PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?

Domácnosti se připravují na těžký podzim způsobený dalším zdražováním. Řada z nich musí řešit problémy s placením účtů už nyní. Připravovaný úsporný tarif bude k dispozici až na podzim, přesto se mohou lidé v nouzi obrátit na úřady s žádostí o různé formy pomoci. Patří mezi ně příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a případně i dávka v hmotné nouzi.

Úsporný tarif se stal jedním z hlavních témat posledních dnů. Vládní politici totiž zatím neupřesnili, jaké parametry bude konkrétně mít. Rozhodnutí padne až během září, protože pomoc by měla fungovat až od topné sezony. Některé domácnosti jsou ale ve finanční nouzi již nyní a každý měsíc musí řešit, jak složenky za energie zaplatit.

Mnohdy netuší, že se jejich situace dá vyřešit pomocí příspěvku od státu. Dosud s žádostmi tohoto rázu totiž neměly některé rodiny žádné zkušenosti. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) na svých stránkách radí, aby si lidé v nouzi zažádali o příspěvek na bydlení. Ten prošel na začátku roku změnami a rozšířil se okruh lidí, kteří na pomoc mohou dosáhnout.

Kdo má na příspěvek na bydlení nárok?

Od července došlo ke zjednodušení administrace tohoto příspěvku. MPSV uvádí, že nyní je formulář přehlednější a může být vyplněn během pár minut. Zda máte na příspěvek nárok zjistíte jednoduše po vyplnění on-line kalkulačky. Budete k tomu potřebovat průměrné měsíční náklady na bydlení z předchozího čtvrtletí a údaje o čistém příjmu všech členů domácnosti.

Kdo může příspěvek získat?

O příspěvek mohou žádat rodiny, důchodci i samoživitelé.

Co je potřeba k podání žádosti?

Pokud na příspěvek nárok máte, je nutné si před podáním žádosti připravit hned několik dokumentů. Tedy potvrzení o výši příjmu, potvrzení nákladů na energie, potvrzení nákladů na služby, nájemní smlouvu a vyúčtování služeb a energií. V případě, že je vaše dítě student starší 15 let, tak je nutné i potvrzení o studiu. Pokud s vámi bydlí další osoba starší 18 let, tak je potřeba podepsat prohlášení dalších osob.

Musím s žádostí na úřad?

Ministerstvo připravilo pro zájemce vypracování žádosti on-line. Pro vstup do formuláře je ale nutné, aby se žadatel přihlásil prostřednictvím identity občana nebo datové schránky. Žádost pro on-line zpracování je také na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí. Je možné ji i nadále podat osobně na úřadu práce.

Je potřeba o příspěvek žádat opakovaně?

Po úpravě zákona už to není nutné. Do nedávna se žádost musela podávat každý rok. Od 1. ledna 2023 postačí, když se budou aktualizovat údaje o příjmech a nákladech na bydlení dvakrát ročně. Dosud to bylo čtvrtletně.

Kdy je možné o peníze zažádat?

Žádat se může i tři měsíce zpětně. Přesto ministerstvo doporučuje, aby lidé příliš neotáleli. V případě, že zájemci budou chtít příspěvek za srpen, tak peníze přijdou 10. září. Ministerstvo také připravilo přesný návod, jak žádost podat.

Komu nestačí poskytnutý příspěvek na bydlení, tak si může zažádat i o doplatek na bydlení. Tato dávka je pro ty, kteří nedokážou ze svého příjmu zaplatit náklady spojené s bydlením ani po obdržení příspěvku na bydlení. Nárok tak získávají pouze lidé, kteří jsou ve hmotné nouzi.

Od příspěvku na bydlení se liší také tím, že lze tuto pomoc získat i v případě, pokud zájemce žije na ubytovně, v zařízení sociálních služeb nebo v domově pro seniory.

Při podání žádosti je i v tomto případě třeba připravit si několik dokumentů. Například průkaz totožnosti každé osoby v domácnosti, tiskopis informace o užívaném bytu, nájemní smlouvu, evidenční list k bytu, výpis z bankovního účtu nebo tiskopis prohlášení o celkových sociálních a majetkových poměrech. Celý soupis pomoci je k dispozici na stránkách MPSV spolu s videem, které vás procesem provede.

Pokud někteří lidé nemají peníze na nezbytné výdaje, mohou také požádat o mimořádnou okamžitou pomoc. Jedná se o jednorázovou dávku, která může být poskytnuta právě na zaplacení účtů s vysokými cenami energií. Žádost lze podat na pobočce úřadu práce, poštou nebo datovou schránkou. Možností je také podání žádosti přes portál MPSV po přihlášení přes identitu občana nebo datovou schránku. Tiskopisy k vyplnění jsou k dispozici zde.

Tagy:
peníze energie bydlení Úřad práce České republiky Poslanecká sněmovna ČR Datová schránka Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
13:44

Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, v pondělí schválila připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku

13:36

Ministerstvo zahraničí vyzvalo české občany, aby opustili Rusko

13:11

Scholz: Putin útokem na Ukrajinu ohrožuje mírové uspořádání Evropy

12:43

Lipavský: O dalším balíku protiruských sankcí se v EU nyní debatuje

Lidé snížili spotřebu o 18 %, poděkoval Síkela. Plyn bude stačit i přes studené počasí

Lidem se i přes studené počasí podařilo snížit meziročně spotřebu plynu až o 18 procent, na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Proto se podle něj daří nadále plnit zásobníky, které jsou plné skoro z 90 procent. Díky nižší spotřebě může také zkapalněný plyn teoreticky pokrýt až 40 procent spotřeby. Síkela chystá řešení s plynem i pro malé a střední firmy. Uvažuje se například o zastropování celkové spotřeby. U elektřiny pro ně platí strop 6 Kč.

Živě
ON-LINE: Ruská duma schválila anexi okupovaných oblastí Ukrajiny. Západ ji odsuzuje

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Šokující zpovědi Rusů prchajících před mobilizací: Pokud si musím zlomit ruku, udělám to

Mužům v Rusku jsou doručovány povolávací rozkazy na frontu. Někteří občané se rozloučili s rodinami a zamířili bojovat na Ukrajinu. Jiní se naopak snaží ze země uprchnout a vyhnout se tak bojům. Osmadvacetiletému Kirillovi se podařilo utéct do Kazachstánu. Pětadvacetiletý Konstantin žije v Moskvě a domnívá se, že už se z Ruska nedostane. Klidně si zlomím ruku, abych se vyhnul mobilizaci, prohlásil Konstantin.

Domácí zpravodajství

Žižka mezi loupežníky. V českém lese přepadávali hrdlořezové, mstitelé i grázl s velkým G

O Janu Žižkovi se běžně traduje, že byl před husitskými válkami lapkou. Není to ale úplně pravda, byť svého času skutečně patřil k obávané tlupě Matěje Vůdce. Proč nelze hrdinu současného hitu českých kin nazývat loupežníkem? A kdo z jeho krajanů naopak bezesporu patřil k nejstrašlivějším hrdlořezům? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik a etnolog Adam Votruba, který o loupežnictví ve střední Evropě napsal knihu.

Covid v Česku sílí, za týden zemřelo 66 lidí, přibývá hospitalizovaných ve vážném stavu

Testy v Česku v neděli potvrdily 353 případů koronaviru, o čtvrtinu víc než před týdnem. Podezření na opakovanou nákazu bylo 102 proti 98 o týden dřív. Testovaných přitom v mezitýdenním srovnání ubylo. Stejným tempem jako nakažených přibylo hospitalizovaných s covidem-19 na 1 310, ve vážném stavu je 41 z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.