PŘEHLEDNĚ: Jak zvládnout zdražení hypotéky a snížit měsíční splátky úvěru na bydlení

Nabídkové sazby u hypotečních úvěrů řady bank překročily šest procent. A do konce letošního roku mají vystoupat ještě výše. To je finanční pohromou pro domácnosti, kterým letos či v příštím roce končí fixace úrokové sazby. Měsíční splátky totiž mohou vyskočit o několik tisíc korun. Jak se dá dopad zdražení hypotečních úvěru na rodinné rozpočty alespoň trochu zmírnit?

Rostoucí úrokové sazby u hypotečních úvěrů znamenají zvýšení měsíčních splátek o tisícikoruny. Kdo stihl svou sazbu zafixovat ještě před rokem, může si nyní pískat. A to tím víc, čím delší fixační období zvolil.

Loni se totiž úrokové sazby u hypoték s fixací třeba i na deset let běžně pohybovaly hluboko pod současnou úrovní u fixací mnohem kratších. To nejhorší mají před sebou domácnosti, kterým lhůta pro neměnnou úrokovou sazbu končí v nadcházejících měsících. Redakce CNN Prima NEWS přináší několik tipů, pomocí nichž lze negativní dopady dražších úvěrů na bydlení zmírnit.

Nečekejte na poslední chvíli

Úplným základem je zajímat se o úrokovou sazbu na nové fixační období včas. Je úplně jedno, že vás konec stávající fixace čeká až za půl roku či rok. Už nyní máte šanci si svou úrokovou sazbu zarezervovat. Banky rezervaci úrokové sazby celkem běžně nabízejí na 12 měsíců, některé i na 24 měsíců dopředu. Takový postup tedy může být v současné době obzvlášť výhodný. Počítejte ale s tím, že i tak vám nejspíše bude nabídnuta mírně vyšší úroková sazba, než která je na trhu obvyklá dnes. Také banky totiž očekávají, že peníze pro financování hypoték budou ještě několik měsíců zdražovat.

Prodlužte dobu splácení

Zřejmě nejefektivnějším nástrojem na snížení měsíčních splátek je prodloužení doby splatnosti hypotečního úvěru. Je tedy úplně jedno, jak dlouhou splatnost jste si zvolili na začátku vašeho hypotečního dobrodružství. Právě v okamžiku refinancování si můžete tuto lhůtu zvolit nově. Řada bank umožňuje hypotéku splácet až do 70 let věku žadatele. Pokud jste na úvěr dva, v potaz se bere věk mladšího z vás. Jestliže jste právě oslavili 40. narozeniny, nejspíše budete mít možnost splácet až 30 let. Tím můžete měsíční splátky u průměrné hypotéky (asi 3,5 milionu korun) srazit i o několik tisíc. V době, kdy úrokové sazby zase klesnou, si můžete splatnost zkrátit tak, aby vám to opět vyhovovalo.

Pošlete mimořádnou splátku

Další tisícovky lze ušetřit uhrazením mimořádné splátky. Zákon vám umožňuje každý rok zaplatit až 25 procent dlužné částky, při konci fixace úrokové sazby pak můžete uhradit část zcela libovolnou. Pokud tedy máte naspořeno a chcete měsíční splátky snížit, jděte do toho. Pokud vás ale tolik netíží, jak velkou částku každý měsíc splácíte, jako efektivnější se jeví vlastní prostředky využít jinak než na umoření hypotéky. Například investovat do střešních fotovoltaických panelů a zvýšit energetickou soběstačnost vlastní domácnosti. Neušetříte sice tisíce za nižší splátky hypotéky, zato snížíte výdaje za elektřinu, a ještě svou nemovitost zhodnotíte.

Nechte si nemovitost přepojistit

Určitou úsporu vám přinese také změna pojištění vaší nemovitosti. A to v případě, kdy je ve hře, že s hypotékou migrujete k jiné bance. Peněžní ústavy totiž obvykle nabízejí slevu na úrokové sazbě v případě, kdy si dům či byt necháte pojistit u „spřátelené“ pojišťovny. Abyste s tím neměli zbytečné starosti, můžete zplnomocnit banku, respektive osobu, která vám hypotéku zajišťuje, aby změnu pojistky zařídila za vás. Tímto způsobem lze úrokovou sazbu u hypotéky snížit běžně o 0,2 procentního bodu. Je to sice drobnost, ale v současné době to může udělat hezkých pár stokorun z měsíční splátky směrem dolů.

Zřiďte si bankovní účet

Některé banky nabízejí slevy na úrokové sazbě i v případě, kdy k nim migrujete se svým bankovním účtem. Přesněji řečeno, účet vám každá banka při čerpání hypotéky zřídí automaticky. Pokud na něj ale necháte posílat svou měsíční výplatu, tedy budete účet využívat aktivně, opět se můžete těšit na nějakou ušetřenou desetinku procentního bodu z úrokové sazby. A i v tom případě platí, že banka za vás převedení bankovního účtu zařídí, dáte-li jí k tomu plnou moc.

Obraťte se na finančního poradce

Konec fixace a nastavení nových podmínek pro hypoteční úvěr vyžaduje čas. A je pochopitelné, že toho nemusíte mít zrovna nazbyt. Navíc ani nejspíše nemáte dokonalý přehled o hypotečních nabídkách všech bank na trhu. V takovém případě neváhejte o pomoc požádat finančního poradce či hypotečního specialistu. Nejlepší cesta je obrátit se na někoho, koho vám doporučí přátelé či známí. Jestliže nikdo takový ve vašem okruhu není, poptejte se u větších poradenských společností. V jejich zájmu je, abyste odcházeli spokojeni, protože je šance, že jejich služeb využijete i v jiných finančních záležitostech.

Tagy: