poloviny příštího roku. Nárok mají na bonus jak rodiče, tak i pěstouni či partneři rodičů.

V dalším kroku žadatel vyplní své údaje. Tedy adresu, e-mail a telefonní číslo.

Rodiče také mají několik možností, jak peníze získat. Tedy bankovním převodem na účet, poštovní poukázkou nebo bankovním převodem na účet v zahraničí.

V dalším kroku žadatelé vyplní údaje o svém dítěti. Tedy celé jméno, případně rodné příjmení a rodné číslo.

Pokud žadatel není samoživitel či samoživitelka, tak musí vyplnit i jméno a údaje svého partnera.

V posledním kroku se vyplňuje čestné prohlášení a k výběru je také kolonka zkontrolovat výši příjmů. Tato možnost je pro ty jedince, kteří si nejsou jistí výší svých příjmů, tedy zda nepřekračují limit jednoho milionu korun ročně. Úřad zpětně příjmy ověří a žadatele pak vyrozumí, zda má nárok na příspěvek, nebo ne.

Mají žádat i lidé pobírající příspěvek na dítě?

Rodiče, kteří pobírají příspěvek na dítě, nemusejí. Veškerá data má totiž stát po vyplnění žádosti o příspěvek. Těmto rodinám připadá jednorázový bonus automaticky. Podle ministerstva práce a sociálních věcí už peníze na účty zamířily.

Kdy máme peníze očekávat?

Výplata peněz by měla podle ministerstva proběhnout do 30 dní od podání žádosti. „Výjimky mohou nastat například u nekompletních žádostí či velmi komplikovaných případů,“ uvádí resort.

Mohou příspěvek vzít exekutoři?

Jednorázový bonus nespadá do výkonu rozhodnutí ani exekuce. Nemůže být ani předmětem dohody o srážkách ze mzdy nebo jiných příjmů. Ministerstvo však doporučuje, aby lidé s exekucemi zažádali o vyplacení peněz přes poštovní poukázku. Vyhnou se tak případným problémům, pokud by peníze byly vyplaceny na bankovní účet, na kterém jsou exekucí postižené finanční prostředky.

Tagy:
peníze rodina ODS exekuce příspěvěk vláda Petra Fialy Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky

Hlavní zprávy

O jaderném útoku se Putin rozhoduje z luxusního bunkru. Má seznam, koho zachrání
Vladimir Putin

O jaderném útoku se Putin rozhoduje z luxusního bunkru. Má seznam, koho zachrání

Ruský prezident Vladimir Putin se v bunkru mimo Moskvu rozhoduje o možném jaderném útoku, tvrdí údajný insider z Kremlu, který přišel i se zprávami o Putinově problematickém zdravotním stavu. Rovněž má existovat seznam nejbližší rodiny a nejvyšších ruských představitelů, kteří budou v případě útoku ze Západu do tohoto bunkru evakuováni. Jména bývalého prezidenta Dmitrije Medveděva či Putinových údajných dětí na něm ale chybí.

Neuvěřitelný případ z pražské MHD: Autobus měl vléct ženu pět metrů, řidič si toho nevšiml
Praha

Neuvěřitelný případ z pražské MHD: Autobus měl vléct ženu pět metrů, řidič si toho nevšiml

Pražská policie hledá cestující z autobusu číslo 164, který v úterý odpoledne v Praze na zastávce Sídliště Řepy zachytil zvenku devětašedesátiletou ženu a podle její výpovědi ji zhruba pět metrů táhl. Poté, co autobus zastavil a otevřel dveře, žena spadla na silnici a vážně se zranila. Policie se snaží zjistit, jak se vše skutečně stalo, k dispozici má totiž jen výpověď poškozené, řidič si zachycení ženy neuvědomuje a cestující z autobusu po události odešli. Ve středu to řekl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
13:03

Jaké sankce EU přijala v posledním balíčku?

12:41

Zeman: Pokud Rusko použije jaderné zbraně, reakce by měla být i vojenská

12:32

Podle mluvčího Kremlu není rozpor v tom, že se ruští vojáci nedávno stáhli z ukrajinské oblasti, o níž Moskva tvrdila, že už bude navždy ruská

12:06

„Tomáš“ si už jede pro Putina. Co všechno umí tank, na který se Češi složili pro Ukrajinu

Messi se vrací do Barcelony, přečetl si svět přestupovou bombu. Katalánci ale zatím jen sní

Čas utíká a Lionel Messi už je za polovinou svého kontraktu v Paris Saint-Germain, do kterého loni přestoupil z Barcelony. Z klubu, ve kterém předtím strávil celý profesionální život i část toho mládežnického. Katalánský gigant má navždy rezervované místo v srdci argentinského génia. A teď se objevily zprávy, podle kterých se malý velký muž na milované místo k 1. červenci příštího roku jistojistě vrátí. Ale opravdu?

Sledujte Co na to premiér: Fiala zodpoví dotazy k cenám energií i prezidentské volbě

CNN Prima NEWS odvysílá 5. října již druhý speciál „Co na to premiér“ s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS). Na pravidelné rozhovory s premiérem se mohou diváci těšit každou první středu v měsíci. Moderátoři se budou Fialy ptát na aktuální politickou situaci a problémy, které lidi v mimořádně náročném období tíží. Půlhodinový pořad odvysílá živě CNN Prima NEWS ve středu od 21 hodin.

Česká rozvědka má nového ředitele. Stane se jím dlouholetý zpravodajec Posolda

Ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) se od čtvrtka stane dlouholetý zpravodajec a bývalý náměstek rozvědky pro operativní činnost Vladimír Posolda. Po středečním souhlasu vlády, který vyžaduje zákon, ho jmenuje ministra vnitra Vít Rakušan (STAN). Rakušan to po jednání vlády řekl novinářům. Post ředitele rozvědky není obsazen od 1. září, kdy rezignoval po necelých dvou měsících ve funkci Petr Mlejnek.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Praha patřila Orlům. Milionový turnaj v CS:GO ovládl kosovský vyzyvatel, rozmetal Čechy

Tři špičkové domácí týmy a vyzyvatel světových kvalit z Kosova. Tak vypadal turnaj ve hře Counter-Strike: Global Offensive o pohádkovou odměnu ve výši jednoho milionu korun. Finálové klání turnaje Tipsport CS:GO Praha ve Vodafone PLAYzone Aréně na pražském Chodově sledovaly stovky diváků. Čeští střelci ale na zahraniční hosty nestačili – k poháru se nakonec probojoval tým Bad News Eagles.

Dnes měříme rychlost v Kaliningradu. A pokuty jen v korunách, pobavili strážníci internet

Východočeští městští policisté umístili na sociální sítě snímek z ruského Kaliningradu, kde jejich služební vozidlo měří rychlost. Jde samozřejmě o koláž narážející na iniciativu českých občanů #makekaliningradkralovecagain, která na Twitteru v žertu prosazuje anexi ruské exklávy Českou republikou. Reagují tak na ruský postup v případě ukrajinských území.

Domácí zpravodajství

Česko čeká supersummit: Ochromí dopravu, zavře se Pražský hrad. Dorazí Macron i Erdogan

Praha ke konci pracovního týdne zažije setkání politických špiček Evropy. V rámci summitu Evropského politického společenství (EPC) a neformálního jednání Evropské rady totiž do hlavního města zamíří prezidenti a premiéři zemí Evropské unie a dalších. Na akci, která se koná ve čtvrtek a pátek v prostorách Pražského hradu, premiér Petr Fiala (ODS) přivítá například předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, britskou ministerskou předsedkyni Liz Trussovou, maďarského premiéra Viktora Orbána či tureckou hlavu státu Recepa Tayyipa Erdogana.

KOMENTÁŘ: Vláda nepřekročila svůj stín a vzdala boj o Hrad. Podtrhne českou malost Babiš?

Postavíme do prezidentské volby, na jednu z nejvýznamnějších politických funkcí v zemi, vlastní silnou osobnost. Tak se ještě začátkem léta holedbali čelní politici koalice Spolu. Úterý ukázalo, že je všechno jinak. Premiér a šéf občanských demokratů Petr Fiala vyslal v nudném projevu několik nic neříkajících signálů, že Spolu sice nikoho přímo nepodporuje, nepřímo už ale ano, a to je tak zhruba vše. Jestli se stejně zachová i hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem, půjde o obrovské zklamání a potvrzení malosti současné české politiky.

Nemají co nabídnout, kritizoval Babiš kandidáty na Hrad. Schytal to od Nerudové i Kalouska

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš zkritizoval všechny tři kandidáty, které hodlá koalice Spolu v prezidentských volbách podpořit. Na sociálních sítích se tak opřel do generála Petra Pavla, senátora Pavla Fischera i do ekonomky Danuše Nerudové. Bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity si to však nenechala líbit. Později se do diskuse zapojil i někdejší šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Ani on si v případě kritiky Babiše nebral servítky.

Šílený případ v Olomouci: Muž házel po projíždějících autech cihly, jednu ženu zranil

Dvě projíždějící osobní auta podle policie záměrně zasáhl částí cihly a betonové sutě třiačtyřicetiletý muž v Olomouci. Cihlou v prvním voze rozbil zadní okno a zranil spolujezdkyni, v druhém vozidle vyvázla posádka bez zranění. Muže ze Šumperska policisté záhy dopadli. Kriminalisté jej obvinili z pokusu těžkého ublížení na zdraví, poškození cizí věci a výtržnictví. Výtržník skončil ve vazbě, informovala olomoucká policejní mluvčí Petra Vaňharová.